Cukinia jest bardzo wdzięcznym warzywem. Sama nie ma charakterystycznego smaku, za to chętnie “chłonie” smaki przypraw i innych warzyw, z którymi się ją przyrządza. Ponadto ze względu na gabaryty i konsystencję można z niej zrobić “makaron”, aby w dniach oczyszczania warzywno-owocowego móc cieszyć się pysznym pomidorowym spaghetti 🙂
Składniki na pomidorowo-cukiniowe spateghetti:
- 2 średnie cebule
- 1 mała papryka czerwona
- 3 duże pomidory
- 3 ząbki czosnku
- pęczek koperku
- 1 duża cukinia
Przyprawy:
- 1 łyżeczka dobrej soli
- 3 ziarenka ziela angielskiego
- 2 liście laurowe
- pieprz do smaku
Pomidorowo-cukiniowe spaghetti – przygotowanie
Pokrojoną na pióra cebulkę dusimy w małej ilości wody w garnku z grubym dnem. Dodajemy pokrojoną paprykę, pomidory, ziele angielskie i liście laurowe. Dusimy około 15 minut, aż sos lekko zgęstnieje. Na koniec dodajemy wcześniej wyciśnięty czosnek.
W międzyczasie umytą cukinię kroimy najpierw na połowę, potem na paski a na końcu na wstążeczki – tak powstaje cukiniowy makaron. Do robienia cukiniowego makaronu możesz też użyć takiego prostego narzędzia:
Pokrojoną na wstążki cukinię gotujemy 5 minut na parze lub w minimalnej ilości wody.
Na koniec do sosu dodajemy posiekany koper (lub inne ulubione zioła), doprawiamy solą i pieprzem.
Na talerz najpierw wykładamy cukiniowy makaron, polewamy sosem i ozdabiamy koprem oraz pomidorkami koktajlowymi. Pięknie wygląda i równie dobrze smakuje! 🙂
Czosnek wyciskaj minimum 10 minut przed jego wrzuceniem do gorącej potrawy. Wyciskanie czosnku powoduje miażdżenie jago komórek i aktywowanie się zwartych w nim substancji bioaktywnych (min siarki). W takcie tych 10 minut powstają z nich odporne na temperaturę prozdrowotne substancje min. izotiocyjaniany – związki mające działanie przeciwnowotworowe.
Pomidorowo-cukiniowe spaghetti doskonale sprawdzi się w ramach diety warzywno-owocowej, propagowanej w Polsce przez dr Ewę Dąbrowską i zalecanej przez nas dla osób, które chcą zmienić swój styl odżywiania, poczuć się lepiej i wyglądać kilka lat młodziej.
Więcej informacji o tym jak z naszym wsparciem możesz przejść swoje pierwsze oczyszczanie warzywno owocowe znajdziesz pod tym linkiem.
Pobierz bezpłatnego eBooka!
1. Trzy fazy detoksu, przez które musisz przejść.
2. Potęga nawadniania – udrożnij „wewnętrzną oczyszczalnię”.
3. Niech pokarm Cię uzdrowi – świeże, surowe, odżywcze.
4. Czas dla Ciebie i Twojego ciała.
5. Odżywianie wewnętrzne – nie szalej z kaloriami.
Ja robie podobnie ale nie parze cukini tylko jem surową aby nie tracić składnikow odzywczych. Teraz mamy upał i moj organizm bardzo to lubi; jak jest chłodno to oczywiscie paruję cukinię. Mam duzo cukini w tym sezonie i robie z niej nawet surowe lasanie, sałatki z owocami lub warzywami. Możliwosci multum z neutralną cukinią… a jest bardzo zdrowa jeżeli wyhoduje sie ją samemu, tym bardziej że jest bardzo nie wymagająca w hodowli.