Bezglutenowe babeczki z fasoli Jaś

Lubię słodycze, ale raczej ich nie jadam. Z dwóch powodów: jeśli zastąpię posiłek słodyczem, nie dostarczę wartościowych składników odżywczych. Drugi powód to taki, że jeśli słodycz jest kupiony, to dostarczę składniki szkodliwe: tłuszcze trans, cukier. Dlatego faktycznie staram się ich nie jadać.

Ale jak to w życiu bywa, zawsze jest jakieś smaczne wyjście 🙂

Można samemu upiec coś, co nie będzie zawierało substancji szkodliwych, a na dodatek będzie tam coś zdrowego: fasola. Kiedyś publikowałam przepis na fantastyczne ciasteczka z fasoli (przepis znajdziesz tu). Na dodatek aktualny przepis to jeszcze nie koniec przepisów z fasolą, niedługo znajdziesz jeden na ciasto z czarnej fasoli. Moja bratanica za nim przepada 🙂

Składniki na babeczki z fasoli Jaś:

  • 20 dag fasoli Jaś
  • 2 jajka
  • 4 łyżki ksylitolu lub 6 łyżek cukru z palmy kokosowej
  • 5 łyżek kakao lub karobu
  • 2 łyżki siemienia lnianego
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia bezglutenowego
  • 4 garście żurawiny
  • szczypta zdrowej soli, np. himalajskiej

Do polewy:

  • 7 łyżek masła klarowanego lub oleju z palmy kokosowej tłoczonego na zimno
  • 5 łyżki kakao lub karobu
  • 2 łyżki ksylitolu lub 3 łyżki cukru z palmy kokosowej
  • płatki migdałowe do posypania

Kiedy karob zamiast kakao? Wtedy, gdy nie chcesz, aby w cieście była kofeina. Nie jest jej dużo, ale może pobudzać np. dzieci.

Fasolę mocz przez kilka godzin (najlepiej całą noc). Wodę wylej i zagotuj fasolę w czystej wodzie, a następnie i tę wodę wylej, a fasolę ugotuj w świeżej wodzie do miękkości – to pozwoli jej być lżej strawną (czyli uniknąć nadmiaru gazów, jeśli ktoś je ma po zjedzeniu fasoli). Jeszcze lepiej, jeśli do gotowania dodasz 3 liście kombu, ale nie jest toi obowiązkowe.

 Glony kombu dobrze mieć, można je dodać do gotowania każdej potrawy z fasolą.

Ugotowaną fasolę zblenduj. Jeżeli potrzebujesz mocnego, sprawdzonego blendera to polecam zakup tego blendera – jesteśmy z niego bardzo zadowoleni.

Nasz eBook z 3 dniowym jadłospis oparty na jaglance!

Siemię lniane zmiel w młynku do kawy. Białka oddziel od żółtek. Siemię, żółtka, kakao, proszek do pieczenia i żurawinę dodaj do fasoli i wymieszaj.

Białka ubij ze szczyptą soli na sztywną pianę, dodaj ksylitol i jeszcze ubij aby się rozpuścił, a następnie połącz delikatnie z gotową masą i przełóż do foremek. Ja używam silikonowych. Próbowałam również papierowych, ale w silikonowych wyszły najlepsze.

Włóż do do piekarnika nagrzanego do 170 st i piecz 20 min na termoobiegu i 20 min z opcją dół.

Aby zrobić polewę stop w garnku tłuszcz, dodaj ksylitol oraz kakao i energicznie wymieszaj na jednolitą masę czekoladową. Po wyjęciu babeczek posmaruj je polewą i posyp płatkami migdałów.

Dlaczego warto jeść fasolę?
Fasola jest bogatym źródłem łatwo przyswajalnego białka, ponadto zawiera witaminy z grupy B, C i E oraz składniki mineralne takie jak: wapń, potas, magnez, selen, kwas foliowy, żelazo. Ma dobroczynne właściwości zasadotwórcze – odkwasza organizm – neutralizuje nadmierną zawartość kwasów, powstałych na skutek spożycia zbyt dużej ilości mięsa i żywności przetwarzanej. Znajdująca się w fasoli lecytyna poprawia pamięć i koncentrację.
 

Proste w przygotowaniu i sprawdzone przepisy na:


 

1. Alkaliczny bezglutenowy chleb gryczany na zakwasie z ziarnami.
2. Chleb bezglutenowy gryczano-owsiany na zakwasie ze słonecznikiem.
3. Chleb bezglutenowy na drożdżach z siemieniem lnianym i amarantusem.

 

Streszczenie
recipe image
Nazwa przepisu
Babeczki z fasoli Jaś
Opublikowany w
Czas przygotowania
Czas gotowania
Średnia ocena
51star1star1star1star1star Based on 2 Review(s)