7 sposobów na łagodzenie objawów oczyszczania organizmu

Oczyszczanie organizmu to fantastyczny sposób na poprawienie samopoczucia, wyglądu, zdrowia – na niemalże cofnięcie czasu o kilka lat. Jednak dla części osób początkowe pogorszenie samopoczucia i kryzysy ozdrowieńcze stanowią nie lada wyzwanie i czasem powód do przedwczesnego porzucenia terapii. Jak sobie z tym poradzić? Jak łagodzić pojawiające się dolegliwości? Jak nie cierpieć lecz cieszyć się na drodze do zdrowego stylu życia?

Naturalne oczyszczanie organizmu jest wzmocnieniem wbudowanych przez naturę mechanizmów usuwania toksyn i może być przeprowadzone przez każdego z nas. Osobną kwestią jest dopasowanie terapii do indywidualnych potrzeb danej osoby, poprzez wybór diety i ewentualne wspomaganie się stworzonymi na bazie naturalnych wyciągów z roślin suplementami.

Przechodząc terapię oczyszczającą okresowo eliminujemy spożywanie pokarmów zakwaszających organizm i znacząco zwiększamy spożycie pokarmów alkalizujących, głównie warzyw i owoców. Dzięki temu wątroba, nerki, skóra (organy usuwające zanieczyszczenia z organizmu), odciążone dostarczaniem kolejnych toksyn i zasilone mikroelementami z alkalizujących pokarmów, zaczynają pracować na 100% swojej mocy oczyszczając organizm.

Szczegółową relację z mojego oczyszczania dietą warzywno-owocową znajdziesz pod tym linkiem. Możesz też poczytać o kompleksowym oczyszczaniu, które przechodziła Tatiana, relacja dostępna pod tym linkiem.

Jednak tak znaczące (przynajmniej dla części ludzi) zmiany w diecie mogą powodować czasowe dolegliwości. Związane są one z jednej strony z odcięciem pewnych grup pokarmów (kawa, nabiał, gluten, tłuszcz, itd.), a z drugiej z większą ilością innych (błonnik, woda, surowe warzywa).

Mogą się one objawiać w postaci bólu głowy, uczucia zimna, bólu żołądka, ogólnego osłabienia, głodu itd. Nie u każdej osoby takie objawy występują i nie wszystkie jednocześnie, jednak z naszego doświadczenia oraz doświadczenia kursantów, którzy pod naszym okiem takie oczyszczenie przeprowadzali wiemy, że mogą mieć miejsce.

Dlatego przystępując do oczyszczania organizmu trzeba być przygotowanym, że przynajmniej niektóre z nich mogą się pojawić i co najważniejsze wiedzieć jak sobie z nimi poradzić. Nie wszystkie objawy da się wyeliminować w 100%, jednak znaczącą ich część można złagodzić na tyle, aby nie były przyczyną ewentualnego przerwania oczyszczania.

Co bardzo ważne, zdecydowana większość tych objawów jest czasowa. Pojawiają się między 2-4 dniem od rozpoczęcia oczyszczania i mijają po 2-3 dniach, a niektóre po kilku godzinach.

łagodzenie objawów oczyszczania
łagodzenie objawów oczyszczania

Poniżej znajdziesz 7 sposobów, jak sobie radzić z pojawiającymi się podczas oczyszczania organizmu kryzysami.

1. Regularne nawodnianie organizmu.

Regularnie picie czystej wody (najlepiej z przewagą źródlanej) to podstawowa higiena wnętrza organizmu nie tylko podczas oczyszczania, ale przez całe życie. W zależności od wieku nasze ciało składa się z 70-80% wody. Dzięki wodzie nasza krew (w 90% składa się z wody) może docierać do najdalszych zakamarków organizmu odżywiając je i odbierając produkty przemiany materii (toksyny).

Woda jest najlepszym rozpuszczalnikiem, odpowiednio nawodniona krew i limfa obmywając nasze komórki rozpuszcza zgromadzone zanieczyszczania i wyprowadza je na zewnątrz organizmu. Im lepiej masz nawodnione ciało tym szybciej i skuteczniej będziesz się oczyszczać.

Ile pić wody? Minimum 30 ml na 1 kg masy ciała dziennie nie licząc spożywanych pokarmów. Po czym poznać, że piję wystarczającą ilość wody? Po tym, że Twój mocz ma kolor słomkowy. A dlaczego nie mogę pić tylko wody mineralnej? Bo taka woda, jak sama nazwa wskazuje, zawiera znaczącą ilość minerałów i wyprowadzenie ich nadmiaru poza organizm (nerki) wymaga pozbycia się wody, czyli odwadnia organizm.

Piecie odpowiedniej ilości wody łagodzi całą gamę dolegliwości mogących pojawiać się podczas oczyszczania, począwszy od bólu głowy, poprzez problemy z wypróżnianiem, kończąc na zmęczeniu i braku energii.

Przed przystąpieniem do kursu obawiałam się czy podołam i czy wytrwam do końca. Po przejściu oczyszczania zauważyłam lekkość jelit, brak wzdęć i regularność wypróżnień. Dodatkowo zelżały mi bóle stawowo-mięśniowe.

