Zupa warzywna to kolejna propozycja na szybkie w przygotowaniu danie idealnie nadające się na post warzywno owocowy.
A dlaczego kwiatowa?
Bo jej główne składniki to kalafior i brokuł – jedne z niewielu warzyw których to co najlepsze, to co zjadamy to właśnie ich kwiaty. Ponadto kalafior i brokuł należą do grupy warzyw krzyżowych, które w swoim składzie zawierają związki siarki nadającej im charakterystyczny gorzko ostry smak i mającej ogromne właściwości prozdrowotne.
Więcej o prozdrowotnych właściwościach żywności funkcjonalnej, czyli takiej, która wzmacnia nasz układ odpornościowy przeczytasz w tym artykule.
Składniki na kwiatową zupę warzywną:
- 1,2 litra wody
- ćwierć kalafiora
- ćwierć brokuła
- ćwierć kalarepy
- 15 plasterków pora
- 2 białe cebule
- 1 marchewka
- 1 mała pietruszka
- kawałek selera
- 2 suszone pomidory (bez oleju) (możesz pominąć, jeśli akurat nie masz)
Przyprawy:
- pół łyżeczki macierzanki
- 2 szczypty kozieradki
- 2 szczypty kardamonu (opcjonalnie)
- łyżeczka lubczyku
- łyżka majeranku
- pół łyżeczki dobrej soli (u mnie himalajska)
Kwiatowa zupa warzywna – przygotowanie
Kalafiora i brokuła podzielić na różyczki. Kalarepę, seler pokroić na półplasterki. Pozostałe warzywa na plasterki.
Do gotującej wody dać wszystko oprócz brokuła i kalafiora. Po 15 minutach gotowania dodać kalafior i gotować 3 minuty od zagotowania. Dodać brokuł, dobrze zagotować i wyłączyć gaz. Zostawić pod przykryciem (lub wlać do słoików). Po kolejnych 10 minutach zupa jest gotowa do spożycia.
Część wrzącej potrawy możesz wlać do wyparzonego słoika, upewnić się, że brzeg słoika jest czysty, zakręcić wyparzoną i suchą nakrętką. Postawić na nakrętce i poczekać aż wystygnie. Po tym sprawdzić, czy słoik się zapasteryzował i wstawić do lodówki. Za kilka dni potrawa będzie jak znalazł. Wystarczy ją potem podgrzać (NIE w mikrofalówce).
UWAGA!
Kwiatowa zupa warzywna idealnie sprawdzi się w ramach diety warzywno-owocowej, propagowanej w Polsce przez dr Ewę Dąbrowską. Dieta ta znana jest również pod terminem postu Daniela.
Jeżeli jeszcze takiej diety nie przechodziłeś lub masz wątpliwości, czy czasowo jedząc jedynie warzywa można odżywiać się zdrowo i smacznie, to zapraszamy pod ten link. Tam znajdziesz więcej informacji.
ZAPRASZAMY! 🙂
Brokuły obfitują w żelazo, siarkę, witaminy z grupy B oraz posiadają więcej witaminy C niż cytrusy. Zawierają witaminę A, która wpływa korzystnie na wzrok, skórę oraz pomaga w przyswajaniu wapnia. Lekko podgotowane zachowają cały swój chlorofil. W nim zaś znajduje się magnez, który w organizmie działa podobnie do witaminy D regulując poziom wapnia. Dodatkowo chlorofil przeciwdziała gazom powstającym na skutek obecnej w brokułach siarki. Kalafior zawiera kwas foliowy, witaminę C, beta-karoten. Zarówno brokuł, kalafior jak i kalarepa zawierają w sobie sulforafan nie tylko chroni przed rakiem, ale również potrafi go leczyć.
Pobierz bezpłatnego eBooka!
