Ryż brązowy. W naszej rodzinie ja zwykle wstaję pierwszy. Dzień zaczynam od wypicia dwóch kubków wody z cytryną i przygotowania czegoś na śniadanie dla całej rodziny. Zwykle jadamy ciepłe śniadania bazujące na pełnych ziarnach i płatkach zbożowych. Jednym z takich śniadań jest ryż brązowy z owocami sezonowymi.
Posiłek składający się z ryżu może być bardzo zdrowy i odżywczy, pod jednym warunkiem – że nie jest zrobiony z ryżu białego. Dlaczego? Ryż biały jest ubogim kuzynem ryżu stworzonego przez matkę naturę, kuzynem obdartym z łuski, w której jest zdecydowana większość (ponad 80%) błonnika, minerałów i witamin.
W naszej rodzinie ryż brązowy odkryliśmy już kilka lat temu – jest pyszny i bardzo zdrowy. Początkowo podczas jego zjadania wydawał się nam twardy – ja śmiałem się, że chrupie jak kawior. Wystarczy jednak troszkę dłużej go pogotować, albo po ugotowaniu potrzymać 20 min zawiniętego w ręczniku, aby miękkością nie odbiegał od ryżu białego.
Składniki na ryż brązowy z owocami na bezglutenowe śniadanie:
- 1 szklanka ryżu brązowego
- 2 szklanki wody
- garść owoców sezonowych
- kilka łyżek jogurtu naturalnego (wegetarianie pomijają)
- cynamon
Ryż wypłucz w zimnej wodzie. Zalej dwiema szklankami zimnej wody (2 x więcej niż ryżu) i zagotuj. Następnie zmniejsz ogień do minimum i gotuj pod przykryciem około 20 minut.
Teraz ryż już jest prawie gotowy – jak się spieszysz, to możesz już go jeść. Alternatywnie możesz teraz garnek z ryżem zawinąć w ręcznik, ryż będzie długo utrzymywał temperaturę idealną do spożycia.
Po wyłożeniu na talerz dodaj ulubione owoce oraz łyżkę lub więcej jogurtu naturalnego. Jogurt możesz przygotować samodzielnie według tego przepisu.
Całość możesz jeszcze posypać cynamonem. Smacznego!
Proste w przygotowaniu i sprawdzone przepisy na:
1. Alkaliczny bezglutenowy chleb gryczany na zakwasie z ziarnami.
2. Chleb bezglutenowy gryczano-owsiany na zakwasie ze słonecznikiem.
3. Chleb bezglutenowy na drożdżach z siemieniem lnianym i amarantusem.
Jestem w szoku że ryż można jeść na śniadanie ja nie wyobrażam sobie śniadań bez udziału płatków owsianych i mleka.Co do ryżu ,ryż brązowy nie zachęca mnie do jego spożycia jednak uwielbiam ryż paraboliczny gdzieś słyszałam że jest on najzdrowszy zaraz po ryżu brązowym ale nie wiem czy to prawda czy też mit..Jednak ryż brązowy jest najzdrowszy i zawiera najwięcej błonnika może jedząc go na siłę dam radę go polubić .Ryż gotowałam od zagotowania wody 20 min jednak nie był za miękki raczej wydawał się chrupki.Zawsze mam problem z gramaturą ile gram suchego ryżu muszę dać żeby wyszła mi porcja na jedną osobę ??Ryż gotując się pęcznieje i porcja wychodzi większa choć gramatura i kaloryczność jest chyba taka sama..Bardzo proszę o Twoją wypowiedź jakie masz zdanie na ten temat.Bardzo przepraszam za swoje pytania ale bardzo miło poznać mi zdanie i wypowiedzi innych osób zwłaszcza tych którzy preferują zdrową żywność.Pozdrawiam Agnieszka
Na jedną osobę myślę, że wystarczy 1/3 szklanki suchego ryżu, zalane 2/3 szklanki wody. Do brązowego ryżu zdecydowanie można się przyzwyczaić a nawet go pokochać 🙂 Nasza nastoletnia córka początkowo nie lubiła brązowego ryżu, był nawet okres, że gotowaliśmy na obiad dwa rodzaje ryżu. Jednak po jakimś czasie tak się do niego przyzwyczaiła (brązowego), że teraz jak gdzieś gościnnie zostaniemy poczęstowani białym to ten biały smakuje… no taki jakby wcale nie smakował…
Jeśli chodzi o jego gramaturę, to rzeczywiście nawet po dokładnym ugotowaniu jest lekko chrupki, czasem żartobliwie mówię, że dzisiaj na obiad mamy “kawior” 🙂
Aha, ryż brązowy dzięki temu, że jest w łupince nie tylko ma więcej błonnika, ale również całe spektrum składników odżywczych, naprawdę warto go regularnie jadać.
