Placki owsiane z jabłkiem to doskonały pomysł na weekendowe leniwe śniadanie. W te dni zwykle mamy troszkę więcej czasu, który można przeznaczyć na przykład na wspólne pichcenie z dziećmi w kuchni. Jabłka są bardzo smacznym i zdrowym polskim owocem, dostępnym praktycznie przez cały rok, więc nic tylko je jeść lub smażyć z nich placki.
Takich placków nie trzeba niczym dosładzać dzięki wykorzystaniu jabłek. Wystarczy kilka prostych składników, aby błyskawicznie przygotować ciasto na pyszne placki owsiane z jabłkiem. Dodając odrobinę powideł śliwkowych placuszki wyglądają jeszcze ładniej i mają bogatszy smak.
Składniki na placki owsiane z jabłkiem:
- 2 duże jabłka
- 1,5 szklanki płatków owsianych (np. górskie)
- 2 jajka
- 3 łyżki mąki orkiszowej (opcjonalnie)
- 1,5 szklanki wody (może być mleko)
- 2 łyżeczki cynamonu
- zdrowy tłuszcz do smażenia (masło klarowane, olej kokosowy)
- kilka łyżek powideł śliwkowych (opcjonalnie)
Jabłka obrać i zetrzeć na grubych oczkach tarki jarzynowej. Dodać płatki owsiane, jajka, cynamon i wodę. Ewentualne dodanie mąki ułatwia przekręcanie placków podczas ich smażenia i nie rozpadają się. Ja mąki dodaję wtedy, gdy wiem, że placki będą smażyły dzieci – jest im wtedy łatwiej je obracać.
Na patelni należy rozpuścić i dobrze rozgrzać odrobinę tłuszczu. Dużą łyżką nakładam placki i na początku smażę je pod przykryciem, około 2-3 minuty. Potem zdejmuję pokrywkę obracam i już bez przykrycia smażę do czasu uzyskania złotego koloru.
Do ozdobienia można użyć płatków migdałowych i cynamonu.
Smacznego!
Owies zawiera czynniki powstrzymujące rozwój grzybów. Usuwa podrażnienia i stany zapalne skóry, poprawiając jej ogólny wygląd i zapobiegając wiotczeniu, ogranicza wypadanie włosów, przyspiesza ich wzrost, wzmacnia paznokcie. Owies zawiera również fosfor niezbędny do prawidłowego rozwoju mózgu i nerwów. Ponadto zawiera białko, wartościowe tłuszcze, węglowodany, a także witaminy w szczególności z grupy B oraz wapń, magnez, sód, miedź. Jest doskonały w profilaktyce infekcji. Płatki owsiane mają dużą zawartość błonnika i małą ilość kalorii. Same dobre rzeczy i dla dziecka i dorosłego:-)
Pobierz bezpłatnego eBooka!
1. Nasza historia – co nam dała zmiana odżywiania.
2. Co musisz zrobić zanim zaczniesz zmiany.
3. Produkty, które powinny zniknąć z kuchni.
4. Co w zamian? Zdrowe zamienniki.
5. Co się stanie, jeżeli nic nie zrobisz.
6. Jak zrobić to szybciej i łatwiej.
Właśnie przymierzam się do smażenia placków tylko się tak zastanawiam jaka woda ma być użyta czy ciepła czy zimna czy jest to bez różnicy i czy płatki mają troszkę nasiąknąć czy można tak z marszu po wymieszaniu smażyć. Pozdrawiam
Piotrze, ja zalewam płatki wodą w temperaturze pokojowej i czasem smażę od razu, a czasem czekam aż rodzina wstanie. Nie zauważyłem znaczącej różnicy w ich konsystencji w jednym i drugim przypadku dobrze się piekły i smakowały doskonale 🙂
Właśnie już się smażą. Dziękuję za przepis. Pozdrawiam 🙂
Super! Witaj Dana na naszym blogu 🙂
Zapraszam do siebie 🙂 Popełniłam kilka przepisów.
http://wharmonii.blogspot.com/search/label/przepisy
Pozdrawiam niedzielnie 🙂
Na Wasz przepis natknęłam się z samego rana i od razu postanowiłam, że dziś na śniadanie placuszki! Szybka wizyta w sklepie po gorzką czekoladę do dekoracji i już placki smażyły się na patelni.
Umieściłam moje wykonanie na swoim blogu z odniesieniem do Waszej strony! 😉
Pozdrawiam!
http://carmenwkuchni.blox.pl/2016/04/Slodkie-placuszki-bez-maki.html
Bardzo się cieszę, że placuszki się udały i smakowały. Dziękuję za podlinkowanie naszej strony! 🙂
I ja dzisiaj zrobiłam placki owsiane.
Zalałam zimną wodą.
Smażyłam na oleju kokosowym,
ale dawkowałam bardzo skąpo.
