Dobrze, że jest tu mak 😉 Koleżanka Tatiany poleciła nam przepis na fantastyczny makowiec bez glutenu, cukru i pieczenia, który sama już wielokrotnie przygotowywała. Mnie szczególnie zainteresowało to, że nie wymaga pieczenia, jak to możliwe? Pomyślałem, ze nadchodzące święta to doskonała okazja na wypróbowanie tego przepisu.
Do jego przygotowania wykorzystuje się ugotowaną kaszę jaglaną – to główny składnik tego bezglutenowego makowca, a w roli słodzików występują bakalie i miód. Mak oczywiście też jest, a całość polana jest pyszną polewą z czarnej czekolady i orzechów włoskich 🙂
Składniki na ciasto makowca:
- 250 g maku
- 1 szklanka surowej kaszy jaglanej (200 g)
- 1 szklanka daktyli (namoczonych 10 minut we wrzątku)
- skórka z jednej pomarańczy
- 1 szklanka rodzynek
- 1/2 szklanki pokrojonych orzechów włoskich
- 5 łyżek wiórków kokosowych (zmielonych w młynku do kawy)
- 1 łyżeczka esencji waniliowej lub cukru waniliowego
- 4 łyżki miodu lub syropu klonowego
- 4 łyżki oleju kokosowego (można zastąpić masłem klarowanym)
Składniki na polewę makowca:
- 1/2 tabliczki gorzkiej czekolady
- 4 łyżki wody
- 1 łyżka syropu klonowego
- 1/2 szklanki pokrojonych orzechów włoskich
- odrobina ugotowanej skórki pomarańczy
Makowiec bez glutenu, cukru i pieczenia – sposób wykonania
Zaczynamy od wypłukania kaszy jaglanej, na sicie letnią wodą. Następnie prażymy ją w rondlu z grubym dnem, około 5 minut, do czasu aż zacznie wydzielać dość intensywny zapach. Następnie zalewamy ją 3 szklankami gorącej wody, dodajemy zmielone wiórki kokosowe, esencję waniliową i gotujemy na malutkim ogniu pod przykryciem około 20 minut. W tym czasie z rondla z kaszą powinna wyparować cała woda. Ugotowaną kaszę odstawiamy w chłodne miejsce do przestygnięcia.
Równolegle w małej ilości wody gotujemy przez 30 minut mak. Po ugotowaniu odcedzamy go i miksujemy blenderem.
Pokrojoną w kostkę skórkę pomarańczy gotujemy dwukrotnie w małej ilości wody. Między gotowaniami wodę należy wymienić na świeżą.
Namoczone daktyle odsączamy i miksujemy w blenderze kielichowym na gładką masę. Dodajemy do nich przestygniętą lecz ciągle ciepłą kaszę jaglaną oraz tłuszcz (kokosowy lub masło klarowane). Miksujemy składniki na gładką masę.
W dużym naczyniu mieszamy: zmiksowaną masę z kaszy jaglanej, daktyli i tłuszczu, zmiksowany mak, rodzynki, pokrojone orzechy włoskie, miód lub syrop i ugotowaną skórkę pomarańczy. Wymieszane składniki wykładamy na wyłożoną papierem do pieczenia małą blachę do ciasta, lub tortownicę o średnicy 25 cm i mocno dociskamy, aby uzyskać jednolitą strukturę ciasta.
Teraz czas na przygotowanie polewy dla naszego makowca.
W garnku rozpuszczamy czekoladę, syrop klonowy (może też być miód, ale trochę go szkoda) i wodę. Wylewamy to równomiernie na ciasto i posypujemy pokruszonymi orzechami włoskimi i gotowaną skórką pomarańczy.
Gotowe ciasto wkładamy do lodówki, aby stężało – najlepiej na całą noc.
Makowiec – bez glutenu, cukru i pieczenia wyszedł pyszny i jestem pewien, że jeszcze nie raz zagości na naszym świątecznym stole. Jedyny jego mankament był taki, że trudno było go odkleić od tortownicy. Ciasto było kleiste i mocno przywarło do papieru na tortownicy, trzeba go było “zeskrobywać”.
Gdy następnym razem będę robił to ciasto to na spód blachy zamiast papieru wyłożę herbatniki – na przykład zrobione według tego przepisu.
Proste w przygotowaniu i sprawdzone przepisy na:
1. Alkaliczny bezglutenowy chleb gryczany na zakwasie z ziarnami.
2. Chleb bezglutenowy gryczano-owsiany na zakwasie ze słonecznikiem.
3. Chleb bezglutenowy na drożdżach z siemieniem lnianym i amarantusem.
Witam jeszcze nie zrobilam ale strasznie mi sie juz chce TEGO makowca Wymyslilam ze zrobie na waflu Bedzie ciut glutenu No ale bedzie napewno pyszne
Mam pytanie- czy mak przed gotowaniem ma być zmielony czy cały? dziękuję i pozdrawiam- Ewa
Ewa, ja nie mieliłem, chociaż faktycznie mak lekko chrupał w zębach. Myślę, że gdyby go zmielić (ale po gotowaniu) to masa byłaby bardziej jednorodna.
Wygląda przepysznie! 🙂 Zamierzam zrobić tylko proszę o informację jakiej wielkości wyjdzie ciasto z tej gramatury ?
Cześć Ewa! To ciasto ze zdjęcia powstało w tortownicy o średnicy 25 cm. Pozdrawiam serdecznie 🙂
Dziękuję bardzo za odp.?( po fakcie doczytałam o wielkości tortownicy) .Mam jeszcze jedno pyt. na zdjęciu jest kawałek tego ciasta …ale z wyraźnie zaznaczonym jakimś spodem(?) a w przepisie tego nie ma .Czy TO ciasto jest na pewno BEZ pieczenia (?) Nie mam piekarnika a zaraz na miniaturce będę go testować.
Tak ciasto jest bez pieczenia, kasza jaglana i mak są wcześniej ugotowane a pozostałe składniki to głównie bakalie. Jak ostatnio robiłem takie ciasto (zdjęcia w przepisie) to żadnego dodatkowego spodu nie było. To co widać na zdjęciu jest warstwą dobrze dociśniętej masy z której powstał makowiec. Jednak jeżeli masz jakiś pomysł na spód to śmiało eksperymentuj, bo w takiej postaci ciasto dość trudno odrywa się o spodu torownicy.
A jeśli chcesz pomysł na jeszcze jakieś ciasto bez pieczenia, to możesz zrobić jaglane rafaello wykonując spód wg tego przepisu.
Czy można dodać mak z puszki?
Jeśli chcesz aby makowiec nazwać zdrowym, to nie. Natomiast dodając ten z puszki ciasto będzie smaczne.
🙂