Pyszny dżem dyniowy z jabłkami, bez cukru

Gdy ostatnim razem w piękny, słoneczny niedzielny poranek wracałem z dziećmi z kościoła, zagadnął nas sąsiad, który podarował nam samodzielnie wyhodowaną dynię. Razem z dynią dostaliśmy jeszcze słoiczek dżemu dyniowego z jabłkami. Sąsiadka jest cukrzykiem, więc stara się robić przetwory z minimalną ilością cukru. Dżem dyniowy sąsiadki bardzo nam zasmakował i postanowiłem zrobić podobny, jednak zupełnie bez cukru.

Dynia to wspaniałe i zdrowe warzywo, smakuje szczególnie dobrze w połączeniu ze smakiem lekko kwaśnym – nabiera wtedy “charakteru”. Dlatego sąsiadka do dżemu dyniowego dodaje kwaśnych i aromatycznych jabłek – Antonówek. Ja zrobiłem dokładnie tak samo, jednak oprócz jabłek dodałem również bardzo dojrzałe, słodkie gruszki (Klapsy), dzięki temu bez dosładzania dżem był wystarczająco słodki.

Dżem dyniowy
Dżem dyniowy

Składniki na zdrowy dżem dyniowy, bez cukru

  • 2,5 kg obranej i oczyszczonej dyni
  • 5 dużych Antonówek
  • 10 dojrzałych i bardzo słodkich gruszek (my użyliśmy Klapsy)
  • sok z 1 cytryny

Dynię trzeba umyć, obrać, oczyścić i pokroić na kostki. Ja kroiłem na dość duże kawałki, takie jak na zdjęciu poniżej. Pod wpływem gotowania dynia pięknie się kruszy i rozpada. Do tego samego garnka o grubym dnie od razu wrzucam obrane i pokrojone jabłka i gruszki. Wlewam odrobinę wody, aby na początku warzywa i owoce się nie przypaliły i podgrzewam pod przykrywką.

Gdy owoce i dynia uwolnią swój sok, gotuję na wolnym ogniu bez przykrycia około dwie i pół godziny.

Nasz eBook dzięki któremu pokochasz soczewicę!

Dżem dyniowy
Dżem dyniowy

W międzyczasie przygotowuję słoiki. Po umyciu nakrętki wygotowuję w wodzie, a słoiki wyparzam w piekarniku – 160 stC, przez około 10 minut. Słoiki można również wyparzyć w gorącej wodzie.

Konieczność dodawania do przetworów cukru jest mitem, na ich świeżość i termin przydatności do spożycia przede wszystkim ma wpływ higiena podczas przygotowywania i właściwa ich pasteryzacja.

Tuż przed samym nalaniem do słoików wciskam sok z jednej cytryny i gotowy, wrzący dżem nalewam do wyparzonych i jeszcze ciepłych słoików. Natychmiast zakręcam wygotowanymi wieczkami i odwracam do góry dnem.

Dżem dyniowy
Dżem dyniowy

Napełnione i zakręcone słoiki przykrywam ściereczką, zostawiając do wystygnięcia na całą noc. Rano sprawdzam wieczka, jeżeli są wklęsłe to znaczy, że się dobrze pozamykały.

Ze składników, które podałem w przepisie wyszło mi 10 słoików o pojemności, 0,33 litra.

Dżem ma piękną pomarańczowo-złotą barwę i dość zwartą konsystencję – idealnie będzie smakował z chlebem pełnoziarnistym na zakwasie lub jako dodatek do kaszy jaglanej lub płatków owsianych.

Dżem dyniowy
Dżem dyniowy

Dżem dyniowy
Dżem dyniowy

Dlaczego warto jeść dynię?
Jest bardzo wartościowym warzywem, które przywędrowało do nas z Ameryki, gdzie było od dawna uprawiane przez indiańskie plemiona. Jest niskokalorycznym, bogatym źródłem mikroelementów (minerały, witaminy – głównie z grupy A), przez co jest ważnym elementem zdrowego odżywiania. Zawiera między innymi beta-karoten (poprawia wzrok), dużo alkalizujących (odkwaszających) minerałów: wapnia, potasu, magnezu. Ponadto dostarcza dużo nierozpuszczalnego błonnika, który dba o perystaltykę jelit i utrudnia przyswajanie tłuszczów z posiłków.

Źródła informacji

Pobierz bezpłatnego eBooka!


 

1. Nasza historia – co nam dała zmiana odżywiania.
2. Co musisz zrobić zanim zaczniesz zmiany.
3. Produkty, które powinny zniknąć z kuchni.
4. Co w zamian? Zdrowe zamienniki.
5. Co się stanie, jeżeli nic nie zrobisz.
6. Jak zrobić to szybciej i łatwiej.

 

Streszczenie
recipe image
Nazwa przepisu
Pyszny dżem dyniowy z jabłkami, bez cukru
Opublikowany w
Czas przygotowania
Czas gotowania
Średnia ocena
41star1star1star1stargray Based on 3 Review(s)