Często słyszę, że w obecnych czasach nie ma już zdrowych produktów spożywczych, że wszystko jest przesiąknięte chemią i nie ma sensu zwracać uwagi na to, co jemy… Czy oby na pewno? Prawdą jest, że większość obecnie dostępnej żywości jest “daleka od ideału”, jednak pewne grupy produktów szkodzą nam w sposób szczególny. Dobrze jest je poznać, aby wiedzieć z jakim ryzykiem wiąże się ich spożywanie i świadomie podjąć decyzję, czy chcemy się narażać, czy może niekoniecznie…
W trzecim odcinku z serii Akademia Zdrowia DGD z doktor biologii Grażyną Pająk bez skrupułów demaskujemy największych trucicieli – produkty spożywcze, których regularne jadanie prowadzi do chorób cywilizacyjnych.
Z uwagi na ilość szkodliwych produktów nasza rozmowa trwała prawie półtorej godziny, dlatego zdecydowaliśmy się ją podzielić na dwa krótsze odcinki. W tym nagraniu usłyszysz pierwszą część rozmowy. Zapraszam!
Z tego odcinka podcastu dowiesz się:
- Węglowodany dobre czy złe? Jak je rozpoznać.
- Kto powinien unikać produktów z drożdżami.
- Gdzie znajduje się akrylamid i dlaczego jest szkodliwy.
- Dlaczego kolorowe słodzone napoje są niezdrowe.
- Pić wodę gazowaną czy niegazowaną.
- Jaki alkohol szkodzi najmniej.
- Jakiego octu się wystrzegać.
- Dlaczego warzyw nie należy dosładzać.
- W jakich garnkach nie gotować owoców i warzyw.
- Jaki kolor powinien mieć keczup.
- Dlaczego unikać produktów UHT.
- Jakie produkty nabiałowe są lepiej tolerowane.
- Dlaczego mleko w proszku jest szkodliwe.
Chcieć to móc – co najbardziej szkodzi?
Kliknij tutaj, aby pobrać transkrypt tego odcinka podcastu
Jak możesz słuchać podcastu?
- na blogu – wszystkie podcasty z naszego bloga,
- na dowolnym odtwarzaczu mp3, pliki możesz pobrać z bloga i przegrać je na swój odtwarzacz,
- filmiki instruktażowe – jak najwygodniej słuchać na swoim telefonie – to banalnie proste! 🙂
Zdecydowanie polecam ostatni sposób – słuchanie podcastów na swoim smartfonie. Ja tak robię już od kilku lat i jestem z tego sposobu bardzo zadowolony. Swoje ulubione podcasty mam zawsze z sobą i słucham w każdym miejscu i o dowolnym czasie. Polecam!
Oceń mój podcast – co najbardziej szkodzi?
Jeżeli chcesz mi jakoś podziękować, to najlepsze dla mnie będzie pozostawienie przez Ciebie opinii w iTunes. Dzięki temu mój podcast będzie lepiej widoczny i łatwiej będę mógł docierać do nowych słuchaczy. Możesz to zrobić klikając na linka poniżej.
-> Oceń podcast “Więcej Niż Zdrowe Odżywianie” na iTunes
Notatki do tego odcinka podcastu:
- Podcast: WNZO 057: Akademia Zdrowia DGD – zdrowe tłuszcze
- Podcast: WNZO 059: Akademia Zdrowia DGD – kasze, zboża i gluten
- Spisana treść tego podcastu, kliknij tutaj.
Możesz być na bieżąco z tym, co się dzieje na blogu – zapisz się na newsletter – okienko poniżej. Raz w tygodniu otrzymasz maila z linkami do nowych artykułów bezpośrednio na Twoją skrzynkę pocztową 🙂
Bardzo miło się słucha i przyjemnie 🙂
Bardzo wartościowe nagranie. Jakieś 2 lata temu kupiłam garnki metalowe, bo jakie dobre, jak oszczędnie się gotuje. Moja rodzina jest bardzo liczna, więc wzięłam się za gotowanie bigosu, a że kupiłam trochę za dużo białej kapusty byłam zmuszona gotować ją w dwóch garnkach. W metalowym i emaliowanym. I wtedy zdziwiłam się dlaczego kapusta w garnku emaliowanym jest taka jasna, normalna, a w garnku metalowym była ciemniejsza. Teraz już wiem dlaczego? Uwalnia się nikiel. Dziękuję bardzo. Pozdrawiam. 🙂
Garnki ze stali nierdzewnej oferują często, ze nie reagują z kwaśnymi substancjami? Czy można w takich garnkach bezpiecznie gotować warzywa i owoce, (bo przecież zazwyczaj sa mieszanka chromu i niklu)?
No właśnie jak pokazuje praktyka (zmiana koloru gotowanych warzyw) niestety często deklaracje producentów nieco rozmijają się z praktyką. Inną sprawą jest to, producenci zarówno sprzętu AGD jak i produktów spożywczych są zobligowani do informowania jeżeli wpływ przekroczy ustalone normy, które niekoniecznie uwzględniają holistyczne (całościowe) podejście do zdrowia człowieka.
Cześć! Powyższe wskazówki były dla mnie mniej lub bardziej oczywiste i metodą prób i błędów doszłam do podobnych wnioskow. Ale informacja o metalowych garnkach wywróciła mój kulinarny świat – dziś już nie kupię garnka emaliowego, ale w najbliższych dniach na pewno się to stanie! Jezeli metalowe garnki mają taki wpływ na warzywa i owoce, to czy plastikowe miski, w których później trzymam te warzywa i owoce, także mają negatywny wpływ ? W czym zatem transportować wyprawkę do pracy?
Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki.
Pozdrawiam
Michalina, najzdrowszy sposób przechowywania i transportu żywności to naczynia szklane. Ja do pracy zupkę i surówki zabieram w słoikach.
Ciekawa rzecz z tym słodzeniem, sałatek zwłaszcza. Czy tylko ksylitol w takim razie? A co np. z miodem? I gratuluję podkastow i bloga 🙂
Tak tylko ksylitol lub erytrofor, miód, cukier, soki owocowe zawierają cukry, które fermentując mogą powodować dyskomfort w układzie pokarmowym. PS. Dziękuje za miłe 🙂