Mam teraz lepsze samopoczucie i więcej energii. Schudłam też około 5 kg. Najbardziej mi się podobało prowadzenie przez Was tego kursu. Czułam się zaopiekowana, otrzymywałam wsparcie i zainteresowanie prowadzących i współuczestników.

Nie byłam jedną z wielu anonimowych osób, dla mnie to ważny wspierający element. Takie oczyszczanie polecam każdemu!

Anna Kowalczyk

2. Ciepłe skarpety i gorąca herbata ziołowa.

Uczucie zimna to jeden z najczęstszych objawów, szczególnie u osób, które do tej pory nie jadały dużo surowych warzyw.  W takiej sytuacji najlepiej jest się cieplej ubrać, założyć grube skarpety, ewentualnie przykryć się kocem lub kołdrą.

W roli rozgrzewaczy doskonale sprawdzają się ziołowe herbatki najlepiej z dodatkiem świeżego imbiru. Napary z imbirem mają jeszcze jedną zaletę, łagodzą uczucie mdłości, które również czasem podczas oczyszczania się pojawia.

3. Gotowane warzywa i świeże soki.

Jedną z dolegliwości podczas oczyszczania mogą być bóle brzucha. Najczęściej związane z wprowadzeniem większej ilości surowych warzyw i owoców do diety. W takim przypadku surówki zamień na gotowane warzywa. Następnie stopniowo wprowadzaj świeżo wyciskane warzywne soki, później warzywa lekko duszone, a dopiero po kilku dniach ponownie wprowadzaj surowe warzywa.

Gotowane warzywa i świeże soki również doskonale sprawdzą się w pierwszych kilku dniach diety, kiedy to czasem pojawiają się biegunki związane ze złuszczaniem zdegenerowanego nabłonka jelit. Przechodzą one zazwyczaj po maksymalnie dwóch dniach. Jadaj wtedy więcej gotowanych warzyw, pijaj soki i pozwól nabłonkowi spokojnie się zregenerować.

łagodzenie objawów oczyszczania
łagodzenie objawów oczyszczania

4. Ruch na świeżym powietrzu.

Oddychając głęboko świeżym powietrzem dostarczamy do organizmu tlenu i pozbywamy się dwutlenku węgla. Oddychanie świeżym powietrzem ma udowodnione (poprzez usuwanie CO2) działanie odkwaszające. Zwiększają się wtedy alkalizujące bufory krwi, które dbają o utrzymanie jej właściwego ph.

Dodatkowo wysiłek fizyczny (pamiętaj, aby był umiarkowany) przyśpiesza metabolizm i wspomaga szybsze usuwanie toksyn z organizmu. Jednym z naszych filtrów jest skóra, poprzez pot pozbywamy się zbędnych produktów przemiany materii (m.in. toksyn), a cóż tak dobrze nie stymuluje pocenia się jak wysiłek fizyczny?

To może być cokolwiek, jazda na rowerze, bieganie, gra w piłkę lub inne zabawy sportowe. Najważniejsze, aby sprawiało Ci radość i powodowało wydzielanie się endorfin, które dodatkowo umilą Ci okres oczyszczania się.

5. Spokojny i regenerujący sen.

Natura tak nas ukształtowała, że średnio przesypiamy 30% swojego życia. Jest to niezmiernie ważny czas, podczas którego regeneruje się nasze ciało i umysł. W trudniejszych okresach naszego życia: choroby, infekcje nasze ciało daje nam wyraźny sygnał, co jest dla niego najlepsze – najczęściej jesteśmy wtedy senni i śpimy dłużej.

Tak samo sen jest bardzo ważny w okresie oczyszczania organizmu. Działa jak najlepsze lekarstwo na ból głowy, zmęczenie, rozdrażnienie, uczucie zimna, no i oczywiście ospałość.  Zadbaj o to, aby w okresie oczyszczania kłaść się regularnie do łóżka, najlepiej codziennie o tej samej porze między godziną 21 a 22.

Na sen przeznaczaj minimum 7, na najlepiej 8 godzin. Przekonasz się, że nawet najbardziej uciążliwe dolegliwości będziesz odbierać zupełnie inaczej, gdy się obudzisz następnego dnia, po solidnym 7-8 godzinnym śnie. Więcej informacji jak lepiej spać przeczytasz w artykule: Potęga snu – jak się dobrze wysypiać.

łagodzenie objawów oczyszczania
łagodzenie objawów oczyszczania

6. Relaksacyjna kąpiel.

Jednym z organów dbających o wydalenie z organizmu niepotrzebnych produktów przemiany materii (zanieczyszczeń) jest skóra. Nadieżda Siemionowa w swojej książce „Szkoła Zdrowia” opisującej program kompleksowego oczyszczania organizmu zaleca w trakcie oczyszczania regularne wizyty w saunie. Wysoka temperatura udrażnia kanały potowe przyśpieszając oczyszczanie organizmu.

