Jakiś czas temu wybrałam się z dziećmi na Pomorze – to właściwie już podróż 🙂 A obowiązkowym elementem podróży są przekąski. Nie ważne jak daleka jest podróż, przekąski muszą być :-). Oprócz kanapek, owoców i warzyw przydatne są słodkości, szczególnie gdy u dzieci spada motywacja do dalszej jazdy. A że nawet w podróży zdrowe odżywianie jest ważne uznaliśmy, że batoniki musli będą w sam raz.
To takie batoniki do “zadań specjalnych”. Podróż długa, zawsze miło jest coś przekąsić oprócz kanapek 🙂
Składniki na około 20 bezglutenowych batoników musli:
- 1,5 szklanki płatków owsianych bezglutenowych
- 1 szklanka płatków owsianych do posypania
- 2 szklanki bakalii: rodzynek, żurawiny, jagody goi (opcjonalnie)
- 0,5 szklanki wiórków kokosowych
- 0,5 szklanki siemienia lnianego
- 4 łyżki sezamu
- 1 szklanka wody
- 2 łyżki zmielonego ryżu brązowego
- 1 łyżka zdrowego słodzika, np. cukru palmowego
- 1 łyżeczka soku z cytryny
Płatki owsiane moczę przez kilka godzin w wodzie z cytryną. Po namaczaniu wody nie wylewam.
Namoczone płatki łączę z pozostałymi składnikami i formuję na kształt dużego batona. Posypuję suchymi płatkami owsianymi i wkładam do piekarnika nagrzanego do 150 st. Piekę 15 minut z opcją termoobiegu, a następnie 15 minut z opcją na dół.
Po wyjęciu kroję na małe batoniki i gotowe.
Takie batoniki musli można przechowywać kilka dni w papierowej torebce. W metalowym pudełku robią się gumiaste (ale również bardzo smaczne;-)
Dlatego, że owies działa kojąco, leczy układ nerwowy i rozrodczy, wzmacnia śledzionę i trzustkę, usuwa cholesterol z przewodu pokarmowego i naczyń krwionośnych, wzmacnia mięsień serca. Jest jednym z pokarmów najbogatszych w krzem, który usuwa z komórek substancje toksyczne, uszczelnia naczynia włosowate, zwiększa wytrzymałość i regenerację układu kostnego oraz tkanki łącznej, zapobiega przedwczesnemu starzeniu się. Owies zawiera czynniki powstrzymujące rozwój grzybów. Usuwa podrażnienia i stany zapalne skóry, poprawiając jej ogólny wygląd i zapobiegając wiotczeniu, ogranicza wypadanie włosów, przyspiesza ich wzrost, wzmacnia paznokcie. Owies zawiera również fosfor niezbędny do prawidłowego rozwoju mózgu i nerwów. Ponadto zawiera białko, wartościowe tłuszcze, węglowodany, a także witaminy w szczególności z grupy B oraz wapń, magnez, sód, miedź. Jest doskonały w profilaktyce infekcji. Płatki owsiane mają dużą zawartość błonnika i małą ilość kalorii. Same dobre rzeczy i dla dziecka i dorosłego:-)
UWAGA: Pobierz przepisy!
“3 wyjątkowe chleby bezglutenowe“
Proste w przygotowaniu i sprawdzone przepisy na:
1. Alkaliczny bezglutenowy chleb gryczany na
zakwasie z ziarnami.
2. Chleb bezglutenowy gryczano-owsiany na
zakwasie ze słonecznikiem.
3. Chleb bezglutenowy na drożdżach z
siemieniem lnianym i amarantusem.
Takich batoników jeszcze nie jadłam i chętnie skorzystam z tego przepisu.
Czy zamiast cukru palmowego może być np miód? I orzeszki tez będą współgrały gdyby je tak dorzucić? 😀
Miód może być jak najbardziej. Jest co prawda bardziej kaloryczny, ale nie każdy musi na to zważać 🙂 Jeśli chodzi o orzeszki, to w smaku byłyby super, chociaż obawiam się, że mógłby być problem ze zbytnim kruszeniem się batoników podczas ich cięcia.
A czy jesli moje batoniki sa miekkie od poczatku tzn ze za mało byly w piekarniku ? Niestety nie posiadam termoobiegu wiec pieklem gora dół, później dół po 15min a a mimo to sa “gumiaste” nawet pptrzynalem chwilę dłużej, czy powinny byc suche, kruche ?
Te batoniki nie są chrupiące. Moje nie są gumiaste, ale chrupiące też nie.
Po chrupiące ciasteczka zapraszam pod ten link: https://www.wiecejnizzdroweodzywianie.pl/ciasteczka-owsiane/
Kolejny raz sie nie zawiodłam. Właśnie wcinam batoniki. Są genialne. Później mój 11 mc synek dostanie na podwieczorek. Pokroiłam batony przed pieczeniem i za bardzo nie wiedziałam, czy mam dodać te płatki z ta woda, czy odcedzić a dodatkowo szklankę wody dodac. Troche sie zakreciłam, ale dodałam te płatki z wodą. Są najpyszniejszą przekąską. Pozdrawiam i będę tu zaglądać.
Ale się cieszę 🙂
Fantastyczna strona:)Dużo ciekawych przepisów interesuję się zdrową żywnością pomysłowością tej strony jestem naprawdę wzruszona :)Mam jednak pytanie proszę mi powiedzieć czy całą proporcję płatków owsianych namaczamy w wodzie czy zostawiamy troszkę do posypania ?pozdrawiam
Witaj Agnieszko na naszym blogu! Bardzo się cieszę, że się tu rozgościłaś i dziękuję za miłe słowa 🙂
Te płatki ze składników namaczam wszystkie. Posypuję dodatkowymi suchymi płatkami.
Nie było to jasne – dopisałam do przepisu.
Pozdrawiam Cię serdecznie 🙂
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź :)Naprawdę bardzo fantastyczna strona :)I bardzo wspaniali jej właściciele pozdrawiam
a jesli moje nie są suche a wręcz takie gumowe od samego początku to oznacza ze za krótko były w piekarniku ? Nie mm opcji termoobiegu
Może tej wody za dużo dolałeś? I one nie są suche. Do tego celu trzeba by było zastosować jakieś spulchniacze, których tu nie używamy. One po prostu takie będą 🙂