Jakiś czas temu robiłam ciasto dyniowe do szkoły na festyn wg tego przepisu. A że chciałam zrobić go więcej, a na dodatek “na oko”, to wyszedł mi eksperyment. W międzyczasie, gdy tak mieszałam i mieszałam moją miksturkę, posmakowałam ją i zachwyciłam się jej wyjątkowym smakiem czekoladowego budyniu. Takiego budyniu czekoladowego po prostu.
Składniki na boski budyń czekoladowy dla 2 osób:
- 1 szklanka pokrojonej w kostkę (około 150 g) dyni hokkaido lub piżmowej
- garść daktyli
- 3 łyżki suchej kaszy jaglanej
- 2 łyżeczki kakao (daj tyle ile lubisz)
- około 2 szklanki wody
- 1 łyżka tłuszczu kokosowego
Każdy daktyl przekrój na pół, aby upewnić się, że nie ma tam żadnej pestki (czasem zdarzy się jedna i wszystko zepsuje). Wszystkie składniki gotuj 20 minut pod przykryciem. Od czasu do czasu zamieszaj, aby się nie przypaliło. Następnie zmiksuj na gładki krem i przelej do miseczek. Po przestudzeniu budyń gęstnieje, więc daj tyle wody, aby w garnku był ciut rzadszy.
Jak robię taki budyń dla całej naszej rodziny?
Biorę:
- 1 kg dyni hokkaido lub piżmowej
- 1 szklankę kaszy jaglanej
- 200 g daktyli
- 4 łyżki kakao (można dać mniej albo więcej)
- 2 litry wody
- 2 łyżki tłuszczu kokosowego
Wszystko razem gotuję 20 minut, po czym miksuję na gładki krem. Zagotowuję go, a następnie wrzący przelewam do słoików, zakręcam, stawiam na nakrętce i po wystygnięciu wstawiam do lodówki. Wychodzi 9 słoików po 450 ml.
Można przechowywać 2-3 dni. Taki budyń dzieci zabierają z sobą do szkoły następnego i kolejnego dnia. Są już nastolatkami i nie martwię się, że potłuką słoik. A maluch może go sobie zjeść po powrocie z przedszkola – bo to przedszkolak już jest!
Posiadając silny blender zmiksowanie budyniu trwa niecałą minutę!
Dynia jest niskokalorycznym, bogatym źródłem mikroelementów (minerały, witaminy – głównie z grupy A), przez co jest ważnym elementem zdrowego odżywiania. Zawiera między innymi beta-karoten (poprawia wzrok), odkwaszające minerały: wapń, potas, magnez. Ponadto dostarcza dużo nierozpuszczalnego błonnika, który dba o perystaltykę jelit, a tym samym zapobiega zaparciom.
Proste w przygotowaniu i sprawdzone przepisy na:
1. Alkaliczny bezglutenowy chleb gryczany na zakwasie z ziarnami.
2. Chleb bezglutenowy gryczano-owsiany na zakwasie ze słonecznikiem.
3. Chleb bezglutenowy na drożdżach z siemieniem lnianym i amarantusem.
Pychota, po prostu niebo w gebie. Ja dodaje tez do budyniu wiorki kokosowe i troszke cynamonu, tak dla odmiany 🙂 Dziekuje za przepis 🙂
Zrobiłam z pieczonej dyni piżmowej (upiekłam z odrobiną oliwy i soli), dodałam ugotowaną kaszę i tłoczony sok jabłkowy zamiast wody. Kakao oczywiście i kilka daktyli. Jakie to jest pyszne! Smakowało nawet mojej wybrednej trzylatce 😀 Dyni nic a nic nie czuć. Jeszcze delikatniejszy i gładszy budyń wychodzi z ugotowanymi płatkami jaglanymi zamiast kaszy.