1. Nasza historia – co nam dała zmiana odżywiania.
2. Co musisz zrobić zanim zaczniesz zmiany.
3. Produkty, które powinny zniknąć z kuchni.
4. Co w zamian? Zdrowe zamienniki.
5. Co się stanie, jeżeli nic nie zrobisz.
6. Jak zrobić to szybciej i łatwiej.
Już ją lubię 😀
Tatiano i Michale. Jak to jest z brokułami na poście P. dr Dąbrowskiej? Bo w literaturze – książkach autorstwa P. dr nie ma wymienionych brokułów jako dozwolonego produktu. Przygotowuję się do swojego pierwszego postu warzywno-owocowego wg P. dr Dąbrowskiej i dlatego dopytuję. Nie chce jesc niczego, czego nie zaleca P. dr. Czy Wy bądź któreś z Was było na tym 42-dniowym poście i jedliście brokuły? czy to Wam nie zaszkodziło? bardzo proszę o odp. i pozdrawiam, Małgosia
Witaj Małgosiu na naszym blogu 🙂
Tak, brokuły można – jest to napisane na stronie oficjalnej Ewy Dąbrowskiej.
Na 42 dniowym jeszcze nie byliśmy. A czy Ty planujesz cały 42 dniowy?
Pozdrawiam 🙂
Ojjj na Waszym blogu jestem od kilku mies. i czuję za to ogromną wdzięczność. OGROMNIE dużo korzystam z Waszej wiedzy, doświadczenia. Właśnie planuję rozpocząć 42-dniowy post P. dr Dąbrowskiej i chcę się do tego db przygotować. Czytam książki Pani dr i w dozwolonych produktach nie ma wymienionych brokułów, jednak jej stronki na necie pod kątem przepisów nie przeglądałam . A widząc Wasze przepisy pod kątem tego postu napisałam do Was. Serdecznie dziękuję za odp.
Jednak teraz zaczęło mnie niepokoić coś innego. Sama zakończyłaś swoje oczyszczanie. Czytając Tatiana Twoje doświadczenia z tego okresu, zwracasz dużą uwagę aby wcześniej oczyścić jelita ze złogów. Nie planowałam tego przed swoim postem P. dr. Więc teraz zastanawiam się czy w takim razie ten post ma szansę na jakiekolwiek pozytywne efekty bez wcześniejszego oczyszczenia jelit…..? Czy masz napisany artykuł na ten temat i możesz podesłać mi linka? Szukam na Waszej stronce i mam problem znaleźć. Pozdrawiam, Małgosia
Nie mam artykułu na ten temat, ale nie martw się, myślę, że zgłębiłaś już go dokładnie 🙂 Tak, jak jedna z czytelniczek napisała, dopiero po colo vada poczuła oczyszczenie ze złogów. Colo vada jest bardziej kompleksowa ze względu chociażby na pasożyty oraz ten szczególny sposób pozbywania się złogów i warto od niej zacząć, a potem robić ją co jakiś czas na zmianę z innymi rodzajami oczyszczań.
Pozdrawiam
Dr Dąbrowska na prelekcji w Mielnie Unieściu w odpowiedzi o brokuł, powiedziała, że brokuł gotowany nie ma takich własciwości jak sok z brokuła, który bardzo polecała, gdyz tylko w takiej postaci mozna wykorzystac całe donbrodziejstwo tego warzywa.
Słusznie, tylko bym dodała, że to powinien być koktajl z brokuła, nie sok, ponieważ wraz z wytłoczynami wyrzucasz to, co w nich jest (np. bardzo ważny błonnik). Warto robić również inne potrawy z warzyw krzyżowych, nawet jeśli dotknie je wysoka temperatura. Stracą nieco wartości, ale tylko tych, które nie są odporne na temperaturę, zaś pozostanie jeszcze mnóstwo innych witamin i mikroelementów. Poczytaj proszę artykuł spod tego linku, aby jak najlepiej wykorzystywać potencjał warzyw krzyżowych.