Część smażyłam po godzinie
i jak pisze Michał konsystencja była
w zasadzie taka sama.
Pyszne tylko na drugi raz nie dam cynamonu
do ciasta. Nie przepadam za nim.
Z porcji wyszło mi 20 szt dosyć dużych placków.
Będą jeszcze na śniadanie i pewnie zamrożę część.
O, daj znać, jakie będą po rozmrożeniu 🙂
Ha nie zdążyłam zamrozić.
Dzisiaj zjadłam na kolację
a resztę mąż.
Muszę powiedzieć, że dzisiaj były jeszcze
lepsze niż wczoraj.
A ja jestem zawiedziona tym przepisem placki rozpadają się na patelni mimo że dałam wszystko jak w przepisie łącznie z mąką. Dopiero po dodaniu kolejnego jajka jakoś udało uratować się ta masę ☹️
Przyczyn może być wiele – wielkość jajek i jabłek, faktura użytych płatków, rodzaj dodanej mąki, rodzaj patelni (przyklejanie się placków utrudniające przekręcanie). Cieszę się, że poradziłaś sobie poprzez dodanie kolejnego jajka.
Zrobilam placki wg Waszego przepisu. Wyszly bardzo dobre. Czesc platkow dodalam w calosci,a czesc zmielilam na make. Nic sie nie rozwalalo-:)
Czym można zastąpić jajka? Dać więcej wody czy pominąć je zupełnie?
Jajka służą tu również jako spoiwo, więc zupełnie ich pominięcie może utrudnić przewracanie placków. Spróbuj je upiec bez jajek, a jeżeli będą się rozpadać dodaj dwie łyżki mąki ziemniaczanej.
Ewentualnie można dać mielone siemię lniane (1 jajko=1łyżka siemienia) 🙂
Kolejny fantastyczny przepis teraz w wykonaniu Pana a nie Pana żony :)Proszę mi powiedzieć ile przepis liczy porcji??Pozdrawiam Agnieszka
Cześć Agnieszka! Jeżeli nie masz nic przeciwko to ja wolę “per Ty” 🙂 Z tych składników napieczesz placków dla dwóch bardzo głodnych osób i być może trochę jeszcze zostanie na później. Smacznego! 🙂
Bardzo dziękuję wyszły pysznę ale także bardzo syte już po 3 byłam najedzona:)Ja jestem zwolennikiem kaszy mannej byłabym wdzięczna za dodanie jakiegoś przepisu z jej udziałem pozdrawiam Agnieszka
Kaszę manną (ale orkiszową, nie zwykłą, białą) możesz po prostu ugotować na wodzie, albo mleku roślinnym i zajadać z owocami, tak jak brązowy ryż 🙂
A czy można je upiec w piekarniku? Próbował ktoś?
Ja nie próbowałem, ale śmiało możesz je upiec w piekarniku 🙂
Kurczę… smakowały super, ale strasznie się rozwalały 🙁 Hlip hlip… Może następnym razem dodam więcej mąki.
Genialne! Zakochałam się w Waszym blogu 🙂
Wspaniale!!! 🙂
Zjedzone! Cudowne, delikatne i przyjemnie sycące. Lekko zmodyfikowałam – zamiast wody gęsta śmietana 300 ml, zamiast mąki orkiszowej użyłam ryżowej, dodałam też łyżeczkę sody i łyżkę ksylitolu, a jabłka zostały starte ze skórką. Myślę, że nie ubyło im zdrowotności, a zdołały zawładnąć sercami domowników. Dziękuję za inspirację.
Pyszne! sycące i szybko się je robi.
Witam! Korzystamy z córką z tego przepisu. Bardzo nam smakuje w wersji bez jajka. Zastanawiam się, czy płatków owsianych nie trzeba wcześniej sparzyć (przelać wrzątkiem)? Czy w innych okolicznościach należy to robić? Czy macie Państwo wiedzę na temat tego czy płatki owsaine lub cynamon to produkty mocno alergizujące?
Pozdrawiam,
Katarzyna Napierała
Nie trzeba przelewać wrzątkiem. Cynamon jako przyprawa może uczulać, ale naszych dzieci nie uczulał, a są podatne na uczulenia. To samo z płatkami owsianym – mogą, ale nie są w grupie największego ryzyka.
Cieszę się, że placki smakują i witajcie na naszym blogu 🙂
Pozdrawiam
Coś nie tak poszło mi … wymieszałam płatki woda cynamon jabłka tarte i jajo i ? nie spoiło mi tej masy rozpadała sie kompletnie a nie chciałam dodawać maki:( co jest nie Tak?
Może miałaś bardziej soczyste jabłka i było za rzadkie? W takim przypadku można je “zagęścić” np. mąką ziemniaczaną, kukurydzianą, gryczaną itd.