WNZO 037: Dlaczego produkty ekologiczne są droższe?

Jedno jest pewne, przynajmniej niektórym ludziom żyje się troszkę dostatniej, skoro jak grzyby po deszczu powstają sklepy z żywnością ekologiczną i coraz więcej osób płaci więcej za z pozoru wyglądający tak samo towar. Ale czy na pewno? Czy rzeczywiście produkty ekologiczne to fanaberia co bardziej zamożnej części społeczeństwa? Dlaczego produkty ekologiczne są droższe, jakie mamy gwarancje, że są lepsze i dlaczego warto je kupować i spożywać?

W poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania wirtualnie udałem się do gospodarstwa ekologicznego prowadzonego przez Anitę i Piotra, zwolenników i propagatorów ekologicznych (tradycyjnych)  metod uprawiania roślin i hodowli zwierząt.

Z tego odcinka podcastu dowiesz się:

  • Czy w Polsce są uprawiane i sprzedawane produkty GMO
  • Dlaczego rolnicy decydują się na uprawianie i używanie produktów GMO
  • Co to są rośliny „Roundup ready”
  • Jakie czynniki powodują to, że produkty ekologiczne są droższe od konwencjonalnych
  • W jaki sposób sprawowany jest nadzór na spełnieniem wymogów produkcji ekologicznej
  • Na czym polega ekologiczna produkcja zbóż i hodowla zwierząt
  • Jak powstają ekologiczne jajka i czym się charakteryzują
  • Jak sprawdzić świeżość jajka

Certyfikat produkcji ekologicznej

Jeżeli kupując produkty ekologiczne masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące ich jakości, poproś sprzedawców o przedstawienie ważnego certyfikatu świadczącego, że ich produkty są rzeczywiście ekologiczne. Poniżej znajdziesz przykład, jak taki certyfikat powinien wyglądać.

W zależności od jednostki certyfikującej certyfikaty mogą mieć trochę inną szatę graficzną, jednak sens (zawarte w nim informacje) zawsze jest taki sam. Dodatkowo, taki certyfikat można potwierdzić w internecie, w przypadku tego przykładowego pod tym adresem.

certyfikat

Transkrypt podcastu – dlaczego produkty ekologiczne są droższe

Kliknij tutaj, aby pobrać transkrypt tego odcinka podcastu

Jak możesz słuchać podcastu?


Zdecydowanie polecam ostatni sposób – słuchanie podcastów na swoim smartfonie. Ja tak robią już od kilku lat i jestem z tego sposobu bardzo zadowolony. Swoje ulubione podcasty mam zawsze ze sobą i słucham w każdym miejscu i o dowolnym czasie. Polecam!

Oceń mój podcast – Morsowanie

Jeżeli chcesz mi się jakoś odwdzięczyć to najlepszym dla mnie podziękowaniem będzie pozostawienie opinii w iTunes. Dzięki temu mój podcast będzie lepiej widoczny i łatwiej będę mógł docierać do nowych słuchaczy. Możesz to zrobić klikając na linka poniżej.

-> Oceń podcast “Więcej Niż Zdrowe Odżywianie” na iTunes

 

Notatki do tego odcinka podcastu: