Młoda kapusta. W niedzielę pojechaliśmy z zaprzyjaźnioną rodziną do parku linowego poszaleć między drzewami. Dzieci świetnie sobie radziły i miały zapędy na najwyższe trasy. Swoją drogą to niesamowite, że ludzie lubią chodzić po drzewach. Ja jako dziecko zawsze sprawdzałam, jak wysoko mogę wejść. Czasami był problem z zejściem 😉 Często musiałam się chować, ponieważ mama nie pozwalała mi takie eskapady. Pamiętam jak babcia wołała: Złaź stamtąd natychmiast! Twoja mama mnie rozszarpie!
Podczas jednych z wakacji spędzanych u babci znalazłam przejście między drzewami i chodziliśmy po nim z kuzynami przez całe wakacje, a było nas: ośmiu kuzynów, jeden brat i ja – wszyscy w jednym domu u babci. Ach cóż to bywały za wakacje. Byłam jedyną wnuczką babci pomiędzy dziesięcioma wnukami 🙂
A wracając do nowoczesnego chodzenia między drzewami, to jest to bardzo fajne rozwiązanie. Można stawiać sobie coraz trudniejsze wyzwania. I nie trzeba bać się, że dzieci spadną. A jak to uczy dyscypliny i podnosi morale! 🙂
Gdy zgłodnieliśmy zaczęliśmy rozmawiać – jak to zazwyczaj bywa – o jedzeniu. W domu czekała na nas ugotowana rano młoda kapusta. Przy tej okazji Ania powiedziała, że nie lubi gotować kapusty, bo zabiera jej za dużo czasu. Faktycznie Ani wersja jest bardzo rozbudowana, ale pamiętam, że była bardzo smaczna, gdy ją jedliśmy u nich zeszłego roku.
Moja potrawa jest bardzo szybką wersją i również bardzo mi smakuje. Ani też 🙂 Robi się ją około 50 minut (ze sprzątaniem;-)
Składniki na młodą kapustę z koperkiem:
- 1 marchewka
- 1 główka kapusty
- 1 pietruszka
- kawałek selera
- 10 cm pora
- 2 cebule
- 20 dag piersi kurczaka
- 1 czubata łyżka soli kamiennej
- 1 łyżeczka kurkumy
- 1 łyżeczka pieprzu
- pęczek koperku
Wszystkie warzywa pokroić w kostkę, a w tym czasie zagotować około 2 litrów wody i wrzucić marchewkę, seler, pietruszkę i cebulę. Po 20 minutach dodać pokrojonego w małą kostkę kurczaka i pora.
Po 10 minutach dodać kapustę, przyprawić i gotować 5 minut. Dodać koperek, zagotować i wyłączyć. Zostawić pod przykryciem na 10 minut i gotowe.
Smacznego!
Porcja dla 8 osób na raz.
Kapusta, jak wszystkie warzywa krzyżowe w swoim składzie posiada związki siarki, nadającej jej charakterystyczny ostry, gorzki smak. Podczas jej miażdżenia (drobne krojenie) siarka zamienia się w izotiocyjaniny (ITC) – związki o bardzo silnym działaniu przeciwnowotworowym. Dodatkowo w kapuście znajdziesz jod, dużo witaminy C, witaminę E, wapń.
Możesz być na bieżąco z tym, co się dzieje na blogu – zapisz się newsletter – okienko poniżej. Raz w tygodniu otrzymasz maila z linkami do nowych artykułów bezpośrednio na Twoją skrzynkę pocztową 🙂
Zostaw komentarz