Czy można przyrządzić pyszny korzenny piernik z dynią? Oczywiście! Dodanie tego zdrowego warzywa sprawi, że piernik będzie zdrowszy i przyjemnie wilgotny. Do przyprawienia piernika możesz użyć gotowej mieszanki przypraw, albo przygotować swoją własną korzenną przyprawę. Nic prostszego!
Korzenny piernik z dynią robi się naprawdę szybko, jedynym warunkiem jest dostępność pure z dyni. Jeżeli nie masz akurat dyni pod ręką, zawsze możesz się posiłkować mrożonkami.
Wiem, że to nie do końca to samo co świeże warzywno, pamiętaj jednak, że surowiec do mrożonek jest pozyskiwany w sezonie, wtedy gdy jest najtańszy i zawiera najwięcej składników odżywczych.
Składniki na korzenny piernik z dynią:
- 1 szklanka pure z dyni
- 2 szklanki mąki orkiszowej
- 0,5 szklanki rodzynek lub daktyli
- 1 szklanka mleka roślinnego
- 3 łyżki tłuszczu kokosowego
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia (ekologiczny)
- 0,5 szklanki orzechów laskowych
- odrobina zdrowej soli
- 2 łyżeczki gotowej przyprawy do pierników lub:
- 0,5 łyżeczki cynamonu
- 0,25 łyżeczki imbiru
- 0,25 łyżeczki gałki muszkatołowej
- 3 goździki
- 1 ziarno ziela angielskiego
Przygotowanie
Świeżo łuskane orzechy laskowe prażymy na suchej patelni pod przykryciem kilka minut. Po ostygnięciu pocierając je między dłońmi obieramy z brązowej skórki, po czym siekamy na grube kawałki.
Rozynki moczymy kilka minut w mleku i miksujemy.
Do miski wsypujemy mąkę, proszek do pieczenia, sól, posiekane orzechy laskowe, przyprawę do pierników lub przygotowane samodzielnie przyprawy korzenne.
Dodajemy pure z dyni, rozpuszczony tłuszcz i zmiksowane z mlekiem rodzynki.
Dokładnie mieszamy, wykładamy na keksówkę i pieczemy 45 minut w temperaturze 180 stopni.
Jest bardzo wartościowym warzywem, które przywędrowało do nas z Ameryki, gdzie było od dawna uprawiane przez indiańskie plemiona. Jest niskokalorycznym, bogatym źródłem mikroelementów (minerały, witaminy – głównie z grupy A), przez co jest ważnym elementem zdrowego odżywiania. Zawiera między innymi beta-karoten (poprawia wzrok), dużo alkalizujących (odkwaszających) minerałów: wapnia, potasu, magnezu. Ponadto dostarcza dużo nierozpuszczalnego błonnika, który dba o perystaltykę jelit i utrudnia przyswajanie tłuszczów z posiłków.
UWAGA: Bezpłatny eBook!
„6 kroków do zdrowego odżywiania”
Bezpłatny eBook, a w nim:
Wpadnę na kawałek:) u mnie będzie brownie z fasoli.
Dziękuje za pomysł na weekendowy placek a la świateczny! Musiałam jednak iść na kompromis z gustami rodziny więc były modyfikacje.
Dla nich prawdziwy piernik to musi być ciemny a więc trzeba dodać kakao z karobem, do przyprawy musi być cardamon i więcej imbiru i ciut mielonej skórki z pomarańczy..Także miód gryczany aby bylo troche słodko oczywiście.
Nie miałam dyni więc zmiksowałam marchewkę. Nie miałam mąki orkisz więc dałam owsianą bio. Nie miałam orzechów więc dałam wiśnie suszone.
Ciasto super!!!
Dzień dobry,
Czy dynia ma być surowa czy pieczona?
Puree czyli ugotowana dynia i zmiksowana. Myślę, że spokojnie może być upieczona i zmiksowana.