Zdrowy krem czekoladowy? Kto nie lubi kremu czekoladowo-orzechowego? A kto z Was by pomyślał, że taki smakołyk można zrobić z awocado? Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak, zapraszam do lektury całego wpisu.
Wszyscy w mojej rodzinie przepadają za takim kremem. Gotowiec ze sklepu kupowaliśmy rzadko. Dawno temu, jak już był w domu, trudno było mu się oprzeć – słoik znikał w mgnieniu oka, ale jego skład niestety nie do końca wpisywał się w nasze zasady odżywiania:
To już jednak historia! Okazuje się, że taki smakołyk możesz przygotować samodzielnie w domu. Co więcej, wersja domowa jest zdecydowanie zdrowsza – zawiera tylko naturalne i wartościowe składniki. I jest bezglutenowa! Dzięki temu, że nie jest tak “gryząco” słodka, możesz cieszyć się pełnią smaku aż do ostatniej łyżeczki! Bo wiadomo – wyjadana prosto ze słoika smakuje najbardziej 🙂
Składniki na domowy ZDROWY krem czekoladowy:
- 1 dojrzałe awokado
- 2 łyżki kakao
- 3 łyżki miodu lub syropu klonowego
- 30 orzechów laskowych
Awokado jest wtedy dojrzałe, gdy po przekrojeniu i wyjęciu pestki możesz je spokojnie po kawałku wydłubać łyżeczką. Orzechy laskowe należy kupować w skorupkach i łuskać tuż przed spożyciem, te łuskane przemysłowo niestety często mają zjełczały (zawierający toksyny) tłuszcz.
Do wysokiego pojemnika wkładasz jednocześnie wszystkie składniki, tj. miąższ awokado, kakao, miód, orzechy laskowe i rozdrabniasz. Możesz to zrobić korzystając z najprostszego robota kuchennego z nakładką miksującą:
I to wszystko – robi się to naprawdę szybko (15 minut), smakuje wybornie i co najważniejsze można zajadać się tym bez wyrzutów sumienia.
Smacznego!
Przez Azteków nazwane “masłem boga” – nie przypadkowo, zawiera całe bogactwo witamin i związków mineralnych dobroczynnie działających na nasz organizm. Awokado zawiera foliany – związki mineralne przekształcane w jelitach na kwas foliowy, który wspomaga prawidłowy metabolizm i uczestniczy w wytwarzaniu krwinek czerwonych. Dodatkowo witaminę A, B kompleks, C, E, H, K, magnez, miedź, żelazo, potas, wapń i wiele innych pierwiastków śladowych. Awokado dostarcza 18 aminokwasów łącznie. Nie brakuje w nim także nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), a zwłaszcza kwasu linolowego, linolenowego i oleinowego, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Proste w przygotowaniu i sprawdzone przepisy na:
1. Alkaliczny bezglutenowy chleb gryczany na zakwasie z ziarnami.
2. Chleb bezglutenowy gryczano-owsiany na zakwasie ze słonecznikiem.
3. Chleb bezglutenowy na drożdżach z siemieniem lnianym i amarantusem.
Zapisuję się do Was na degustację. Kiedyś spróbowałam, ale niestety nie wiedziałam jak odróżnić dojrzały owoc i totalnie “spaskudziłam” całość. A ponieważ nie mam zacięcia kulinarnego, to więcej już nie próbowałam…
Uwielbiam avocado, zwykle jadam je z cebulą, sosem sojowym i pieprzem. Chętnie skorzystam z Waszego przepisu i spróbuję wersję na słodko 🙂
Wyborny, polecam.
Zamiast orzechów dodaje banana i jeśli trzeba to trochę syropu z agawy. Syn uwielbia, często pyta kiedy będzie ” domowa nutella “.
zamiast miodu 1-2 przejrzałe banany – jeszcze zdrowiej 🙂
Świetny pomysł 🙂
A jak długo można ją przechowywać?
Do sześciu godzin szczelnie zamknięte i w lodówce.
Witaj Kasiu na naszym blogu! 🙂
30 orzechów czy 30 dkg??
Do jednej porcji (1 awokado) dodałem 30 orzechów. To oczywiście można zmieniać (więcej, mniej) w zależności od preferencji 🙂
Bardzo fajny, zdrowy przepis 😉 ja zamiast miodu dodaję czasem banany lub namoczone daktyle
Świetny pomysł 🙂