Zdrowy sos? Dzieci zwykle lubią sosy, zresztą nie tylko dzieci… Pamiętam, że jako dziecko często prosiłem mamę o przygotowanie mojego ulubionego, był zrobiony na bazie rosołu, z dodatkiem cebuli, śmietany i zagęszczony mąką. Ja go uwielbiałem, obiad z tym sosem smakował zupełnie inaczej, tak pełniej. Dzisiaj wiem, że można przygotować dużo zdrowsze sosy, na bazie zdrowszych składników, aby obiady były nie tylko smaczne, ale i zdrowe.
Do stworzenia tego sosu zainspirowała mnie lektura książki Beaty Pawlikowskiej. Więcej o samej książce opowiadam w podcaście: Pięć dobry książek o zdrowym odżywianiu. Beata opisywała swoją wyprawę na Mount Everest, w szczególności potrawy, jakie na szlaku przygotowywali Szerpowie.
Najczęściej był ryż brązowy z rozgotowaną czerwoną soczewicą. Pisała, że smakowało wybornie.
Dlatego też gotując pewnego dnia brokuła na parze zapragnąłem przyrządzić do niego sos. Wziąłem dwie garście czerwonej soczewicy wrzuciłem do garnka z wodą i gotowałem. Szło całkiem dobrze, po 10ciu minutach soczewica się prawie rozpadła, ale niestety przeholowałem z wodą – konsystencja była zbyt rzadka.
Wtedy przypomniałem sobie o innym moim odkryciu, otóż zmielone orzeszki nerkowca doskonale nadają się do zagęszczania, okryłem to przy okazji robienia fettuccine z brokułami.
Nie zastanawiając się długo wrzuciłem pół garści orzeszków nerkowca i gotujący się sos zblendowałem. Na koniec dodałem pół łyżeczki soli morskiej i otrzymanym sosem polałem ugotowane na parze warzywa.
Wyszło przepysznie i przede wszystkim zdrowo. Soczewica jest doskonałym źródłem białka roślinnego, a kwasy tłuszczowe zawarte w orzechach nerkowca ułatwiają i zwiększają wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.
Składniki na zdrowy sos z soczewicy i nerkowców:
- 1 szklanka czerwonej soczewicy
- 1/2 szklanki orzechów nerkowca
- 2 szklanki wody
- 1 mała łyżeczka zdrowej soli
Orzechy nerkowca namocz w minimalnej ilości wody – tak, aby je w całości zamoczyć. Najlepiej jest moczyć kilka godzin, wtedy pięknie się blendują i powstaje gładki i aksamitny sos. Jednak, gdy czasem zapomnę, to nawet z nienamoczonych orzechów wychodzi pysznie i wystarczająco ładnie.
Soczewicę gotuję około 15 minut w wodzie, dodaję sól, namoczone orzechy nerkowca i miksuję ręcznym blenderem bezpośrednio w garnku. Całość gotuję jeszcze 2-5 minut często mieszając, bo zmiksowane orzechy nerkowca szybko zagęszczają sos. Gotowe!
Już na talerzu, warzywa polane sosem można jeszcze oprószyć płatkami migdałowymi. Smak migdałów dodatkowo uszlachetnia potrawę i ich chrupanie umila spożywanie posiłku 🙂
Pobierz bezpłatnego eBooka!
1. Nasza historia – co nam dała zmiana odżywiania.
2. Co musisz zrobić zanim zaczniesz zmiany.
3. Produkty, które powinny zniknąć z kuchni.
4. Co w zamian? Zdrowe zamienniki.
5. Co się stanie, jeżeli nic nie zrobisz.
6. Jak zrobić to szybciej i łatwiej.
Zrobione i z przyjemnością zjedzone. Aż dziw bierze, ze z dwóch składników można wyczarować coś tak pysznego.
Sosem polałam pieczone warzywa i posypałam płatkami migdałów. Do tego pieczony morszczuk i nic więcej do szczęścia nie potrzeba 🙂
Dziękuje Panie Michale.