Nie każdy z nas ma możliwość zażywania sauny, ale od czego są nasze wanny i ciepła woda? Przygotuj sobie ciepłą, dostosowaną do Twoich preferencji kąpiel. Zarezerwuj sobie na nią czas, aby móc w spokoju spędzić ten czas słuchając relaksującej muzyki albo czytając ulubioną książkę. Nie śpiesz się, to jest czas dla Ciebie i dla Twojego organizmu. Tylko nie zaśnij.

Po kąpieli nie pokrywaj ciała żadnymi balsamami – skóra to organ, przez który organizm pozbywa się zanieczyszczeń. Może pojawić się również nieprzyjemny zapach skóry, ale to wszystko przejdzie.

7. Grupa wsparcia.

Pomimo wielu podziałów, według których psychologowie dzielą osobowości człowieka (np. introwertycy i ekstrawertycy), nic nie zmieni faktu, że jesteśmy stworzeniami stadnymi. W grupie czujemy się pewniej i  bezpieczniej, możemy dzielić się wiedzą, emocjami, doświadczeniem – życiem.

Tak samo jest podczas oczyszczania organizmu, nie zawsze jest łatwo i przyjemnie, bywają trudniejsze momenty. W takich chwilach niezmiernie pomocna jest możliwość podzielenia się swoimi troskami i obawami oraz wsłuchanie się w doświadczenia innych osób będących w dokładnie takiej samej sytuacji co my.

Relacje uczestników naszych wyzwań i kursów wyraźnie wskazują, że uczestnictwo w grupie wsparcia, było kluczowym elementem, dzięki któremu udało się przetrwać najtrudniejsze momenty i z sukcesem przejść cały program oczyszczania organizmu.

Przed zakupem kursu obawiałem się czy posiłki będą wystarczająco duże, czy będą mi smakowały, czy organizm będzie gotowy na to oczyszczanie i czy w pewnym momencie się nie zbuntuje i będzie trzeba zrezygnować. Nic takiego nie miało miejsca, a dzięki oczyszczaniu przestały mnie dręczyć codzienne ospałości, zmniejszyła się waga i mam więcej energii życiowej, oraz czystszy umysł.

Byłem zaskoczony, że oczyszczanie nie było dla mnie takie trudne jak przypuszczałem. Regularnie od ponad roku ćwiczę 3 razy w tygodniu ćwiczenia z własnym ciężarem ciała i na czas oczyszczania odstawiłem na prawie 3 tygodnie ćwiczenia. Po oczyszczaniu znowu zacząłem ćwiczyć i czuję się tak jakbym nie zrobił żadnej przerwy w ćwiczeniach a nawet widzę mały progres.

Ten kurs polecam każdemu z uwagi na prostotę i bardzo szybkie rezultaty. Trzeba tylko chcieć i odrobina silnej woli wystarczy aby wytrwać w tym kursie. Jest po prostu super!

Lubię wiedzę i przekopałem się przez wiele książek o oczyszczaniu organizmu ale żadna książka nie pozwoliła mi przejść przez dwu tygodniowe oczyszczanie które zadziałało.

Stefan Sokołowski

Na zakończenie.


Oczyszczanie organizmu w postaci postu Daniela znane jest ludzkości już do stuleci, zostało opisane w Starym Testamencie. Naszą polską pionierką tego sposobu na leczenie chorób przewlekłych jest Dr Ewa Dąbrowska.

Wprowadzając gruntowne zmiany w diecie, eliminując pewne grupy produktów i wprowadzając duże ilości alkalizujących warzyw i owoców wyleczyła wiele osób, wobec których medycyna konwencjonalna (akademicka) bezradnie rozkładała ręce. Przypadki te są szczegółowo opisane w książkach jej autorstwa:  „Ciało i ducha ratować żywieniem” oraz  „Przywracać zdrowie żywieniem”.

Po taki rodzaj terapii może sięgnąć niemalże każdy z nas (przeciwwskazań jest bardzo niewiele). Jest to terapia bardzo tania, nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych suplementów, oparta na diecie składającej się głównie z naszych lokalnych warzyw i owoców.

Jeżeli kiedykolwiek myślałeś o przeprowadzeniu diety oczyszczającej opartej na warzywach i owocach to zachęcam do zapoznania się z kursem, który przygotowaliśmy specjalnie z myślą o takich osobach jak Ty.

W ramach tego kursu otrzymasz wszystkie niezbędne materiały (przepisy na potrawy, listy zakupów, wskazówki jak się przygotować, przejść oraz wyjść z oczyszczania). Dodatkowo możesz mieć dostęp do zamkniętej grupy wsparcia, na której będziemy Cię wspierać podczas Twojego oczyszczania.

Więcej informacji o kursie znajdziesz w tym linku.

Pobierz bezpłatnego eBooka!


 

1. Trzy fazy detoksu, przez które musisz przejść.
2. Potęga nawadniania – udrożnij „wewnętrzną oczyszczalnię”.
3. Niech pokarm Cię uzdrowi – świeże, surowe, odżywcze.
4. Czas dla Ciebie i Twojego ciała.
5. Odżywianie wewnętrzne – nie szalej z kaloriami.