Godzinę temu wróciliśmy z muzeum. Wszyscy głodni. Zazwyczaj w takich sytuacjach mamy obiad przygotowany dzień wcześniej, ale nie tym razem.
Wiedziałam, że w domu jest pierś indyka gotowa do uduszenia i świeży szpinak baby, który jest w lodówce od dwóch dni 🙂 Postanowiłam, że najszybciej będzie zrobić indyka ze szpinakiem.
Składniki na indyka ze szpinakiem:
- 20 dkg piersi indyka
- 1 paczkę świeżego szpinaku baby
- 1 łyżeczkę soli himalajskiej
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżkę masła klarowanego lub tłuszczu kokosowego
- garść orzechów z nerkowca (opcjonalnie)
Wstawiłam wodę na makaron (pełnoziarnisty oczywiście). Pokroiłam pierś indyka na większą kostkę. W garnku rozpuściłam tłuszcz i dodałam indyka aby chwile się przeparzył. Nie ma się smażyć. Dzięki temu mięso nie jest spieczone, za to jest kruche i soczyste.
Dodałam niecałą szklankę wody, posoliłam i przykryłam pokrywką aby się poddusiło. Po 5 minutach zagęściłam zmielonymi orzechami nerkowca (może być mączka ziemniaczana rozrobiona w 1/3 szklanki wody) i zagotowałam. Na koniec dodałam wyciśnięty czosnek i szpinak, dobrze wymieszałam, zagotowałam i wyłączyłam gaz, aby nie tracić cennych witamin. Potrawa czekała na ugotowanie się makaronu.
Przygotowanie tego dania zajęło mi 20 minut 🙂
Porcja dla 4 osób.
Już kiedyś o tym pisałam, ale że jest to ważne, napiszę jeszcze raz: bo zawiera dużo składników odżywczych, min. żelazo, które uczestniczy w procesie tworzenia się czerwonych ciałek krwi w szpiku kostnym. Te zaś transportują głównie tlen, który zabierają z płuc i przenoszą do narządów ciała, ale także dwutlenek węgla, który transportowany jest z komórek do płuc, skąd jest wydalany. Żelazo buduje skórę, włosy i paznokcie. Ma również wpływ na Twój układ odpornościowy. Najlepiej się wchłania w towarzystwie witaminy C. To prawda, że żelazo możesz znaleźć w innych produktach, ale im bardziej różnorodna dieta, tym lepiej, gdyż nie tylko żelazo jest w szpinaku. Znajdziesz tam również wapń, fosfor, magnez, witaminy B1, B2, PP, C.
Pobierz bezpłatnego eBooka!
1. Nasza historia – co nam dała zmiana odżywiania.
2. Co musisz zrobić zanim zaczniesz zmiany.
3. Produkty, które powinny zniknąć z kuchni.
4. Co w zamian? Zdrowe zamienniki.
5. Co się stanie, jeżeli nic nie zrobisz.
6. Jak zrobić to szybciej i łatwiej.
Mam pytanie. Czy szpinak mrożony też może być?
Tak Kamila, szpinak mrożony jak najbardziej może być. I w liściach i rozdrobniony. 🙂
Mam pytanie – czy zestawienie mięsa z makaronem jest prawidłowe?
Małgosia, zgodnie z tym wpisem, nie jest to dobre zestawienie. Wpis z tym przepisem powstał zanim zgłębialiśmy zagadnienia związane z łączeniem pokarmów. Dodatkowo są osoby (na przykład my), którym takie zestawienie nie powoduje negatywnych konsekwencji (wzdęcia, ociężałość, itd).