Postanowiłam zrobić chleb owsiany. Taki kolejny chleb bezglutenowy. I zrobiłam. To znaczy zrobiłam ciasto na ten chleb, po czym uformowałam na blasze bułki i upiekłam. Podczas pieczenia bułek zrobiłam kolejne ciasto, które tym razem wylądowało w foremce, zgodnie z przeznaczeniem. Bułeczki wyszły bardzo smaczne. W niczym nie przypominają białych bułek pszennych i bardzo dobrze.
Składniki na świeżutkie bułeczki owsiane (10 sztuk):
- 2,5 szklanki płatków owsianych bezglutenowych
- 2 szklanki wody
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 4 łyżki mąki ryżowej
- 6 łyżek mąki gryczanej
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia bezglutenowego
- łyżeczka zdrowej soli
Namocz płatki owsiane z wodzie przez 10 minut. Następnie dokładnie wymieszaj z pozostałymi składnikami. Na blasze wyłóż papier do pieczenia i łyżką ułóż ciasto w zgrabne bułeczki. Blachę włóż do nagrzanego piekarnika (180 st. góra/dół) i piecz 20 minut.
Najsmaczniejsze są zaraz po upieczeniu.
Owies działa kojąco, leczy układ nerwowy i rozrodczy, wzmacnia śledzionę i trzustkę, zawarty w nim błonnik wiąże i usuwa toksyny z układu pokarmowego, wzmacnia mięsień serca. Jest jednym z pokarmów najbogatszych w krzem, który usuwa z komórek substancje toksyczne, uszczelnia naczynia włosowate, zwiększa wytrzymałość i regenerację układu kostnego oraz tkanki łącznej, zapobiega przedwczesnemu starzeniu się. Owies zawiera czynniki powstrzymujące rozwój grzybów. Usuwa podrażnienia i stany zapalne skóry, poprawiając jej ogólny wygląd i zapobiegając wiotczeniu. Ogranicza wypadanie włosów, przyspiesza ich wzrost, wzmacnia paznokcie. Owies zawiera również fosfor niezbędny do prawidłowego rozwoju mózgu i nerwów. Ponadto zawiera białko, wartościowe tłuszcze, węglowodany, a także witaminy w szczególności z grupy B oraz wapń, magnez, sód, miedź. Jest doskonały w profilaktyce infekcji. Płatki owsiane mają dużą zawartość błonnika i małą ilość kalorii. Same dobre rzeczy i dla dziecka i dorosłego:-)
Proste w przygotowaniu i sprawdzone przepisy na:
1. Alkaliczny bezglutenowy chleb gryczany na zakwasie z ziarnami.
2. Chleb bezglutenowy gryczano-owsiany na zakwasie ze słonecznikiem.
3. Chleb bezglutenowy na drożdżach z siemieniem lnianym i amarantusem.
Zostaw komentarz