W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi bywa w ciągłym niedoczasie, biega z domu do pracy, z pracy na zajęcia dodatkowe – swoje lub swoich dzieci. Mamy coraz więcej spraw na głowie. Jak się w tym wszystkim odnaleźć, jak zdecydować, co jest dla mnie ważne, co zbliża mnie do realizacji celów mojego życia, a co jest tylko nieistotnym szumem tła?
Szumem, który należy odfiltrować, aby mieć czas i energię, aby skupić się na tym, co w życiu ważne. O praktykach medytacji wspomina się w prawie każdym poradniku traktującym tematy rozwoju osobistego, zawodowego, szukania harmonii w życiu. W dzisiejszym odcinku podcastu zapraszam do wysłuchania rozmowy z Maciejem Wielobóbem, praktykującym wieloletnim nauczycielem medytacji.
Z tego odcinka podcastu dowiesz się:
- Co to jest medytacja i na czym polega.
- Jakie realne korzyści można osiągnąć praktykując medytację.
- Czy medytacji można się uczyć samodzielnie w domu.
- Na czym polega relacja uczeń – mistrz i kiedy jest wskazana.
- Jak samodzielnie rozpocząć proste ćwiczenia medytacji w domu.
Podcast: Play in new window | Download (Duration: 45:51 — 26.5MB)
Śledź nas: Apple Podcasts | RSS | More
Transkrypt podcastu – praktykowanie medytacji
Kliknij tutaj, aby pobrać transkrypt tego odcinka podcastu.
Jak możesz słuchać podcastu?
- na blogu – wszystkie podcasty z naszego bloga,
- na dowolnym odtwarzaczu mp3, pliki możesz pobrać z bloga i przegrać je na swój odtwarzacz.
- Filmiki instruktażowe – jak najwygodniej słuchać na swoim telefonie – to banalnie proste! 🙂
Zdecydowanie polecam ostatni sposób – słuchanie podcastów na swoim smartfonie. Ja tak robią już od kilku lat i jestem z tego sposobu bardzo zadowolony. Swoje ulubione podcasty mam zawsze ze sobą i słucham w każdym miejscu i o dowolnym czasie. Polecam!
Oceń mój podcast – praktykowanie medytacji
Jeżeli chcesz mi się jakoś odwdzięczyć to najlepszym dla mnie podziękowaniem będzie pozostawienie opinii w iTunes. Dzięki temu mój podcast będzie lepiej widoczny i łatwiej będę mógł docierać do nowych słuchaczy. Możesz to zrobić klikając na linka poniżej.
-> Oceń podcast “Więcej Niż Zdrowe Odżywianie” na iTunes
Notatki do tego odcinka podcastu:
- Książka Medytacja w życiu codziennym.
- Strona internetowa Macieja Wielobóba
- FanPage książki Medytacja w życiu codziennym
- Spisana treść tego podcastu, kliknij tutaj.
UWAGA: Jeżeli zdecydujesz się na zakup książki korzystając z linka z notatek ja otrzymam prowizję od sklepu za polecenie tej książki. Dla Ciebie nie wiąże się to z żadnym dodatkowym kosztem.
Jeżeli się zdecydujesz na taki zakup to serdecznie Ci z to dziękuję 🙂
Co mnie powstrzymywało przed rozpoczęciem medytacji? Dla mnie medytacja zawsze kojarzyła się z czymś trudnym, tajemniczym, coś do wykonują ludzie znający się na buddyzmie, jogini. Nie raz słyszałam słowa, że medytacja to siedzenie godzinami w określonej pozycji, że trzeba umieć kontrolować swój umysł, nie myśleć. Od zawsze mnie to pociągało, jednak z drugiej strony wydawało mi się, że medytować od razu trzeba umieć 🙂 Po wysłuchaniu rozmowy z Maćkiem zrozumiałam coś bardzo ważnego – że medytacja nie musi być idealna! Nie muszą być idealne warunki, nie musimy szukać idealnej medytacji i powinniśmy dać sobie czas, że się jej nauczyć – bo jest to nauka, jak każdej inne rzeczy 🙂 Dziękuję zatem Maćkowi za tę wiedzę i samo to w sobie jest już dla mnie wielką wartością 😀
Cieszę się, że jakoś mogłem pomóc 🙂 Pozdrawiam serdecznie!
Wydaje mi się, że głównym powodem powstrzymującym od praktykowania medytacji jest prostota jej wykonywania. Ludzie są przekonani, że aby coś było skuteczne.. Musi być trudne i skomplikowane.. 🙂
Cześć.
Na wstępie chciałbym pogratulować świetnego pomysłu na bloga i podcasty. Trafiłem tutaj przeglądając kiedyś iTunes w poszukiwaniu nowych podcastów, na razie nadrabiam zaległości, ale już większość podcastów mam przesłuchanych, a dzięki subskrypcji miałem też okazję przesłuchać i ten najnowszy.
