Najlepsza książka o zdrowym odżywianiu + konkurs z nagrodami

Myśl o napisaniu własnej książki o zdrowym odżywianiu pojawiła się już kilka lat temu, gdy okazało się, że nasze metody zmiany odżywiania sprawdzają się również u innych. Jednak trzeba było aż 4 lat prowadzenia bloga i zbierania doświadczeń, aby mieć pewność, że powstanie naprawdę najlepsza książka o zdrowym odżywianiu. Właśnie nad nią pracujemy, a Ciebie zapraszamy do konkursu na jej tytuł. W konkursie będzie można wygrać kupon do Empiku (100 zł) oraz pierwszy egzemplarz książki, oczywiście z naszą dedykacją.

Wszystkie mądre książki …

Przez ostatnie 6 lat przez nasze ręce przewinęło się ponad 100 książek o zdrowym stylu życia. Jesteśmy naprawdę zdumieni złożonością zagadnień i różnorodnością tematów w nich omawianych.

Jednym z pierwszych i najbardziej oczywistych wyborów są książki ze zdrowymi przepisami. Dalej, gdy chcemy wiedzieć nie tylko co, ale dlaczego coś jest zdrowe, to sięgamy po poradniki rozkładające na czynniki pierwsze wpływ poszczególnych składników odżywczych na zdrowie człowieka.

Jednak to jest zaledwie początek ogromu wiedzy, jaki na temat zdrowego odżywiania można pozyskać z książek. Okazuje się bowiem, że poprawy zdrowia można oczekiwać nie tylko zdrowo jedząc, ale również w odpowiedni sposób powstrzymując się od jedzenia, poprzez posty oczyszczające, uruchamiające naturalne mechanizmy regeneracji organizmu.

Jak już przeczytasz kilka takich książek

i zaczniesz stosować w swojej kuchni porady, szybko przekonasz się, że to co działa na jednych w Twoim przypadku może przynosić zupełnie odmienne efekty. Dlaczego? Bo nie ma jednej uniwersalnej, idealnej dla każdego diety i przy wdrażaniu zmian trzeba wziąć pod uwagę Twoje genetycznie uwarunkowane predyspozycje, określane jako typy metaboliczne lub konstytucji. Te ostatnie zdefiniowane zostały w tradycyjnej medycynie chińskiej.

A wiesz co jest najgorsze? Że będąc już mądrzejszym o dziesiątki bardzo wartościowych książek o zdrowym odżywianiu i przerobieniu różnych diet i terapii oczyszczających, po jakimś czasie bardzo często wracasz do starych przyzwyczajeń żywieniowych. Dlaczego? Bo dla większości z nas to są krótkookresowe zrywy nie prowadzące do trwałych zmian nawyków żywieniowych.

Większość z nas dokładnie wie, co jest zdrowe, a jakie zachowanie żywieniowe nie służy zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Jak to się dzieje, że świadomie robimy sobie krzywdę? Dlaczego po kilku tygodniach lub miesiącach stosowania zdrowej diety wracamy do złych nawyków?

Odpowiedzi na te pytania trzeba szukać w pozycjach z dziedziny psychologii odżywiania i psychodietetyki. Okazuje się, że zachowania wyniesione z domu rodzinnego, społeczno-integracyjna rola wspólnego biesiadowania oraz brak wiedzy w zakresie skutecznego przebudowywania istniejących nawyków, boleśnie sprowadzają nasze zrywy to punktu wyjścia.

Najlepsza książka o zdrowym odżywianiu.

Mając na uwadze złożoność tematu zdrowego odżywiania i trudności z jakimi wiąże się jego trwałe wdrożenie powstała myśl, aby napisać książkę, która łączy bezmiar dostępnej teoretycznej wiedzy z praktycznymi wskazówkami, jak krok po kroku je u siebie wdrożyć. Książkę, która uwzględnia nie tylko dostępną najnowszą wiedzę, ale daje również gotowy plan jak ją użyć, aby już po kilku tygodniach, a może nawet dniach poczuć na własnej skórze, jak świetnie można się czuć zmieniając, a czasem tylko lekko modyfikując swój jadłospis.

