Hummus z czerwonym burakiem

Hummus z czerwonym burakiem robi się prawie tak samo jak klasyczny, który na stałe już zagościł na naszym stole. Ten normalny, dzieci najbardziej lubią w pełnoziarnistych plackach tortilla. Teraz przyszedł czas na małe eksperymenty, co się stanie jak do tej “humusowej bazy” dodamy na przykład buraka czerwonego?

Oczywiście uzyskamy zupełnie inny, w mojej ocenie dużo weselszy kolor. Jednak oprócz walorów estetycznych dodanie buraka do hummusu to doskonały sposób na przemycenie do już znanego i lubianego dania bardzo wartościowego i zdrowego warzywa, jakim jest burak czerwony.

Hummus z czerwonym burakiem
Hummus z czerwonym burakiem

Składniki na hummus z czerwonym burakiem:

  • 3 małe lub jeden duży burak
  • 1 szklanka suchej ciecierzycy
  • 6 łyżek sezamu
  • 3 lub 4 ząbki czosnku
  • 4 łyżki oliwy z oliwek
  • 1/4 szklanki wody
  • sok z 1/2 cytryny
  • pół łyżeczki soli himalajskiej lub kamiennej

Ciecierzycę zalać letnią wodą i zostawić do namoczenia na całą noc. Następnego dnia odcedzić, zalać świeżą wodą i gotować około 2 godziny. Po ugotowaniu ziarna ciecierzycy powinny być miękkie, tak, aby z łatwością dały się rozgniatać palcami. Ugotowaną ciecierzyce odcedź i pozostaw do ostygnięcia, nie pozbywaj się wody w której się gotowała.

Buraki umyj i gotuj w wodzie 40 minut, następnie zalej zimną wodą i pod wodą “obsmycz” ze skórek.

Czerwone buraki obierzesz szybko i bez brudzenia zalewając jeszcze ciepłe zimną wodą i ocierając o siebie pod wodą – większość skórki sama odpadnie.

Sezam upraż na suchej patelni, podgrzewaj go do czasu, aż zacznie wydawać przyjemny zapach, nie dłużej bo wtedy nabierze nieprzyjemnego gorzkawego posmaku.

Hummus z czerwonym burakiem
Hummus z czerwonym burakiem

Do blendera kielichowego włóż wszystkie składniki: ugotowaną ciecierzycę, pokrojonego w grubą kostkę buraka, uprażony sezam, czosnek, oliwę, sok z cytryny, sól i 1/4 szklanki wody w której gotowała się ciecierzyca.

Blenduj kilka minut, do uzyskania kremowej konsystencji. Na początku blendowania trzeba kilkakrotnie wyłączać blender i drewnianą łyżką zgarniać nierozdrobnione fragmenty ze ścianek blendera.

Gotowy hummus powinien mieć konsystencję gęstej śmietany. Jeżeli ciągle jest zbyt zwarty to dodaj więcej zimnej wody pozostałej z gotowania ciecierzycy.

Nasz eBook dzięki któremu pokochasz soczewicę!

Hummus z czerwonym burakiem
Hummus z czerwonym burakiem

Hummus z czerwonym burakiem z uwagi na to, że zawiera dość dużo białka najlepiej jest jadać z warzywami zielono listnymi: kapustą pekińską, cykorią, jarmużem, albo sam jak to robi nasz 14-miesięczny synek 🙂

Hummus z czerwonym burakiem
Hummus z czerwonym burakiem
Hummus z czerwonym burakiem
Hummus z czerwonym burakiem

Dlaczego warto jeść buraki czerwone?

Buraki czerwone są szczególnie cennym warzywem z uwagi na dużą zawartość betacjanów, które działają bakteriobójczo i przeciwnowotworowo. Betanina to naturalny barwnik, dzięki któremu buraki uzyskują piękną burgrundową barwę, betaina jest przeciwutleniaczem neutralizującym wolne rodniki, które są przyczyną powstawania przewlekłych stanów zapalnych prowadzących do chorób przewlekłych.

W swoim składzie mają całe spektrum witamin: A, B1, B2, B3, B4, B5, B6, B12, C oraz minerałów: żelazo, potas, magnez, wapń, fosfor, miedź, chlor, fluor, cynk, bor, lit, molibden, sód, mangan, kobalt.

Dodatkowo buraki czerwone są bogatym źródłem kwasu foliowego, porcja 100 gr zaspokaja 10% dziennego zapotrzebowania.

Źródła informacji

Pobierz bezpłatnego eBooka!


 

1. Nasza historia – co nam dała zmiana odżywiania.
2. Co musisz zrobić zanim zaczniesz zmiany.
3. Produkty, które powinny zniknąć z kuchni.
4. Co w zamian? Zdrowe zamienniki.
5. Co się stanie, jeżeli nic nie zrobisz.
6. Jak zrobić to szybciej i łatwiej.

 

Streszczenie
recipe image
Nazwa przepisu
Hummus z czerwonym burakiem
Opublikowany w
Czas przygotowania
Czas gotowania
Średnia ocena
51star1star1star1star1star Based on 3 Review(s)