Jak stałam się dietetyczką i psychodietetyczką

Zaczęło się od tego, że nie umiem soczyście opowiadać o przygotowywaniu potraw. Zawsze zazdrościłam tym, którzy potrafią ciekawie, ze szczegółami opowiadać, jak wykonali jakiś przepis. Postanowiłam więc założyć bloga, który będzie naszą książką kucharską, do której dostęp będą mieli rodzina i przyjaciele – abym nie musiała opowiadać w jaki sposób coś ugotowałam 😉

Bloga Więcej Niż Zdrowe Odżywianie prowadzę wraz mężem Michałem już od 2015. Często dostaję pytania o to jak i kiedy zrodziła się moja pasja do zdrowego odżywiania i pomagania innym.

Stąd pomysł na ten wpis, abyś mógł poznać moją historię, dowiedzieć się jak zdobywałam wiedzę i doświadczenie i w jaki sposób moja pasja może Ci pomóc w Twojej drodze do uzyskania przewlekłego zdrowia i radości życia! 🙂

Zdrowym odżywianiem nasiąkałam od dziecka

Wracając myślami do dzieciństwa pamiętam moją mamę spędzającą czas przy kuchni, abyśmy zawsze mieli do zjedzenia coś zdrowego. Nadal to robi 🙂 Oczywiście porównując ówczesną dostępność świeżych i odżywczych produktów spożywczych, oraz świadomość wpływu odżywiania na zdrowie – moja obecna kuchnia wygląda nieco inaczej, ale do tego zaraz dojdziemy 🙂

Wyrosłam na zdrową, pewną siebie osobę, która z radością i ekscytacją weszła w kolejny etap życia (małżeństwo) i urodziła dwójkę zdrowych dzieci (teraz jest ich trójka 🙂 ).

Nadal byłam przekonana, że zdrowo odżywiam siebie oraz moją rodzinkę – dużo na ten temat czytałam. Przełomem w moim myśleniu była silna alergia u mojego syna.

Świat wywrócił się do góry nogami

Z dnia na dzień okazało się, że moje dziecko nie może jeść 90% powszechnie dostępnych i najczęściej wybieranych produktów spożywczych. Jak to możliwe? Jak do tego doszło? Przecież zarówno podczas ciąży jak i po narodzinach odżywialiśmy się zdrowo!?

Okazało się, że świat nie jest czarno biały (zdrowo/niezdrowo). Jest w nim wiele odcieni szarości – to, co działa i sprawdza się u jednej osoby, u innej może szkodzić. Aby sprostać wyzwaniu i opanować alergię u dziecka zgłębiłam dziesiątki książek i publikacji.

Pracy był ogrom, ale opłaciło się – dzisiaj jestem dumna z mojego nastoletniego już dziecka, u którego nie ma ani śladu alergii.

To było już ponad 12 lat temu – od tego czasu dietetyka stała się moją pasją. Przekonałam się jak wiele można osiągnąć właściwie dobierając produkty spożywcze i komponując z nich zdrowe, smaczne i odżywcze posiłki.

Przekonałam się również jak wielką rolę odgrywa dopasowanie planu żywienia do potrzeb konkretnej osoby. Uwieńczeniem tej długiej, ale jakże owocnej drogi, było zrobienie dyplomu dietetyczki, dzięki któremu zdobyta dotychczas wiedza została uporządkowana i pogłębiona.

Praktyczną wiedzą trzeba się dzielić

W międzyczasie, chcąc dzielić się zdobytą wiedzą, doświadczeniem i pomagać innym, razem z mężem Michałem założyłam bloga Więcej Niż Zdrowe Odżywianie. Publikujemy na nim treści łączące współczesną dietetykę ze znanymi od tysięcy lat naturalnymi metodami regeneracji organizmu (posty zdrowotne).

Jeżeli jesteś nowym czytelnikiem tego bloga to rozejrzyj się po nim, znajdziesz na nim mnóstwo zdrowych, smacznych i prostych w przygotowaniu przepisów, artykuły zgłębiające tajniki zdrowia i praktyczne poradniki, jak zacząć swoją drogę ku zdrowej kuchni.


Ta praca pochłonęła mnie całkowicie

Odkryłam, że to nie tylko hobby. Odeszłam z etatu, aby móc w 100% skupić się na tworzeniu prostych w wykonaniu zdrowych potraw, kursów i e-book’ów. Najbardziej dumna jestem z przygotowanych przeze mnie programów regeneracji organizmu, które w formie kursów internetowych online, krok po kroku umożliwiają odzyskanie zdrowia i dobrego samopoczucia (katalog aktualnie dostępnych jadłospisów i programów regeneracji znajdziesz TUTAJ).


