Wypuścić mnie na poście warzywno-owocowym do sklepu spożywczego powoduje, że przynoszę kilogramy warzyw, których właśnie nie mogę zjeść. To znaczy bakłażana można zjeść, ale ja lubię takiego z patelni lekko podgrillowanego na oliwie, więc na poście nie można. I dlatego wymyślam potrawy, których nie mogę zjeść. Ale za to mam mnóstwo nowości, gdy post zakończę. I tak ostatnio powstał fantastyczny sos do grillowanego bakłażana.
Składniki na grillowany bakłażan z sosem z awokado dla 2 osób:
- 1 bakłażan
- 0,5 dojrzałego awokado (albo 1 małe)
- łyżeczka chrzanu
- 0,5 łyżeczki dobrej soli do sosu i 2 łyżeczki do oprószenia bakłażana
- 2 szczypty pieprzu (do smaku)
- kilka rzodkiewek
Bakłażana pokrój na plastry grubości około 0,5 cm i posól każdy z nich z obu stron. Pozostaw na kilkanaście minut po czym wypłucz go w wodzie i wytrzyj z nadmiaru wody. Na patelni rozgrzej oliwę i usmaż bakłażana z obu stron. Patelnię przykryj pokrywką.
W międzyczasie zrób sos. Awokado zmiksuj z chrzanem, solą i pieprzem.
Plastry ugrillowanego bakłażana wyłóż na talerz, połóż nań sos, dołóż rzodkiewki i gotowe. Jest smaczny na ciepło i na zimno.
Bakłażan posiada znaczne ilości składników odżywczych, między innymi błonnika i jest niskokaloryczny. Stanowi źródło bioflawonoidów odbudowujących tętnice i zapobiegających udarowi mózgu oraz innym rodzajom krwotoków.
Są pomocne w leczeniu miażdżycy, poprawiają przepływ krwi w naczyniach wieńcowych i obniżają ciśnienie. Pomagają wątrobie w usuwaniu związków toksycznych z organizmu. Wspomagają usuwanie zastoju krwi poprzez rozpuszczenie zakrzepniętej krwi oraz nadmiernego rozrostu tkanek takich jak guzy i mięśniaki powstałe na skutek zastoju krwi.
UWAGA!
Grillowany bakłażan z sosem z awokado doskonale sprawdzi się w ramach jaglanego detoksu.
Jeżeli jeszcze takiej diety nie przechodziłeś lub masz wątpliwości, czy na takiej diecie można odżywiać się zdrowo i smacznie, to zapraszamy pod link, gdzie znajdziesz więcej informacji na temat programu Jaglany Detoks w 2 tygodnie.
ZAPRASZAMY!
W sumie jedyną obawą było to, że po prostu będę głodna. Teraz mam więcej energii z rana. Na kursie wszystko było bardzo dopracowane i dobrze przemyślane. Zdecydowanie polecam ten kurs osobom które chcą zacząć drogą ku zmianie nawyków żywieniowych. Dwa tygodnie to niedługo, ale myślę że dla "zanieczyszczonych" osób to taki zdrowy kopniak i uświadomienie sobie, że jednak to co jemy/przyswajamy ma bezpośrednie odzwierciedlenie w tym jak się czujemy i wyglądamy. Można to poczuć na samym sobie w ekspresowym tempie. Dziękuję, było naprawdę bardzo fajnie :).
UWAGA: Bezpłatny eBook!
„Jaglany Detoks
brama do
zdrowego odżywiania”
A w nim:
1. Właściwe nawyki – fundamenty zdrowia.
2. Okresowe posty – pomagają czy szkodzą?
3. Jaglany Detoks – autostrada do zdrowia.
4. 6 kluczowych zasad Jaglanego Detoksu.
5. Dlaczego Jaglany Detoks jest dla Ciebie?
6. Co mówią osoby, które przeszły detoks?
Witam .Mam pytanie trochę z innej beczki . Chcę zakupić patelnię i nie mam pojęcia jaka jest naprawdę dobra .Myślałam o zakupie takiej-Patelnia kamienna Stone Legend Delimano/materiał stal nierdzewna, materiał wewnętrzny Quantum Tanium Real Stone/Ostatnio słyszałam że jest to podpicoway teflon , które nie jest zdrowy ,Co o tym myślicie , może macie jakąś fajną godną polecenia jakiejś konkretnej firmy.Z góry dziękuję za jakąkolwiek podpowiedź ?
Tradycyjne żeliwo jest najlepsze.
Pozdrawiam