Ale to nie wszystko.

Marzy nam się, aby dzięki tej książce zmiany, które wprowadzisz, na stałe zagościły w Twoim życiu. Każdy z nas chce być zdrowy i czuć się dobrze, dlatego szukamy wiedzy, podglądamy osoby, którym to się udaje. Jesteśmy zachwyceni, gdy wprowadzone zmiany powodują, że czujemy się lżej, mamy więcej energii, stabilizuje się nam waga lub ustępują objawy chorób, z którymi się zmagamy. Jednak jako ludzie bardzo szybko przyzwyczajamy się do lepszego samopoczucia i po kilku tygodniach traktujemy je jako oczywiste. Łatwo wtedy o powrót do niezdrowych zachowań, bo to przecież tylko ten jeden raz, na którym się najczęściej nie kończy.

Dlatego jednym z kluczowych celów jaki stawiamy przed tą książką jest sprawienie, aby dzięki niej zdrowe odżywianie stało się Twoim nowym stylem życia. Nie chwilowym zrywem, który być może działa, ale jest nieintuicyjny, niepraktyczny i w konsekwencji niemożliwy do utrzymania przez dłuższy czas. Aby to osiągnąć chcemy naszą książkę wypełnić praktycznymi wskazówkami przetestowanymi nie tylko przez naszą rodzinę, ale również przez setki kursantów, którzy nam zaufali i pod naszym okiem przeszli żywieniową metamorfozę.

Jest to możliwe dzięki połączeniu merytorycznej wiedzy dającej Ci swobodę w dopasowywaniu proponowanych jadłospisów pod Twoje konkretne potrzeby. Do tego należy dodać praktyczne wskazówki, dzięki którym skrócisz czas spędzony w kuchni i sprawisz, że przygotowywanie posiłków stanie się przyjemnością. Całość należy spiąć klamrą z obszaru psychodietetyki, dzięki której zrozumiesz dlaczego, pomimo tego, że wiesz co jest zdrowe i co Ci służy, prędzej czy później zbaczasz ze zdrowej drogi i dowiesz się, jak temu przeciwdziałać.

Chcąc mieć pewność, że książka którą piszemy ułatwi wdrażanie zdrowego odżywiania

jak największej ilości osób, powstała grupa Więcej Niż Zdrowe Odżywianie – kulisy książki, gdzie można obserwować postępy prac nad naszą książką. Dodatkowo będąc członkiem tej grupy możesz mieć wpływ na jej treść. Zapraszamy, ciągle możesz do niej dołączyć!

Zaczęliśmy od stworzenia z naszymi czytelnikami listy zagadnień do opracowania w książce. Okazało się, że jest ich tak wiele, że z łatwością dałoby się nimi wypełnić co najmniej 3 książki, dlatego ich omawianie musieliśmy podzielić na etapy.

W pierwszej kolejności powstaje książka wprowadzająca do zdrowego odżywiania, budująca fundamenty wiedzy i zdrowe nawyki umożliwiające trwałą zmianę stylu życia. Książka ma być praktycznym przewodnikiem, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez proces zmiany, dzięki której zdrowe odżywianie na stale zagości w Twoim życiu. Nie chodzi tu o krótkotrwałe zrywy, ale długoterminową, przemyślaną i zaplanowaną strategię, która spowoduje, że już nie będziesz chcieć wracać do starych niezdrowych nawyków.

 

Najlepsza książka o zdrowym odżywianiu + konkurs z nagrodami
Najlepsza książka o zdrowym odżywianiu + konkurs z nagrodami

Na bazie tych założeń i dyskusji na grupie Więcej Niż Zdrowe Odżywianie – kulisy książki powstał poniższy spis treści naszej książki o zdrowym odżywianiu:

SPIS TREŚCI:

1. Jak się przełamać i od czego zacząć zdrowe odżywianie.

Jak się przygotować i zmotywować.
Czego unikać, gdy zaczynamy wchodzić na tę dobrą drogę.
Jak zmotywować całą rodzinę (dzieci, partner) do zdrowego odżywiania.
Jak poprosić o wsparcie najbliższych/rodziców staruszków, którzy wciskają niezdrowe jedzenie.
Przygotowywanie owoców i warzyw do dalszego przechowywania i obróbki.
Lista niezdrowych produktów, które na początku łatwo można wyeliminować wraz z zamiennikami.
Lista produktów zalecanych.

