Prędzej, czy później osoba, która chce spożywać jak najmniej nabiału, będzie starała się unikać również mleka krowiego. Tym bardziej, że tak jak w moim przypadku, bardzo lubię mleko i najchętniej używałabym go codziennie. Więc gdy je piłam, nie były to małe ilości.
Od kiedy go unikam, początkowo ze względu na uczulenie dziecka, które karmiłam piersią, a teraz przez wzgląd na pozyskaną w międzyczasie wiedzę, korzystam z alternatywnych rodzajów mleka, czyli roślinnych.
Do roślinnych produktów mlecznych, jakie spróbowałam, zaliczam mleko kokosowe, owsiane, migdałowe, jaglane, kokosowo-jaglane, ryżowe i z komosy ryżowej. Jest w czym wybierać. Wszystkie wymienione, oprócz sojowego robię sama. Jeśli już kupuję, to ryżowe.
Samodzielne przygotowanie mleka migdałowego z dodatkiem komosy ryżowej jest bardzo proste, a uzyskane mleko jest zachwycające w smaku i wolne od niechcianych dodatków.
Chcąc uzyskać mleko tylko migdałowe, pomiń komosę i użyj około litra wody.
Składniki na domowe mleko migdałowe z komosą ryżową:
- 0,5 szklanki całych, niełuskanych migdałów (możesz dać więcej)
- 0,5 szklanki komosy ryżowej (może być kasza jaglana, ryż brązowy, płatki owsiane)
- 2-3 litry wody
- szczypta cynamonu (można pominąć, szczególnie latem) lub laski wanilii
- zdrowy słodzik (do wyboru np. syrop klonowy, daktylowy, ksylitol, miód)
Migdały obierz ze skóry: zalej je wrzątkiem, odczekaj co najmniej 0,5 godziny, po czym zdejmij z nich skórkę. W międzyczasie komosę ryżową opłucz pod bieżącą wodą i gotuj na małym ogniu przez 15 minut w litrze wody. Podczas gotowania komosy obierz migdały ze skórki.
Pod koniec gotowania komosy dodaj migdały. Po czym wszystko zmiksuj. W moim blenderze jest to 1 minuta na najwyższych obrotach.
Dodaj jeszcze około litra przegotowanej wody i dosłódź do smaku. Ja daję w sumie 2,5 litra wody i 3 łyżki miodu.
Po zmiksowaniu całość przelej przez sitko do szklanych butelek. Mleko nie jest klarowne, ale ma za to w sobie błonnik. Po wystudzeniu zakręć i przestaw do lodówki. Jest dobre do spożycia co najmniej przez 4 dni. Przed spożyciem należy je wstrząsnąć. Jeżeli chcesz uzyskać mleko bardziej klarowne, przecedź je przez gazę. Ale ta czynność jest żmudna i moim zdaniem nie warta wykonania.
Najczęściej robię mleko na zapas.
Po zagotowaniu gotowego mleka przelewam je do butelek, zakręcam i pozostawiam do zapasteryzowania. Można je przechowywać w lodówce kilka tygodni.
Chcąc zrobić pyszny deser na bazie mleczka migdałowego, możesz dodać nasiona chia i coś do dosłodzenia, np. syrop klonowy, daktylowy, miód. Nasionka napęcznieją, deser się zagęści i będzie bardzo smaczny i zdrowy.
Komosa ryżowa jest bogatym źródłem pełnowartościowego białka, które zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli takie, które nie są syntetyzowane w organizmie i muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. Wzmacnia cały organizm, wspomaga system odpornościowy, pobudza i rozgrzewa, ma dobroczynne działanie na układ sercowo-naczyniowy, wzmacnia nerki, chroni wątrobę, oczyszcza szczególnie jelito grube z toksyn. Zawarty w niej błonnik obniża poziom glukozy we krwi, przeciwdziała zaparciom. Komosa jest źródłem witamin A i E, witamin z grupy B, kwasu foliowego, zawiera składniki mineralne, jak żelazo, potas, sód, cynk, fosfor, wapń (wapnia ma więcej niż mleko krowie). Może wykazywać działanie przeciwalergiczne, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe. Jest bogata w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym kwasy omega 3. Ma niski indeks glikemiczny (IG=35). Sprzyja budowaniu mięśni.
Pobierz bezpłatnego eBooka!
1. Nasza historia – co nam dała zmiana odżywiania.
2. Co musisz zrobić zanim zaczniesz zmiany.
3. Produkty, które powinny zniknąć z kuchni.
4. Co w zamian? Zdrowe zamienniki.
5. Co się stanie, jeżeli nic nie zrobisz.
6. Jak zrobić to szybciej i łatwiej.
a jeśli nie mam czasu, czy mogę skorzystać ze sklepowego mleka np. firmy natumi?
Zależy od składu.Patrząc na ryżowe, to jest ok.
mogę takie podać 9 miesięcznemu dziecku? podgrzać, czy zagotować?