Przygotowywałam właśnie nasz nowy kurs wdrażania zdrowego odżywiania i zastanawiałam się, w jaki sposób zaproponować podanie komosy ryżowej zwanej quinoa. A w spiżarce czekał batat…
Nie myśląc długo upichciłam zupę z udziałem batata, warzyw i komosy. Szczerze pisząc, nie wyglądała szczególnie atrakcyjnie, więc ją zmiksowałam. I co wyszło? Niebo w buzi. Zupka jest słodka z nutą kokosa, a do tego lekko ostra. Pycha!
Składniki na zupę krem z batata z komosą ryżową:
- 2 szklanki wody
- 1 marchewka
- 0,5 pietruszki
- 1 cebula
- plaster selera
- 1 duży batat (około 40 dag)
- 10 plasterków białej części pora
- 5 łyżek komosy ryżowej (quinoa)
- 200 ml mleka kokosowego (bez dodatków)
- 0,5 łyżeczki chilli (ostrożnie)
- 0,5 łyżeczki pieprzu (ostrożnie)
Sposób wykonania
Zagotuj wodę i dorzucaj po kolei do niej składniki pokrojone jakkolwiek i wypłukaną na sitku komosę. Zupę gotuj 15 minut, dodaj mleko kokosowe, zagotuj i zmiksuj blenderem ręcznym lub w kielichowym. Przypraw i gotowe. Nie ma w tej zupie soli.
Chcąc podać zupę dziecku, odlej odpowiednią ilość zanim przyprawisz ją chilli i pieprzem.
Podawaj ze świeżym jarmużem i podprażonymi pestkami dyni.
Porcja około 1,25 l dla 2-4 osób.
Quinoa (komosa ryżowa) podobnie jak amarantus jest ma bardzo wysoką wartość odżywczą. Ogólnie wzmacnia cały organizm i dodaje sił. Zawiera duże ilości kwasu foliowego, błonnik, białko, wapń, potas, cynk, fosfor, żelazo, witaminę E. Nie zawiera glutenu. Przed gotowaniem należy ją kilkakrotnie przepłukać w sitku pod bieżącą wodą, aby pozbyć się saponin, które są naturalnym środkiem ochrony komosy, zaś w nadmiarze mogą być ciężkostrawne.
Jarmuż jest doskonałym źródłem prowitaminy A. Zaś witamina A, czy karoten, czyli prowitamina A, z której organizm syntetyzuje tę witaminę, są czynnikami niezbędnymi do prawidłowego wykorzystania białka przez organizm. Jarmuż, jako zielona roślina, jest źródłem chlorofilu, który działa oczyszczająco na organizm i powstrzymuje rozprzestrzenianie się grzybów, bakterii i innych mikroorganizmów. Dodatkowo chlorofil wspomaga rozwój korzystnej flory jelitowej. Zielone warzywa, a w tym jarmuż działają korzystnie na wątrobę.
Możesz być na bieżąco z tym, co się dzieje na blogu – zapisz się na newsletter – okienko poniżej. Raz w tygodniu otrzymasz maila z linkami do nowych artykułów bezpośrednio na Twoją skrzynkę pocztową 🙂
Zostaw komentarz