2. Najważniejsze zasady zdrowego odżywiania.

Woda źródłem życiodajnej energii.
Gęstość odżywcza – jak nie musieć liczyć kalorii i być dobrze odżywionym (przykłady).
Dobroczynna moc kiszonek.
Optymalna pora posiłku i wielkość porcji.

3. Zdrowe zakupy, na co zwracać uwagę.

Jak sprawdzić, czy żywność, którą kupuję jest chemiczna czy nie.
Które składniki poszczególnych produktów, zwłaszcza „free from” (bez glutenu, bez laktozy, z obniżoną zawartością cukru) są szkodliwe dla naszego zdrowia.
Podręczna ściąga z czytania etykiet. Których E całkowicie unikać.
Jak odżywiać się zdrowo i nie wydawać więcej pieniędzy.
Po co i jak samodzielnie uprawiać kiełki.
Sezonowość produktów – co kupować w różnych porach roku. Jak zachować je na zimę.

4. Łączenie pokarmów i komponowanie posiłków.

Co z czym łączyć i w jakich proporcjach, a jakich połączeń lepiej unikać i dlaczego.
Tabela pokarmów z kategoryzacja: węglowodany, białka, tłuszcze.
Typy metaboliczne i optymalne proporcje białek, węglowodanów i tłuszczów.
Planowanie posiłków, tygodniowy jadłospis z listą zakupów.
Jadłospisy wegetariańskie i wegańskie (wszystkie bez pszenicy bez nabiału i bez białego cukru).
Jadłospisy dla “wszystkożerców”.

5. Dobroczynne zioła na wyciągnięcie ręki.

Zioła naszej kuchni – więcej smaku i mniej soli.
Co, kiedy, dlaczego i jak nie przedawkować.
O jakiej porze jaka herbata czy czerwona lepiej rano czy zielona czy może rumianek lub czystek, itd.
Tabelka z nazwą zioła i na co działa, ale na co np. nie wskazana (kto powinien uważać).

6. Aktywność fizyczna – fundament nowej piramidy odżywiania i Twojego zdrowia.

7. Baza przepisów.

Wybór najlepszych przepisów z bloga z podaniem linków. Na śniadania, obiady i kolacje.
Łatwe i szybkie przekąski, które można by zrobić na wieczór do filmu.
Przepisy na zdrowe chleby i zdrowe łakocie; sprawdzone i nietrudne w przygotowaniu, bez wyszukanych lub niedostępnych na prowincji składników.

Zdrowe nawyki – nasze codzienne rytuały żywieniowe (w tabelkach jako notatki uzupełniające treść).

Konkurs na tytuł dla naszej książki!

Spis treści do książki już mamy, prace nad jej pisaniem rozpoczęte, ale nie mamy jeszcze dla niej godnego tytułu. Dlatego już teraz ogłaszamy konkurs na tytuł dla naszej, mam nadzieję, najlepszej książki o zdrowym odżywianiu. Propozycję tytułu proszę zamieszczać w komentarzu do tego wpisu. Dodatkowo możesz napisać dlaczego wg Ciebie ten tytuł będzie najlepiej oddawał zawartość i przesłanie tej książki.

Osoba, której propozycja zwycięży otrzyma kupon do sieci sklepów Empik na kwotę 100 PLN i pierwszy egzemplarz książki z naszą dedykacją.

Dodatkowo napiszcie w komentarzu co myślicie o tej zawartości książki. Czy są jeszcze inne elementy, o których chcielibyście tam przeczytać? Jakie jeszcze pytania chodzą Wam po głowie?

Na propozycje tytułu książki czekamy 2 miesiące od daty publikacji tego wpisu.

ZAPRASZAMY!!