Owocowy omlet z kaszy jaglanej to nasze ulubione rodzinne śniadanie. Najczęściej jadamy je w sobotnie lub niedzielne poranki. Jaglane omlety to doskonały sposób na “przemycanie” kaszy jaglanej osobnikom, którzy twierdzą, że jej nie lubią. Wyglądają obłędnie, smakują wybornie i jestem pewien, że przypadną go gustu każdej osobie lubiącej słodkie śniadania.
Do przygotowania omletów jaglanych kasza powinna być ugotowana i wystudzona. Dlatego gotowanie jej rano sprawdza się tylko w weekendy, kiedy to zwykle mamy więcej czasu. Jeżeli natomiast kaszę jaglaną ugotujesz dzień wcześniej, to taki omlet zdążysz przygotować i zjeść nawet przed wyjściem do pracy.
Składniki na owocowy omlet z kaszy jaglanej:
- 1 szklanka ugotowanej kaszy jaglanej
- 4 jajka
- 5 łyżek mąki ziemniaczanej
- 1 szklanka mleka roślinnego lub wody
- szczypta zdrowej soli
- odrobina zdrowego tłuszczu (masło klarowane, tłuszcz kokosowy, smalec domowy)
- ulubione owoce, np. granat i banan
Przygotowanie
Ugotowaną kaszę jaglaną, jajka, mąkę ziemniaczaną, mleko lub wodę i sól zmiksuj na gładką masę w blenderze do uzyskania konsystencji gęstej śmietany. Jeżeli jest za rzadka, dodaj jeszcze kaszy jaglanej lub mąki, jeżeli za gęsta dodaj mleka lub wody.
W naszej kuchni od kilku lat używamy tego blendera – sprawuje się znakomicie! 🙂
Na głębokiej patelni rozgrzej tłuszcz i wlej część ciasta, tyle, aby uzyskać warstwę około 0,5 cm. Zmniejsz ogień i w międzyczasie rozłóż na połowie omleta owoce. Gdy omlet się lekko zetnie przełóż część omleta niepokrytą owocami i składając go na pół przykryj nią owoce. Powstanie coś jak pierożek nadziany owocami.
Patelnię przykryj pokrywką i podgrzewając na malutkim ogniu odczekaj 1-2 minuty, aby środek omleta nie był surowy.
Gotowe! Z zaproponowanych składników zrobisz co najmniej (zleży od wielkości patelni) 2 omlety, które wystarczą dla dwóch osób.
Jaglany Detoks – bezpłatny eBook!
1. Właściwe nawyki – fundamenty zdrowia
2. Okresowe posty – pomagają czy szkodzą?
3. Jaglany Detoks – autostrada do zdrowia
4. 6 kluczowych zasad Jaglanego Detoksu
5. Czy Jaglany Detoks jest dla Ciebie?
6. Co mówią osiągnęły osoby, które przeszły detoks?
Dzisiaj spróbowałem, robiłem trochę na wyczucie by wyszło takie ciasto jak na naleśniki. Powiem jedno bomba dla mnie bomba nie spodziewałem się takich efektów smakowych. Zrobiłem z bananem. Jak ktoś lubi słodkie to to będzie super. Mam jednak pytanie. Ciasta wychodzi dosyć dużo jak na jedną osobę, więc czy można resztę ciasta jakoś przechować do następnego dnia? Czy raczej zjeść w tym samym dniu? Pozdrawiam i podziwiam bo to co robicie wymaga mnóstwa pracy i konsekwencji.
Dzięki Tomasz za miłe słowa 🙂 Jeżeli do przygotowania ciasta użyłeś świeżych, dobrze schłodzonych produktów (patrz ugotowana kasza jaglana) to myślę, że ciasto w lodówce do kolejnego dnia powinno przetrwać. Jednak od razu przyznam, że nigdy nie praktykowaliśmy – te omlety znikają z talerzy w mgnieniu oka, każdy prosi o dokładkę, więc nigdy nic jeszcze do kolejnego dnia nam nie zostało 🙂
Moje kolejne pytanie czy można dodać inną mąkę niż ziemniaczana w sytuacji gdy tej akurat nie ma pod ręką?
Jeżeli to ma być bezglutenowe danie to będzie ciężko… musisz dodać coś co będzie trzymać omlety w jednym kawałku. Alternatywnie możesz dodać mąkę orkiszową, ale ona już zawiera gluten.
Czy mąka ziemniaczana zaliczana jest do tych “zdrowych”?
Pisząc wprost – nie. Dla osób nie mających problemu ze spożywaniem glutenu zdrowiej będzie dodać zamiast mąki ziemniaczanej np. orkiszowej (pełnoziarnistej oczywiście). Jednak, gdy priorytetem jest brak glutenu i chcemy mieć omlet z kaszy jaglanej to czymś go “trzeba skleić” – do tego właśnie służy tu ta skrobia ziemniaczana.
wystarczy zamienić na mąkę z tapioki 🙂
Bardzo fajne danie. Mój 2 letni synek zajada się po pachy z bananami. Spokojnie można trzymać ciasto w lodówce przez kilka dni. Pierwszy raz pomyliłam proporcje i dodawałam za dużo kaszy więc jadłam omlety przez prawie tydzień. Też były dobre:)
Bardzo mi się ten przepis podoba, jutro wyprubuję.
Żałuję bardzo że spróbowałam tego przepisu. Za rzadkie ciasto, po dodaniu mąki i kaszy nadal płynne. Nie po smażeniu wciąż surowe w środku… Cztery jajka do wyrzucenia, głodne dzieci. A omlety robię często z kilku przepisów. Kto robi takie wielkie porcje?
Omlety królowały na dzisiejszym śniadaniu. Wyszły doskonałe, bardzo puszyste i delikatne ! Dziękuję za świetny przepis!
Witam , czy dla 4 osobowej rodziny powinnam zrobić podwójną porcję ciasta? mąka ryżowa się nada? pozdrawiam i dziękuję
Tak, dla 4 osób zrób podwójną porcję. Mąka ryżowa się nie nada, potrzebujesz czegoś co “scali” omleta, aby się nie rozpadał. Jeżeli nie możesz używać skrobi ziemniaczanej (bezglutenowa) to na pewno uda się z mąką orkiszową.
Witaj na naszym blogu 🙂
Moje ulubione sniadanie!!! Od niedawna także i nastoletniej córki! Super przepis! Pozdrawiam cieplo
Czym zastąpić jajka i w jakich proporcjach?
Basia, to jest omlet, więc jajka są jego podstawowym składnikiem 🙂
Witam, a ile kalorie wynosi 100 gr tego omletu? fajnie by było gdybyscie podawali ilość kalorij, dziękuję 🙂
Cześć Natalia! Na naszym blogu promujemy zdrowe, pełnowartościowe, nieprzetworzone produkty spożywcze i potrawy. Nie przywiązujemy wagi do ilości kalorii, bo jedząc takie posiłki organizm sam “stabilizuje sobie” wagę. Mówiłem o tym więcej w tym podcaście.