Pełnoziarnista tortilla z hummusem

Uwielbiamy zdrowe i szybkie przekąski na bazie pełnoziarnistej tortilli. Można naprawdę puścić wodze wyobraźni i za każdym razem wkładając inny farsz przygotowywać zupełnie inny posiłek. Zdrowe i pyszne pełnoziarniste tortille można samodzielnie przygotować wykorzystując jedynie cztery składniki.

Dlaczego w przypadku tortilli mniej składników znaczy lepiej? Wystarczy przeczytać etykietę gotowych sklepowych tortilli, zawierają całą masę substancji konserwujących i sztucznych przeciwutleniaczy. Nic dziwnego, na sklepowej półce tortille muszą w dobrym stanie (elastyczne i niewyschnięte) przeleżeć nawet kilka miesięcy…

My na szczęście nie potrzebujemy takiego okresu przydatności, bo te, które wczoraj zrobiłem, ze smakiem zjedliśmy w ciągu najbliższej godziny 🙂

Pełnoziarnista tortilla
Pełnoziarnista tortilla

Składniki na pełnoziarnistą tortillę:

Mąkę po przesianiu należy zagnieść z solą, wodą i olejem. Ilość wody podaję orientacyjnie – należy ją dodawać stopniowo w celu uzyskania ciasta o konsystencji wyrobionej plasteliny. Ugniatamy do czasu, aż ciasto przestanie być klejące, zacznie odchodzić od ręki. Jeżeli po pięciu minutach wyrabiania ciągle jest zbyt kleiste, należy dodać trochę mąki i dalej wyrabiać.

Pełnoziarnista tortilla
Pełnoziarnista tortilla

Po wyrobieniu ciasto dzielimy na siedem równych kawałków i rozwałkowujemy na placuszki o grubości 3-5 mm. Najlepsza do tego jest silikonowa stolnica,  placki łatwo się od niej odklejają.

Pełnoziarnista tortilla
Pełnoziarnista tortilla

Smażymy bez tłuszczu na dobrze rozgrzanej teflonowej patelni, po 2-3 minuty z każdej strony. Placki przewracamy/zdejmujemy, gdy się lekko zarumienią. Po zdjęciu z patelni należy je od razu przykryć lnianą ściereczką, wolniej wtedy wysychają i dłużej pozostają elastyczne (ważne przy zwijaniu).

Pełnoziarnista tortilla
Pełnoziarnista tortilla

Na świeżo upieczone tortille nakładamy farsz z hummusu (przepis na hummus znajdziesz tutaj), sałaty i pomidorów.

Zawijamy i gotowe!

Pełnoziarnista tortilla
Pełnoziarnista tortilla

Smacznego!

Pobierz bezpłatnego eBooka!


 

1. Nasza historia – co nam dała zmiana odżywiania.
2. Co musisz zrobić zanim zaczniesz zmiany.
3. Produkty, które powinny zniknąć z kuchni.
4. Co w zamian? Zdrowe zamienniki.
5. Co się stanie, jeżeli nic nie zrobisz.
6. Jak zrobić to szybciej i łatwiej.

Streszczenie
recipe image
Nazwa przepisu
Pełnoziarnista tortilla z hummusem
Opublikowany w
Czas przygotowania
Czas gotowania
Średnia ocena
31star1star1stargraygray Based on 6 Review(s)