Gdy ostatnim razem w piękny, słoneczny niedzielny poranek wracałem z dziećmi z kościoła, zagadnął nas sąsiad, który podarował nam samodzielnie wyhodowaną dynię. Razem z dynią dostaliśmy jeszcze słoiczek dżemu dyniowego z jabłkami. Sąsiadka jest cukrzykiem, więc stara się robić przetwory z minimalną ilością cukru. Dżem dyniowy sąsiadki bardzo nam zasmakował i postanowiłem zrobić podobny, jednak zupełnie bez cukru.
Dynia to wspaniałe i zdrowe warzywo, smakuje szczególnie dobrze w połączeniu ze smakiem lekko kwaśnym – nabiera wtedy “charakteru”. Dlatego sąsiadka do dżemu dyniowego dodaje kwaśnych i aromatycznych jabłek – Antonówek. Ja zrobiłem dokładnie tak samo, jednak oprócz jabłek dodałem również bardzo dojrzałe, słodkie gruszki (Klapsy), dzięki temu bez dosładzania dżem był wystarczająco słodki.
Składniki na zdrowy dżem dyniowy, bez cukru
- 2,5 kg obranej i oczyszczonej dyni
- 5 dużych Antonówek
- 10 dojrzałych i bardzo słodkich gruszek (my użyliśmy Klapsy)
- sok z 1 cytryny
Dynię trzeba umyć, obrać, oczyścić i pokroić na kostki. Ja kroiłem na dość duże kawałki, takie jak na zdjęciu poniżej. Pod wpływem gotowania dynia pięknie się kruszy i rozpada. Do tego samego garnka o grubym dnie od razu wrzucam obrane i pokrojone jabłka i gruszki. Wlewam odrobinę wody, aby na początku warzywa i owoce się nie przypaliły i podgrzewam pod przykrywką.
Gdy owoce i dynia uwolnią swój sok, gotuję na wolnym ogniu bez przykrycia około dwie i pół godziny.
W międzyczasie przygotowuję słoiki. Po umyciu nakrętki wygotowuję w wodzie, a słoiki wyparzam w piekarniku – 160 stC, przez około 10 minut. Słoiki można również wyparzyć w gorącej wodzie.
Konieczność dodawania do przetworów cukru jest mitem, na ich świeżość i termin przydatności do spożycia przede wszystkim ma wpływ higiena podczas przygotowywania i właściwa ich pasteryzacja.
Tuż przed samym nalaniem do słoików wciskam sok z jednej cytryny i gotowy, wrzący dżem nalewam do wyparzonych i jeszcze ciepłych słoików. Natychmiast zakręcam wygotowanymi wieczkami i odwracam do góry dnem.
Napełnione i zakręcone słoiki przykrywam ściereczką, zostawiając do wystygnięcia na całą noc. Rano sprawdzam wieczka, jeżeli są wklęsłe to znaczy, że się dobrze pozamykały.
Ze składników, które podałem w przepisie wyszło mi 10 słoików o pojemności, 0,33 litra.
Dżem ma piękną pomarańczowo-złotą barwę i dość zwartą konsystencję – idealnie będzie smakował z chlebem pełnoziarnistym na zakwasie lub jako dodatek do kaszy jaglanej lub płatków owsianych.
Pobierz bezpłatnego eBooka!
1. Nasza historia – co nam dała zmiana odżywiania.
2. Co musisz zrobić zanim zaczniesz zmiany.
3. Produkty, które powinny zniknąć z kuchni.
4. Co w zamian? Zdrowe zamienniki.
5. Co się stanie, jeżeli nic nie zrobisz.
6. Jak zrobić to szybciej i łatwiej.
Świetny przepis! W domowym ogródku mamy pełno dyni hokkaido, jabłka i gruszki też się znajdą, także już wiem co niedługo będę robić 🙂 Dziękuję za inspirację 🙂
Cześć Paulina! Bardzo proszę i witaj na naszym blogu! 🙂
Przyznaję, że zaglądamy tu z koleżanką regularnie, jednak nie zawsze komentujemy 🙂 Pozdrawiam!
Zatem zapraszamy i do komentowania! 🙂
Wspaniale znaleźć przepis na konfitury bez cukru. I nie było to proste, żeby tu dotrzeć 😉 Pozdrawiam serdecznie Ania
Ho, ho, kto szuka ten znajdzie 🙂 Cieszę się, że do nas Aniu trafiłaś i witaj naszym blogu! 🙂
A ja wiedziałam już gdzie trafić szukając przepisu na dżem z dyni bez cukru. Mam tylko pytanie, czy można tego dżemu użyć do naleśników, czy też jest za bardzo wodnisty?
Dla nas jest idealny do naleśników! Uwielbiamy go 🙂
Dziękuję!
Zrobiłam!!! dodałam imbiru i trochę cuku/ bo moge/…jest przepyszny, boje sie ze świąt nie doczekają….
dziś kupiłam dynie – używam odmiany Muscat, gruszki i jabłuszka i będę smażyć dżemik. Ciekawa jestem smaku, dyniowego dżemu jeszcze nie jadłam 🙂
dzięki za przepis 🙂
Jedna nakrętka mi się nie wklęsła. Można to jeszcze pasteryzować, czy wytrzyma ponad 2 tygodnie w lodówce?
Można zapasteryzować jeszcze raz, ale jeden słoik to szkoda. Dwa tygodnie powinno wytrzymać zakręcone w lodówce, ale na 100% nie powiem. W każdym razie my w ciągu takiego czasu zjadamy taki jeden słoik 🙂
Przepis jest świetny, robiłam w zeszłym roku i synek się zajada tym dżemem 🙂 Tym razem zapomniałam jednak dodać cytryny! Czy to bardzo źle? 😉 Zaważy na smaku czy też na trwałości przetworów?
Cześć Ewa! Sok z cytryny działa jako przeciwutleniacz, czyli zapobiega ciemnieniu owoców – dzięki temu dżem ma śliczny jasny kolor. Dżem bez soku też będzie smaczny i trwały, może jedynie z czasem szybciej ściemnieć.
Mam straszną ochotę na ten dżem ale nie mam świeżej dyni, mrożona da rade?
Może być, ale teraz też można kupić świeża dynię piżmową.