WNZO 012: Wielkanocne smaki Powiśla

Jak wyglądały Święta Wielkanocne na Powiślu w XIX wieku? Jak się do nich przygotowywano zarówno duchowo jak i kulinarnie? Ile z tych tradycji przetrwało do dzisiaj? O tym wszystkim rozmawiam z Grażyną Michalik, autorką książki “Smaki Powiśla”.

Wielki Tydzień to uwieńczenie 6-tygodniowego postu – czasu oczekiwania i przygotowywania się do Świąt Wielkanocnych. To także czas organizowania samych świąt, planowanie wyjazdów, potraw oraz zakupów aby je przygotować. W ferworze planów i przygotowań coraz trudniej o czas na świadome i pełne ich przeżycie.

Inspiracji do innego spojrzenia na święta dobrze jest poszukać u naszych przodków. W XIX wieku żyło się zupełnie inaczej – inaczej się przygotowywano i przeżywano święta. Wiele z tych zwyczajów przetrwało do dzisiaj, to skarbnica wiedzy, wystarczy na chwilę się zatrzymać i do niej sięgnąć…

Z tego odcinka podcastu dowiesz się:

  1. Jakie są typowe smaki kuchni powiśla?
  2. Co to jest sprawianie ogrodów, żywizna i drobiazgi w obejściu?
  3. Skąd się wzięła ruchoma data wielkiej nocy?
  4. Co jadano w okresie wielkiego postu?
  5. Jak się miał przednówek do wystawnych świąt?
  6. Tradycje Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty.
  7. Co powinno znaleźć się w koszyku ze święconką?
  8. Co jadano pierwszego, a co drugiego dnia świąt?
  9. Skąd się wziął i co oznacza śmigus-dyngus?
  10. Historia tradycji szukania zajączka.

Jak możesz słuchać podcastu?


Zdecydowanie polecam ostatni sposób – słuchanie podcastów na swoim smartfonie. Ja tak robią już od kilku lat i jestem z tego sposobu bardzo zadowolony. Swoje ulubione podcasty mam zawsze ze sobą i słucham w każdym miejscu i o dowolnym czasie. Polecam!

Oceń mój podcast – Wielkanocne smaki powiśla

Jeżeli chcesz mi się jakoś odwdzięczyć to najlepszym dla mnie podziękowaniem będzie pozostawienie opinii w iTunes. Dzięki temu mój podcast będzie lepiej widoczny i łatwiej będę mógł docierać do nowych słuchaczy. Możesz to zrobić klikając na linka poniżej.

-> Oceń podcast “Więcej Niż Zdrowe Odżywianie” na iTunes

 

Notatki do tego odcinka podcastu: