Przepis powstał z potrzeby chwili 🙂 Gdy przygotowywałam się do oczyszczania organizmu wskazane było abym przez dwa dni stosowała monodietę, czyli jadła cały dzień jedną potrawę. Alkalizującą, bez tłuszczu. Najlepszym wariantem dla mnie była zupa jaglana prosta. Mam już na blogu zupę jaglaną taką na co dzień, ale ta jest bardziej stosowna do wstępu i zakończenia oczyszczania.
Składniki na zupę jaglaną prostą:
- 1/2 szklanki kaszy jaglanej
- 2 litry wody
- 2 marchewki
- 2 cebule
- 1 pietruszka
- kawałek selera
- kawałek świeżej białej kapusty (około 2 szklanek pokrojonej) lub cukinii
- ćwierć pora
- 2 ziemniaki (można pominąć – im mniej, tym lepiej)
- 2-3 ząbki czosnku (do tej zupy można dać dużo czosnku, to tworzy jej niezwykły charakter)
Przyprawy (jeśli którejś nie masz, pomiń ją, choć wszystkie tworzą wspaniałą kompozycję):
- 1 łyżka soli kamiennej (lub himalajskiej)
- 4 ziarna ziela angielskiego
- pół łyżeczki kozieradki
- 2 łyżeczki majeranku
- szczypta kurkumy
- szczypta macierzanki lub tymianku
- szczypta ziaren kminku
- 2 liście laurowe
Zupa jaglana prosta – przygotowanie
Do garnka z gotującą się wodą dać wszystkie przyprawy oraz pokrojone w kostkę warzywa (oprócz ziemniaków). Po 15 minutach gotowania dodać wypłukaną kaszę, pokrojone w kostkę ziemniaki i gotować 10 minut. Na koniec dodać przeciśnięty przez praskę czosnek, wyłączyć gaz. Gotowe.
Jeśli chodzi o kaszę, to możesz ją również dodać w mój ulubiony sposób.
Wypłukaną kaszę (3/4 szklanki) gotuję w półtorej szklanki wody, dodaję ją na koniec gotowania do zupy razem z czosnkiem i włączam gaz. Kasza ugotowana osobno, gdy postoi tężeje i aby ją dodać do zupy dzielę ją widelcem na dość duże cząstki. Wtedy w zupie kasza jest w kawałkach. I tak lubię najbardziej.
Część wrzącej potrawy możesz wlać do wyparzonego słoika, upewnić się, że brzeg słoika jest czysty, zakręcić wyparzoną i suchą nakrętką. Postawić na nakrętce i poczekać aż wystygnie. Po tym sprawdzić, czy słoik się zapasteryzował i wstawić do lodówki. Za kilka dni potrawa będzie jak znalazł. Wystarczy ją potem podgrzać (NIE w mikrofalówce).
Zupa jaglana prosta idealnie sprawdzi się w oczyszczającej diecie jaglanej.
KLIKNIJ TUTAJ, aby uzyskać więcej informacji o programie Jaglany Detoks w 2 tygodnie.
ZAPRASZAMY! ?
Kasza jaglana jest jednym z niewielu zbóż nie zawierającym fityny, dzięki temu nie zakwasza organizmu. Dodatkowo ma właściwości zasadotwórcze, co oznacza, że wspomaga trawienie i wyrównuje nadmiar kwasu. Ogrzewa organizm, szczególnie jeśli ją podprażysz. Wzmacnia układ odpornościowy i ze względu na zawartość krzemu regeneruje błony śluzowe, dobrze wpływa na stan kości, wygląd włosów oraz paznokci. W kuracjach leczniczych stosuje się ją w chorobach trzustki, śledziony i przy anemii. Kasza jaglana wzmacnia organy kobiece i poprawia funkcjonowanie żeńskich gruczołów płciowych. W kaszy jaglanej znajdziesz białko, witaminy B1, B2, B6, kwas foliowy, fosfor, potas, żelazo, magnez, cynk, miedź, krzem. Nie zawiera glutenu.
Jaglany Detoks – bezpłatny eBook!
1. Właściwe nawyki – fundamenty zdrowia
2. Okresowe posty – pomagają czy szkodzą?
3. Jaglany Detoks – autostrada do zdrowia
4. 6 kluczowych zasad Jaglanego Detoksu
5. Czy Jaglany Detoks jest dla Ciebie?
6. Co mówią osiągnęły osoby, które przeszły detoks?
A ile tego najważniejszego składnika? Albo mnie pomroczność jasna naszła i nie widzę, albo nie ma podanej ilości… 😀
Już uzupełnione. Dzięki za czujność 🙂
Droga Tatiano, raczej nie jest dobrze stawiać gorące zupki na zakrętce. Zakrętki typu twist pokryte są tworzywem, które reaguje zwłaszcza z tłuszczami. Serdecznie pozdrawiam.
Rzeczywiście, polichlorek winylu (PVC), z którego jest zrobiona plastyczna powłoka uszczelniająca wieczko może przenikać do pasteryzowanych w ten sposób produktów. Dodatkowo PVC (niestety) jest składnikiem większości plastikowych pojemników stosowanych w typowej kuchni, np. torebki foliowe do pakowania żywności.
Bardzo bym chciała, aby w tym celu został wymyślony i wprowadzony produkt zupełnie neutralny dla zdrowia – jednak tak nie jest, dlatego korzystam z tego, co jest dostępne wychodząc z prostego założenia, że lepiej samodzielnie przygotować zupę i ją za pasteryzować, niż na przykład kupić gotową ze sklepu…
Dodatkowo zupy, które w ten sposób pasteryzuję zawierają „śladowe” ilości tłuszczu, a to on przede wszystkich wchodzi w reakcję z PVC.
Jeżeli ktoś ciągle ma obawy odnośnie stosowania takiego sposobu pasteryzacji może użyć weków ze szklanym wieczkiem i gumową uszczelką.
Pozdrawiam Alicja 🙂
Dziękuję Wam serdecznie za wszystko co robicie Moje problemy zdrowotne skończyły się kiedy Wy zaczęliście się dzielić swoimi doświadczeniami i od tej pory jesteśmy Waszymi wiernymi sprawdzaczami🤪czy to działa już raz opisałam swoją historię teraz mam drugi problem (uboczne skutki szczypawki)ale zauważyłam że dzięki dyscyplinie Waszych poleceń w odżywianiu można wiele zmienić Dziękuję Tatiano i Michale
My również dziękujemy Jadwigo 🙂