Ogórki małosolne kojarzą mi się z wiosną, wtedy na straganach pojawiają się pierwsze ogórki gruntowe, które doskonale nadają się do przygotowania ogórków małosolnych. Ja najbardziej lubię takie ledwie ukiszone. Takie, które już przeszły zapachem kopru i czosnku i mają zaledwie wyczuwalną kwaśną nutkę.
Ogórek jest bardzo zdrowym, smacznym, prostym w podaniu warzywem. Ma jednak jedną wadę, zawiera bowiem askorbinazę, enzym rozkładający (utleniający) witaminę C. Stąd biorą się wskazówki, aby na przykład nie łączyć surowego ogórka z pomidorem. Pomidor zawiera dużo witaminy C i w połączeniu z ogórkiem część z niej znika zanim znajdzie się w naszym żołądku.
Jednak askorbinaza ulega rozkładowi podczas fermentacji bakteriami kwasu mlekowego, potocznie zwanej kiszeniem. Pisząc wprost ukiszone ogórki można już łączyć z innymi warzywami i nie powoduje to utlenienia znajdującej się w nich witaminy C.
Dodatkowo, kiszone ogórki zawierają bakterie kwasu mlekowego – symbiotyk (probiotyk i prebiotyk w jednym), co ma zbawienny wpływ na nasze dobroczynne bakterie jelitowe. Więcej o tym jak dbać o swój mikrobom (bakterie jelitowe) przeczytasz w artykule Dobre bakterie, czyli jak uszczelnić jelita.
Składniki na ogórki małosolne:
- 1,5 kg ogórków gruntowych
- 2 litry przegotowanej i przestudzonej wody
- 4 duże ząbki czosnku
- pęczek kopru
- 5 cm korzenia chrzanu
- kilka liści chrzanu
- 2 łyżki soli kamiennej
Ogórki powinny być świeże i jędrne. Jeżeli jakimś cudem kupiłeś takie lekko sflaczałe (wyschnięte), to przed kiszeniem włóż je na całą noc do zimnej wody – odzyskają swój wigor 🙂
Na dno szklanego lub kamionkowego naczynia układamy liście chrzanu. Następnie warstwami ścisło układamy umyte ogórki, koper, obrane ząbki czosnku i chrzan.
Całość zalewamy letnią solanką (1 łyżka soli na 1 litr wody). Jeżeli użyjesz cieplejszej wody (ale nie wrzątku!!!) to proces kiszenia szybciej wystartuje i wcześniej będziesz się cieszyć ogórkami małosolnymi.
Ułożone i zalane ogórki przyciskami talerzykiem i obciążamy na przykład kamieniem. Chodzi o to, aby wszystkie składniki kiszonki były przykryte zalewą, bo w środowisku beztlenowym bakterie kwasu mlekowego czują się najlepiej.
O tym jak robić smaczne i zdrowe kiszonki z innych warzyw, a nawet owoców możesz posłuchać w podcaście: Jak kisić warzywa i owoce.
Ogórki małosolne idealnie sprawdzą się w ramach diety warzywno-owocowej, propagowanej w Polsce przez dr Ewę Dąbrowską. Dieta ta znana jest również pod terminem postu Daniela.
Jeżeli jeszcze takiej diety nie przechodziłeś lub masz wątpliwości, czy czasowo jedząc jedynie warzywa można odżywiać się zdrowo i smacznie, to zapraszamy pod ten link. Tam znajdziesz więcej informacji.
Przed kursem obawiałam się, ze najzwyczajniej w świecie nie dam rady i wydane pieniądze się zmarnują. Ostatecznie zaskoczyłam samą siebie - wytrzymałam na diecie 24 dni. Okazało się, że warzywami naprawdę można się najeść i normalnie funkcjonować, w co niektórzy mocno powątpiewali. Dzięki kursowi schudłam 6 kg, czuję się zdrowsza, lżejsza, mam więcej energii. I ta radość i duma, że zrobiłam coś dobrego dla siebie – bezcenne.
Na kursie bardzo podobały mi się propozycje przepisów, lista zakupów. Szczególnie cenne były praktyczne wskazówki osoby, która zna to wszystko z własnego doświadczenia i wie co mówi. Grupa wsparcia na FB to też fajna sprawa 🙂
Polecam ten kurs każdemu, super przepisy, proste a zarazem bardzo smaczne. Kilka z nich na stałe włączam do codziennego menu. Cieszę się, że trafiłam na Wasz blog! 🙂
Pobierz bezpłatnego eBooka!
1. Trzy fazy detoksu, przez które musisz przejść.
2. Potęga nawadniania – udrożnij „wewnętrzną oczyszczalnię”.
3. Niech pokarm Cię uzdrowi – świeże, surowe, odżywcze.
4. Czas dla Ciebie i Twojego ciała.
5. Odżywianie wewnętrzne – nie szalej z kaloriami.
Zostaw komentarz