Lubię słodycze, ale raczej ich nie jadam. Z dwóch powodów: jeśli zastąpię posiłek słodyczem, nie dostarczę wartościowych składników odżywczych. Drugi powód to taki, że jeśli słodycz jest kupiony, to dostarczę składniki szkodliwe: tłuszcze trans, cukier. Dlatego faktycznie staram się ich nie jadać.
Ale jak to w życiu bywa, zawsze jest jakieś smaczne wyjście 🙂
Można samemu upiec coś, co nie będzie zawierało substancji szkodliwych, a na dodatek będzie tam coś zdrowego: fasola. Kiedyś publikowałam przepis na fantastyczne ciasteczka z fasoli (przepis znajdziesz tu). Na dodatek aktualny przepis to jeszcze nie koniec przepisów z fasolą, niedługo znajdziesz jeden na ciasto z czarnej fasoli. Moja bratanica za nim przepada 🙂
Składniki na babeczki z fasoli Jaś:
- 20 dag fasoli Jaś
- 2 jajka
- 4 łyżki ksylitolu lub 6 łyżek cukru z palmy kokosowej
- 5 łyżek kakao lub karobu
- 2 łyżki siemienia lnianego
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia bezglutenowego
- 4 garście żurawiny
- szczypta zdrowej soli, np. himalajskiej
Do polewy:
- 7 łyżek masła klarowanego lub oleju z palmy kokosowej tłoczonego na zimno
- 5 łyżki kakao lub karobu
- 2 łyżki ksylitolu lub 3 łyżki cukru z palmy kokosowej
- płatki migdałowe do posypania
Kiedy karob zamiast kakao? Wtedy, gdy nie chcesz, aby w cieście była kofeina. Nie jest jej dużo, ale może pobudzać np. dzieci.
Fasolę mocz przez kilka godzin (najlepiej całą noc). Wodę wylej i zagotuj fasolę w czystej wodzie, a następnie i tę wodę wylej, a fasolę ugotuj w świeżej wodzie do miękkości – to pozwoli jej być lżej strawną (czyli uniknąć nadmiaru gazów, jeśli ktoś je ma po zjedzeniu fasoli). Jeszcze lepiej, jeśli do gotowania dodasz 3 liście kombu, ale nie jest toi obowiązkowe.
Ugotowaną fasolę zblenduj. Jeżeli potrzebujesz mocnego, sprawdzonego blendera to polecam zakup tego blendera – jesteśmy z niego bardzo zadowoleni.
Siemię lniane zmiel w młynku do kawy. Białka oddziel od żółtek. Siemię, żółtka, kakao, proszek do pieczenia i żurawinę dodaj do fasoli i wymieszaj.
Białka ubij ze szczyptą soli na sztywną pianę, dodaj ksylitol i jeszcze ubij aby się rozpuścił, a następnie połącz delikatnie z gotową masą i przełóż do foremek. Ja używam silikonowych. Próbowałam również papierowych, ale w silikonowych wyszły najlepsze.
Włóż do do piekarnika nagrzanego do 170 st i piecz 20 min na termoobiegu i 20 min z opcją dół.
Aby zrobić polewę stop w garnku tłuszcz, dodaj ksylitol oraz kakao i energicznie wymieszaj na jednolitą masę czekoladową. Po wyjęciu babeczek posmaruj je polewą i posyp płatkami migdałów.
Proste w przygotowaniu i sprawdzone przepisy na:
1. Alkaliczny bezglutenowy chleb gryczany na zakwasie z ziarnami.
2. Chleb bezglutenowy gryczano-owsiany na zakwasie ze słonecznikiem.
3. Chleb bezglutenowy na drożdżach z siemieniem lnianym i amarantusem.
Hej.
Już jutro biorę się za babeczki. Fasola się moczy. Ile powinno wyjść babeczek?
Pozdrawiam Was serdecznie. Paulina 🙂
Hej Paulina,
Ja zupełnie nie pamiętam 🙂
Czy można ten przysmak zrobić w formie ciasta,zamiast babeczek?
Jasne. Tylko wówczas wydłuż czas pieczenia i 10 minut.
Wychodzi 12 małych babeczek – uzywalam różowych silikonowych foremek z sieciówki.
Babeczki mało słodkie, idealne dla dzieci, dla dorosłych z resztą też ? Zobaczymy w piątek czy ktoś odgadnie z czego są. Polewa mi się nie udała. Miałam tylko bio olej kokosowy. Cukier nie chce się połączyć.
Cukier połączy się jeśli zmielisz go na puder. Ale mam nadzieję, że zasmakuje Ci ten właśnie nie połączony, bo polewa jest chrupiąca. Ja bardzo taką lubię 🙂
Czy nie potrzeba tutaj czegos mokrego,np. oleju kokosowego, banana, czy innego mokrego lacznika?
Witaj Ann,
Jest woda od gotowania fasoli (nie za dużo – tyle, aby przykryła fasolę) oraz jajka.
Pozdrawiam 🙂