Co mnie powstrzymywało przed praktyką medytacji? Przede wszystkim nie znałem wcale tego tematu, kojarzyło mi się to z wielką ascezą, pełnym odizolowaniem, i wieloma, wieloma latami praktyki, z czymś co jest niedostępne dla przeciętnego człowieka, taka joga dla super zaawansowanych. Na słowo medytacja od razu widziałem oczyma wyobraźni jakiegoś buddystę w chatce na szczycie gór, dlatego też szczerze mówiąc nigdy nie zgłębiałem tego tematu. Natomiast po przesłuchaniu tego podcastu, a słuchałem go podczas dłuższego spaceru, zacząłem powoli praktykować “wyciszenie” – bo na moim etapie tak nazwałbym medytację, którą zacząłem “uprawiać” . Pierwsze głębokie i świadome wdechy poczyniłem od razu po przesłuchaniu podcastu, zdjąłem słuchawki i zacząłem po prostu oddychać, powoli, świadomie, delektowałem się powietrzem i mimo, że spacer nie przebiegał w lesie tylko na mniej uczęszczanych fragmentach mojego osiedla to po powrocie do domu czułem się naprawdę wypoczęty, może “tak jak nigdy wcześniej” to byłyby zbyt duże słowa, ale wypoczęty bardziej niż zwykle doskonale pasują do opisu sytuacji. Od tego czasu co 2-3 dni staram się wieczorem wygospodarować trochę wolnego czasu, który mogę poświęcić na nic nie robienie i nic nie myślenie, gaszę światło i po prostu oddycham, a co mi to daje? Spokój, dużą dawkę wypoczynku i chyba lepszy sen. Na koniec wspomnę jeszcze o tym co mnie powstrzymuje teraz – czyli po przesłuchaniu podcastu. Niestety, ale nie potrafię skupić się tylko na oddychaniu jeśli nie mam wokół siebie ciszy, włączony tv, czy jazda autem, a nawet obecność innych osób obok sprawia, że co chwilę się rozpraszam i błądzę myślami, dlatego na razie tak jak wspomniałem, cisza wieczorna, jak już córka śpi i żona usypia, albo spacer. Jutro niedziela, jak co tydzień po śniadaniu mam zamiar rozprostować nogi i wybrać się na dłuższą przechadzkę i zapewne znów spróbuję wyciszyć się bardziej niż zwykle.
Witaj Tomku na naszym blogu! 🙂
Bardzo dziękuję za długi i interesujący komentarz. Po rozmowie z Maćkiem również zacząłem swoje praktyki medytacji, u mnie sprawdza się rano, bo jako pierwszy z całej rodziny wstaję. Przyznam się, że mi również (pomimo bezwzględniej porannej ciszy) nie udaje się przez cały czas skupiać tylko na oddychaniu, myśli uciekają… Jednak tak jak Maciek mówił, najważniejsze to aby się tym nie przejmować i ze spokojem wracać do skupienia na oddychaniu. Życzę powodzenia w dalszych praktykach medytacji i miłych spacerów z moimi podcastami 🙂
Z nieba mi spadłeś z tym podcastem 🙂 w idealnym momencie, bo do medytacji przymierzam się od jakiegoś czasu, ale ostatnio postanowiłam, że w 2016 roku już nie będę tego ciągle odwlekać w nieskończoność. A dlaczego do tej pory to robiłam? Nie wiedziałam jak się za to zabrać. Uwielbiam moment relaksacji po jodze i wtedy też staram się aby myśli gdzieś daleko odpłynęły… Ale często mi to nie wychodzi i dlatego wydawało mi się, że medytacja sama w sobie mnie przerośnie. Osobiście lubię czasami słuchać różnych relaksacji z lektorem i to póki co zastępuje mi taką typową medytację. Ale chciałabym w końcu nauczyć się tego samodzielnie, bez “moderacji”.
Fantastycznie, bardzo się cieszę, że akurat się “wstrzeliłem” 🙂 Pozdrawiam 🙂
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU na najciekawszy komentarz dotyczący medytacji.
Bardzo żałuję, że nie mam do dyspozycji czterech książek, bo chętnie nagrodziłbym każdą osobę, która zdecydowała się napisać komentarz 🙂
Zwycięzcami zostali: Beata, Dawid i Tomek – GRATULUJE!!! 🙂
Zwycięzców proszę o przesłanie mi (email) adresu na który wyślę nagrodę, książkę “Medytacja w życiu codziennym” autorstwa Macieja Wielobóba.
Dziękuję 😀 I gratuluję pozostałym zwycięzcom 😉
Mam doskonałą wiadomość – Maciej zdecydował się ufundować jeszcze jedną nagrodę (książkę), czwartej osobie, która pozostawiła komentarz dotyczący medytacji. Maćku, dziękuję bardzo!
Nagroda wędruje do Agnieszki – GRATULUJE! 🙂