Wspaniałe powidła śliwkowe bez cukru

Wspaniałe powidła śliwkowe bez cukru. Uwielbiam smak węgierki zwykłej. W moim domu rodzinnym rosły takie trzy. Każdej jesieni, gdy już dobrze dojrzały, a można to było poznać po tym, że na końcach robiły się lekko pomarszczone, część z nich babcia suszyła na blaszkach w starym kaflowym piecu. Zapach, który temu towarzyszył pamiętam do dzisiaj…

W naszym nowym domu rodzinnym też chciałem posadzić węgierkę zwykłą, taką jaką pamiętałem z dzieciństwa. Nie uwierzysz, ale kupienie sadzonki tej odmiany obecnie jest nie lada wyczynem. Wczesną wiosną w centrach ogrodniczych jest wiele różnych odmian węgierki: jest węgierka dąbrowicka, jest węgierka wczesna i jeszcze kilka innych, ale zwykłą kupiłem dopiero w internecie.

Teraz już mamy węgierkę zwykłą w naszym ogrodzie, co prawda dopiero posadzoną, jeszcze nie owocuje, ale klimat z dzieciństwa już powoli zaczyna się odradzać.

Powidła śliwkowe
Powidła śliwkowe

Czekając na nasze własne owoce węgierki zwykłej na lokalnym targu zakupiliśmy owoce właśnie tej odmiany. Długo czekaliśmy, aby śliwki były takie akurat. Akurat, czyli już pomarszczone, ale w środku żółte. Takie są najlepsze, ponieważ są najbardziej słodkie, ale i mniej soczyste niż choćby jeszcze tydzień temu – idealne na zdrowe domowe powidła bez cukru.

Skład takich powideł jest bardzo prosty: śliwki węgierki i pół szklanki wody. W naszym przypadku było to 10 kg śliwek. Z takiej ilości otrzymaliśmy 14 słoików o pojemności 0,33 litra.

Powidła śliwkowe
Powidła śliwkowe

Przepis na powidła śliwkowe

Umyte i wypestkowane węgierki wrzucasz do dużego garnka z grubym dnem. Na dno wlewasz pół szklanki wody – aby na początku, zanim jeszcze puszczą sok się nie przypaliły i pod przykryciem podgrzewasz, aż puszczą sok.

Teraz masz dwie możliwości, dalej już bez przykrycia podgrzewasz je na kuchni, często mieszając. Mieszać trzeba minimum raz na dziesięć minut, aby uniknąć ich przypalenia.

Druga możliwość, z której my skorzystaliśmy to wstawienie garnka z zagotowanymi śliwkami do piekarnika i ustawienie go na 110-120 stC. Wykorzystując piekarnik nie trzeba ich tak często mieszać, w naszym przypadku robiliśmy to raz na pół godziny.

Nasze powidła w piekarniku robiły się około dziesięciu godzin. Pod koniec ich odparowywania przygotowaliśmy słoiki i nakrętki. Umyte słoiki tuż przez rozlaniem powideł wstawiliśmy do piekarnika: 10 minut w temperaturze 160 stC. Nakrętki natomiast wylądowały we wrzącej wodzie i tak się tam kilka minut pogotowały.

Nasz eBook z obłędnymi koktajlami, które oczyszczają i odżywiają organizm!

Powidła śliwkowe
Powidła śliwkowe

Gotowe powidła śliwkowe wlewaliśmy do gorących jeszcze słoików i zakręcone ustawialiśmy do góry dnem. W tej pozycji przykryte ściereczką czekały przez całą noc, aż zupełnie wystygły.

Rano sprawdziliśmy, czy wszystkie wieczka są wklęsłe i do spiżarni na półkę.

Powidła śliwkowe
Powidła śliwkowe

Źródła informacji

Pobierz bezpłatnego eBooka!


 

1. Nasza historia – co nam dała zmiana odżywiania.
2. Co musisz zrobić zanim zaczniesz zmiany.
3. Produkty, które powinny zniknąć z kuchni.
4. Co w zamian? Zdrowe zamienniki.
5. Co się stanie, jeżeli nic nie zrobisz.
6. Jak zrobić to szybciej i łatwiej.

 

Streszczenie
recipe image
Nazwa przepisu
Wspaniałe powidła śliwkowe bez cukru
Opublikowany w
Czas przygotowania
Czas gotowania
Średnia ocena
51star1star1star1star1star Based on 3 Review(s)