Chcę pomagać jeszcze skuteczniej

Komentarze pod wpisami na blogu, maile otrzymywane od czytelników oraz spotkania live podczas organizowanych wyzwań uświadomiły mi, że istnieje znaczna grupa osób, która wie jak się zdrowo odżywiać, ale nie potrafi tego wdrożyć do swojego życia.

Osoby te zaczynają z wielkim entuzjazmem i motywacją, wprowadzają zdrowe produkty, osiągają mniejsze lub większe sukcesy, jednak po jakimś czasie przychodzi zniechęcenie i powrót do niezdrowych nawyków…

Dlaczego tak się dzieje??? Jak pomóc takim osobom, aby również one mogły doświadczyć wspaniałych zmian jakie niesie za sobą zmiana diety na zdrową? Jak takie osoby wesprzeć na ich drodze do zdrowego odżywiania?

Większości przyczyn niepowodzeń w zmianie diety należy szukać w naszej głowie, w naszej psychice. Zmiana długoletnich, niezdrowych nawyków wymaga czegoś więcej niż tygodniowej motywacji i zamiany białego chleba na pełnoziarnisty.

Skuteczne wprowadzanie zdrowego odżywiania w większości przypadków, oprócz wiedzy dietetycznej, wymaga wiedzy psychologicznej. Dzięki temu równolegle ze zmianą diety pracujemy nad identyfikacją psychologicznych aspektów sięgania np. po słodkie przekąski i pracujemy nad ich zmianą.

Jak taką wiedzę zdobyć? Oczywiście studiując psychodietetykę na jakiejś dobrej uczelni. Uff, moja mama czuje zmęczenie, gdy słucha, ile rzeczy robię 😉

Dyplom psychodietetyczki obroniłam w 2019 roku z oceną bardzo dobrą na uczelni SWPS w Warszawie. I tu muszę przyznać, że jestem bardzo szczęśliwa, bo ta nowa wiedza otworzyła mi oczy na zupełnie inne aspekty i narzędzia ułatwiające trwałe wprowadzenie zdrowych nawyków.

Teraz w końcu wszystko, tj. dietetyka i psychologia, ułożyły się w jedną całość, dzięki temu moja pomoc jest jeszcze skuteczniejsza.

Teraz moim czytelnikom i klientom mogę pomagać jeszcze lepiej

Z doświadczenia widzę, że najlepsze, najtrwalsze efekty uzyskują osoby, które łączą przygotowane przeze mnie kursy internetowe z indywidualnymi konsultacjami. Dzięki temu programy regeneracji organizmu możemy dopasować do indywidualnych potrzeb, co dodatkowo ułatwia wprowadzanie zdrowych zmian. Więcej informacji o tym w jaki sposób pomagam moim klientom znajdziesz w tym artykule.

Jeżeli jesteś osobą zdrową, nie masz zdiagnozowanych niedoborów, to wprowadzanie zdrowego odżywiania z powodzeniem możesz rozpocząć samodzielnie. Aby Ci w tym pomóc zapraszam do naszego bloga. Znajdziesz tam takie wpisy, jak:

Jak wystartować ze zdrowym odżywianiem

WNZO 017: Jak zacząć zdrowe odżywianie?

WNZO 073: Kulisy zdrowego odżywiania

Również na blogu znajdziesz mnóstwo zdrowych, prostych w przygotowaniu przepisów.

Natomiast jeżeli potrzebujesz indywidualnego, dopasowanego do Twojej sytuacji i potrzeb podejścia, to zapraszam do kontaktu na adres mailowy: tatiana.jaworska@wp.pl . Na początek zajrzyj TUTAJ.

W konsultacjach u Tatiany najbardziej podobała mi się swobodna rozmowa, życzliwe podejście i praktyczne porady. Tatiana nie jest nie tylko teoretykiem, ale przede wszystkim praktykiem, w związku z tym jej porady są bardzo przydatne.

Zdecydowanie warto oprócz zakupionych diet uzupełniać wiedzę podczas konsultacji bo dzięki temu można zmienić styl żywienia nie utrudniając sobie życia, ale wręcz przeciwnie – upraszczając.

Mariola Pierzchalska

Nigdy nie jest za wcześnie, ani za późno, aby wystartować po zdrowie!