Pyszna pasta, salsa lub po prostu sos do przekąsek. W oryginalnej meksykańskiej recepturze dojrzałe awokado rozciera się jedynie z solą i sokiem z limonki. Podawane tam do chipsów kukurydzianych lub nachos, uszlachetnia ich smak przemycając przy okazji wartościowe składniki odżywcze.
W naszym domu oryginalną meksykańską recepturę wzbogaca się o pełnowartościowe dodatki – warzywa strączkowe. To bardzo zdrowy i smaczny składnik naszej diety. Słodkawy aromat groszku łagodzi smak pasty, doskonale komponując się z wyrazistym posmakiem czosnku.
Podstawą zdrowego guacamole jest ciągle awokado, powinno być dojrzałe – lekkie ugniatanie pozostawia wyraźne wgłębienia, ale nie przejrzałe – nie ma ciemnych plam na skórce i miąższu.
Składniki na guacamole z zielonym groszkiem:
- 1 dojrzałe awokado
- 0,5 szklanki świeżego (może być rozmrożony) zielonego groszku
- 0,5 szklanki białej fasoli – może być z puszki (dokładnie wypłucz)
- 1 ząbek czosnku
- sok z połówki limonki lub cytryny
- szczypta soli himalajskiej
- szczypta chili w proszku
- szczypta świeżo zmielonego pieprzu
Z awokado wyłuskaj smakowity miąższ. Natnij awokado dookoła pestki i chwyć oburącz obie połówki przekręcając je w przeciwnych kierunkach – wtedy awokado się otworzy i wyjmiesz pestkę. Dojrzały środek awokado z łatwością możesz wyłuskać za pomocą łyżeczki do herbaty.
Wszystkie składniki zmiksuj blenderem na gładką masę.
Gotowe guacamole przełóż do szczelnie zamykanego naczynia i przechowuj w lodówce do dwóch dni.
Guacamole możesz podawać z pełnoziarnistymi tortillami, sałatką, jako dip do warzyw lub po prostu na pełnoziarnistym pieczywie w towarzystwie kiełków, pomidora, cebulki i co tam sobie wymyślisz.
Smacznego 🙂
Ponieważ zawiera całe bogactwo witamin i związków mineralnych dobroczynnie działających na nasz organizm. Awokado, ważny składnik zdrowego odżywiania, zawiera foliany – związki mineralne przekształcane w jelitach na kwas foliowy, który wspomaga prawidłowy metabolizm i uczestniczy w wytwarzaniu krwinek czerwonych. Dodatkowo witaminę A, Bkompleks, C, E, H, K, magnez, miedź, żelazo, potas, wapń i wiele innych pierwiastków śladowych. Awokado dostarcza 18 aminokwasów łącznie. Nie brakuje w nim także nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), a zwłaszcza kwasu linolowego, linolenowego i oleinowego, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Od czego zacząć rozsądne wprowadzanie zdrowego odżywiania? Zajrzyj do tego bezpłatnego eBooka, znajdziesz w nim 6 kluczowych kroków jak to zrobić.
Bezpłatny eBook, a w nim:
Zostaw komentarz