WNZO 005: Kuchnia powiślańska XIX wieku.

Stojąc przed półką współczesnego supermarketu zdarza się, że zamiast przyjemności z robienia zakupów mam ból głowy i frustrację. Kilkanaście rodzajów mąki, kilkumetrowa pólka z różnymi rodzajami masła i margaryny. Końca regału z olejami nawet nie widać…  Co kupić, który produkt wybrać, czym się kierować przy dokonywaniu decyzji?

Z tęsknotą myślę wtedy o czasach sprzed 100-200 lat, Ówcześni ludzie na pewno nie mieli takich dylematów. A dlaczego by się nie przyjrzeć temu, co wtedy jadali? Nie było produktów wysoce przetworzonych,  bazowali głównie na produktach roślinnych wyhodowanych we własnym gospodarstwie lub pochodzących z najbliższej okolicy. Mieli wyraźny podział na to, co jada się codziennie (chudo) oraz od święta (trochę mniej zdrowo). Dlaczego do zdrowego odżywiania nie poszukać inspiracji właśnie w tych czasach?

Zapraszam do wysłuchania podcasu z prezesem Kwidzyńskiego Towarzystwa Kulturalnego Justyną Liguz. Justyna na co dzień jest szefową pracowni regionalnej w Kwidzyńskim Centrum Kultury i specjalizuje się w historii rejonu Kwidzyna i Powiśla.

 

Z tego podcastu dowiesz się:ryba_staropolska

 • Skąd historycy pozyskują wiedzę, również tą dotyczącą zwyczajów żywieniowych?
 • Kto zamieszkiwał w wieku XIX w rejonie Kwidzyna i Powiśla?
 • Co było podstawą ich diety?
 • Jak często jadali posiłki?
 • Kto, gdzie i w jakich okolicznościach wynalazł wekowanie i lodówkę?
 • Jak rozprzestrzeniała się wiedza o przepisach i sposobach konserwacji żywności?
 • Czy ludzie w XIX wieku zwracali uwagę na zdrowe odżywianie?
 • Co to jest zagraj?

 

Jak możesz słuchać podcastu?


Zdecydowanie polecam ostatni sposób – słuchanie podcastów na swoim smartfonie. Ja tak robią już od kilku lat i jestem z tego sposobu bardzo zadowolony. Swoje ulubione podcasty mam zawsze ze sobą i słucham w każdym miejscu i o dowolnym czasie. Polecam!

Oceń mój podcast – Kuchnia powiślańska

Jeżeli chcesz mi się jakoś odwdzięczyć to najlepszym dla mnie podziękowaniem będzie pozostawienie opinii w iTunes. Dzięki temu mój podcast będzie lepiej widoczny i łatwiej będę mógł docierać do nowych słuchaczy. Możesz to zrobić klikając na linka poniżej.

-> Oceń podcast „Więcej Niż Zdrowe Odżywianie” na iTunes

 

Notatki do tego odcinka podcastu:

 1. Źródła informacji o zwyczajach żywieniowych XIX
  • Ziemia Malborska – ksiądz Władysław Łęga
  • Opracowania Oskara Kolberga
 2. Blog Justyny Liguz – Galeria historii Powiśla
 3. Książka Grażyny Michalik „Smaki Powiśla” – tradycyjne XIX wieczne przepisy staropolskie