Które tłuszcze używać w kuchni a których zdecydowanie się pozbyć? Który zdrowy tłuszcz podgrzewać, a który używać tylko na zimno? W natłoku wszechobecnych, niekiedy sprzecznych informacji coraz trudniej jednoznacznie odpowiedzieć na te, lub podobne związane ze zdrowym odżywianiem pytania. Dlatego powstał ten odcinek podcastu, a właściwie cała seria…
Do nagrania cyklu podcastów dotyczących podstaw zdrowego odżywiania zaprosiłem Grażyną Pająk. Grażyna jest doktorem biologii, od ponad 20tu lat zajmuje się naturoterapią. Ma skończone podyplomowe studia dietetyczne. Przez 18 lat pracowała w zakładzie biologii wód jako biolog, ekolog, przez 8 lat wykładała na wyższej uczelni endoekologię i dietetykę.
Jest naprawdę świetną specjalistką i co bardzo ważne to o czym mówi zostało już sprawdzone przez ogromną rzeszę ludzi, ludzi którzy poprzez zmiany w diecie po prostu odzyskują zdrowie, wychodzą z ciężkich chorób z chorobami nowotworowymi włącznie.
W dzisiejszym, pierwszym odcinku serii podcastów Akademia Zdrowia DGD rozmawiamy o istocie zdrowego odżywiania a tematem wiodącym są tłuszcze.
Z tego odcinka podcastu dowiesz się:
- Czym jest odżywianie i jaka jest jego rola w życiu człowieka
- Ile chemii przeciętny człowiek w ciągu roku spożywa razem z jedzeniem
- Na czym polega regeneracja organizmu poprzez zdrowe odżywianie
- Czym jest dieta Dr Grace (DGD)
- Jakie tłuszcze należy z naszej diety wykluczyć i dlaczego
- Jak „umyć” i sklarować masło
- Jak w 3 minuty zrobić zdrowy domowy majonez
- Właściwości oleju z orzechów, kokosa, ostropestu i ryżu
- Dlaczego unikać oleju z pestek winogron i rzepaku
- Jaki smalec jest korzystny dla zdrowia
- Czy oliwę z oliwek można podgrzewać
Zdrowe tłuszcze – transkrypt
Kliknij tutaj, aby pobrać transkrypt tego odcinka podcastu
Jak możesz słuchać podcastu?
- na blogu – wszystkie podcasty z naszego bloga,
- na dowolnym odtwarzaczu mp3, pliki możesz pobrać z bloga i przegrać je na swój odtwarzacz,
- filmiki instruktażowe – jak najwygodniej słuchać na swoim telefonie – to banalnie proste! 🙂
Zdecydowanie polecam ostatni sposób – słuchanie podcastów na swoim smartfonie. Ja tak robię już od kilku lat i jestem z tego sposobu bardzo zadowolony. Swoje ulubione podcasty mam zawsze z sobą i słucham w każdym miejscu i o dowolnym czasie. Polecam!
Oceń mój podcast – zdrowe tłuszcze
Jeżeli chcesz mi jakoś podziękować, to najlepsze dla mnie będzie pozostawienie przez Ciebie opinii w iTunes. Dzięki temu mój podcast będzie lepiej widoczny i łatwiej będę mógł docierać do nowych słuchaczy. Możesz to zrobić klikając na linka poniżej.
-> Oceń podcast “Więcej Niż Zdrowe Odżywianie” na iTunes
Notatki do tego odcinka podcastu:
- Wyniki ankiety: Dlaczego nie odżywiamy się zdrowo?
- Spisana treść tego podcastu, kliknij tutaj.
UWAGA: Bezpłatny eBook!
„6 kroków do zdrowego odżywiania”
Bezpłatny eBook, a w nim:
Dzień dobry,
Bardzo dziękuję za ten podcast z P. Grażyną na temat zdrowych tłuszczy. Akurat jestem na etapie poszukiwania wiedzy związanej z tym tematem. Powiem szczerze, że jestem trochę zaskoczona, jak wiedza kilku dietetyków może się różnić na przykład w kwestii używania tłuszczy. Myslałam, że ten podcast rozwieje moje wątpliwości, niestety wprowadził jeszcze więcej zamieszania w mojej głowie. Dlaczego?, otóż to co Pani Grażyna powiedziała nam na temat tłuszczy kompletnie nie pokrywa się z tym co twierdzi Thomas i T. Colin Campbell w swoich pozycjach czy chociażby Dr Michael H. Greber. Uważają, że tłuszcze nie są wcale zdrowe, akurat wczoraj czytałam rozdział o tłuszczach, dodatkowo przyczyniają się do wielu chorób cywilizacyjnych. Ja już tutaj w ogóle nie mówię o tłuszczach zwierzęcych typu masło lub smalec (OMG!). Tłuszcze jak oliwa z oliwek np. jest pozbawiony jakichkolwiek wartości odżywczych i są kaloryczne. Sama byłam zaskoczona tym, że nie polecają stosowania w diecie oleju kokosowego, gdyż osobiście myślałam, że ten tłuszcz jest zdrowy. Naprawdę mam wrażenie , że tyle ilu dietetyków, lekarzy, tyle opinii. Już naprawdę nie wiem w co tutaj wierzyć? Wiem na pewno, że smalec, bez względu z jakiej hodowli pochodzi, nie jest zdrowym tłuszczem. Czy nikt nie słyszał o najnowszych badaniach WHO na temat mięsa czerwonego? No bo smalec chyba jest z ze swinki!!! Pozdrawiam
Dziękuję Kasiu za komentarz i witaj na naszym blogu! Faktycznie T. Colin Campbell zwraca uwagę na kaloryczność tłuszczy, w szczególności zaleca, aby jadać je w formie kompletnej, tzn. oliwki zamiast oleju z oliwek, zmielone siemię lniane zamiast oleju lnianego itd. Tak rzeczywiście byłoby optymalnie, jednak nie zawsze jest to możliwe. Czasem na przykład chcesz coś podpiec / udusić (pod warunkiem, że nie jesteś witarianką). Jak to zrobić bez tłuszczu? Idąc dalej nie zgadzam się dogmatycznym stwierdzeniem, że tłuszcze nie są zdrowe (nawet ograniczonym tylko do tłuszczu nasyconego), bo są one niezbędne do funkcjonowania naszego organizmu (odbudowa komórek np. układu nerwowego, przyswajanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach itd.). Za rozwój chorób cywilizacyjnych w zdecydowanej mierze są odpowiedzialne tłuszcze trans, powstające podczas przetwarzania tłuszczy roślinnych. Zwierzęce, szczególnie te pochodzące z hodowli ekologicznych wcale nie są takie groźne, jak to pierwotnie przestawiano. W końcu ludzie smalec jadali na długo przed rozwojem epidemii chorób cywilizacyjnych. A smalec wcale nie musi być ze świnki, może być z gęsi 🙂
Jeżeli chodzi o tłuszcze do smażenia, to warto też zapoznać się z tym researchem: http://mozgi.pl/na-jakim-tluszczu-najlepiej-smazyc-2A2C Podane są źródła informacji, więc dosyć wiarygodne 🙂
Chciałam podziękować za przekazaną, usystematyzowaną wiedzę. Pokrywa się ona z tym, co instynktownie wybieram dla siebie i rodziny 🙂 Świetnie, że można sobie odczytać np przepis na majonez. Świetna robota!
Czekam na podcast na temat mąk i kasz..