Wyelimuj na zawsze mleko, a jeśli już jesz płatki owsianie to staraj się je zalewać wrzątkiem. Ja jem płatki orkiszowe , jaglane, amarantus, komosa ryżowa, poprostu coś innego wyprubować! Mleko migdałowe robię sama.
Dobrze, że jadasz tak różnorodne zboża, nie ma rutyny i każde z nich w trochę inny sposób odżywia organizm.
Płatki owsiane od jakiegoś czasu po prostu namaczamy na noc a rano tyko lekko podgrzewamy. W takiej formie mają więcej skrobi opornej (prebiotyk) wspomagającej pracę flory bakteryjnej.
Skrobia oporna, ten temat proszę rozwinać, bo na pewno nie wielu to zna. Kiedyś opwiadała
mi znajoma , że jej mama je chleb po dwóch dniach , nigdy nie swieży! Zaczęłam szukać informacji, teraz gotuję zupy jarzynowe na zapas , smakują lepiej i myśle , że lepiej są przyswajalne. Chlebek kupuję rzadko ale wtedy zjadam do ostatniej kromki.
Tak, chlebek lepiej jest jadać troszkę czerstwy, właśnie z tego powodu. O skrobi opornej pisałem więcej tutaj
Wybaczcie, ale tak mi się to rzuca w oczy, że nie mogę nie powiedzieć – zamiast “Wypukaj ryż”, lepiej brzmi i poprawniej “Wypłucz ryż”. No bo o co i jak można taki ryż “wypukać” 😉
Pozdrawiam, Iza 🙂
Ha ha ha, ale się uśmialiśmy! 🙂 🙂 Dzięki Iza, już poprawione 🙂 Sprawdzamy wpisy, a i tak czasem się coś jeszcze znajdzie, ale ten to hit: Ryż wypukaj w zimnej wodzie – ha ha ha 🙂 Jak coś jeszcze znajdziesz, to nie krępuj się 🙂
To dobrze, że tak zareagowaliście, bo teraz nie należy zwracać uwagi na błędy piszących 😉 Zaraz są obrażania, fochy i wymyślanie od takich i owakich 😉 A cóż ja mogę na to poradzić, że mnie w oczy tak razi? 😉 Takie mam zboczenie 😀 Przy czym zaznaczam, że pisząc w pośpiechu również zdarzają mi się wpadki – szczególnie z telefonu, kiedy nie zwracam uwagi na to, co ten “mądry” słownik mi zmienia 🙂
Ps. Ja też się uśmiałam przy “pukaniu” 😀 😀 😀
Witam
Moja dziewczyna napisała mejla w sprawie diety i czekamy już 2 tygodnie na odpowiedź. Kiedy można się spodziewać mejla zwrotnego?
Pozdrawiam
Na maila odpowiadamy w ciągu dnia – musiał nie dotrzeć, jeśli został wysłany na adres kontakt…. Niech napisze proszę na tatiana.jaworska@wp.pl