Truskawki to wyjątkowe owoce sezonowe. Nie dość, że są bardzo zdrowe i wprost wybornie smakują same, to również w wyjątkowy sposób wzbogacają smak innych potraw. Moim tegorocznym odkryciem jest połączenie kaszy jaglanej, szpinaku i migdałów właśnie z truskawkami – pychota! 🙂
Składniki na sałatkę z kaszy jaglanej, szpinaku z truskawkami dla 4 osób:
- pół szklanki kaszy jaglanej
- 300 gram szpinaku
- posiekana pietruszka, bazylia lub inne zioła
- kilkanaście przekrojonych truskawek lub winogron albo owoce granatu
- 2 łyżki płatków migdałowych lub posiekanych migdałów
- marynata
- 4 łyżki oliwy
- 1 łyżka octu balsamicznego
- odrobina dobrej soli i pieprzu (do smaku)
Sałatka z kaszy jaglanej – przygotowanie
Kaszę przed ugotowaniem dokładnie płuczemy w wodzie. Płukanie kaszy niweluje jej gorzkawy posmak.
Po wypłukaniu zalewamy kaszę jedną szklanką wody (stosunek 1:2) i gotujemy na wolnym ogniu około 15 minut, aż kasza wchłonie całą wodę. Kaszę zostawiany do wystygnięcia. Podczas stygnięcia dobrze jest ją co jakiś czas przemieszać – dzięki temu będzie ona sypka.
Na dużym talerzu lub misce do sałaty wykładamy warstwami kaszę jaglaną (daj jej TYLKO tyle, ile chcesz, resztę możesz zostawić dla kolejnej potrawy), umyty, lekko poszatkowany szpinak. Na wierzchu układamy przekrojone owoce, posypujemy posiekanymi ziołami i podprażonymi na suchej patelni płatkami migdałowymi.
Na koniec sałatkę polewamy marynatą z oliwy i octu balsamicznego – doprawioną do smaku.
Kasza jaglana nie zawiera fityny, dzięki temu nie zakwasza organizmu. Dodatkowo ma właściwości zasadotwórcze, co oznacza, że wspomaga trawienie i wyrównuje nadmiar kwasu. Nie zawiera glutenu. Jest wyjątkowo lekkostrawna. Dzięki sporej zawartości węglowodanów złożonych powoli uwalnia energię, czyli syci na długo. Wzmacnia układ odpornościowy i ze względu na zawartość krzemu regeneruje błony śluzowe (dzięki czemu wspomaga leczenie kataru), dobrze wpływa na stawy, wygląd włosów oraz paznokci. Krzem wspomaga przemianę materii i ułatwia odchudzanie. W kuracjach leczniczych kaszę stosuje się jako kleik w chorobach żołądka, wątroby, trzustki, śledziony i przy anemii. Kasza jaglana wzmacnia organy kobiece i poprawia funkcjonowanie żeńskich gruczołów płciowych. Znajdziesz w niej łatwo przyswajalne białko, witaminy B1, B2, B6, kwas foliowy, fosfor, potas, żelazo, magnez, cynk, miedź, krzem. Przy kuracjach oczyszczających pomaga usuwać toksyny, metale ciężkie, zalegające pozostałości po lekach, w tym antybiotykach i inne złogi.
UWAGA: Bezpłatny eBook!
„Jaglany Detoks
brama do
zdrowego odżywiania”
A w nim:
1. Właściwe nawyki – fundamenty zdrowia.
2. Okresowe posty – pomagają czy szkodzą?
3. Jaglany Detoks – autostrada do zdrowia.
4. 6 kluczowych zasad Jaglanego Detoksu.
5. Dlaczego Jaglany Detoks jest dla Ciebie?
6. Co mówią osoby, które przeszły detoks?
mam zamiar wypróbować ten przepis
wygląda pysznie
składniki podane w przepisie liczone są na cztery osoby, czy dla jednej ?
dziękuję za odpowiedź
Cześć Basia! Wyjdzie z tego porcja dla dwóch średnio głodnych osób. Smacznego i witaj na naszym bogu! 🙂