Córka tak kiedyś się najadła kaszy gryczanej, że po dziś dzień za nią nie przepada. Ale jak ona ją jadła! Rękoma, bo było szybciej, niż łyżeczką! Wielbicielka kaszy gryczanej. A teraz? No cóż, trzeba przemycać – z sukcesem 😉
Składniki na chleb bezglutenowy gryczano-owsiany ze słonecznikiem na zakwasie:
- 1,5 szklanki kaszy gryczanej niepalonej
- 2 szklanki wody
- 1 łyżeczka zdrowej soli
- 1 szklanka płatków owsianych bezglutenowych
- 0,5 szklanki słonecznika
- oliwa z oliwek ekstra vergine do posmarowania foremki (silikonowej nie trzeba smarować)
Kaszę gryczaną wypłucz i zalej w szklanej misce 2 szklankami wody. Odstaw na około 34 godziny. Po tym czasie dodaj sól i zmiksuj kaszę blenderem (może być ręczny). Następnie dodaj płatki owsiane oraz słonecznik, dokładnie wymieszaj i przelej do foremki (około 1 litr).
Wstaw ją do piekarnika i niech postoi około 1,5 godziny. Następnie włącz piekarnik na 180 st. góra/dół i wyłącz po 60 minutach. Po upieczeniu ostrożnie wyjmij chleb z foremki, aby odparował.
Gryka zawiera białko wartościowe pod względem dużej różnorodności aminokwasów, w tym egzogennych, których organizm sam nie potrafi wytworzyć. Jest źródłem witamin z grupy B, witaminy E, kwasu foliowego, minerałów: magnezu, żelaza, wapnia, fosforu, potasu, miedzi, lecytyny, krzemu, rutyny. Duża zawartość błonnika przeciwdziała zaparciom, oczyszcza jelita. Kasza gryczana dzięki swojemu składowi działa pozytywnie na pracę mózgu, pamięć, koncentrację, wzmacnia układ nerwowy, dobrze działa na sen, wspomaga serce, stan żył i tętnic. Jest dobra dla osób chorych na cukrzycę, nadciśnienie, niedokrwistość, choroby serca i układu naczyniowego, dla osób żyjących w stresie. Wykazuje działanie przeciwnowotworowe, przeciwmiażdżycowe, przeciwzapalne. Zapobiega kruchości naczyń krwionośnych, obniża ryzyko wystąpienia nadciśnienia i chorób układu krążenia, odsuwa proces starzenia organizmu w czasie. Jest zasadotwórcza.
Proste w przygotowaniu i sprawdzone przepisy na:
1. Alkaliczny bezglutenowy chleb gryczany na zakwasie z ziarnami.
2. Chleb bezglutenowy gryczano-owsiany na zakwasie ze słonecznikiem.
3. Chleb bezglutenowy na drożdżach z siemieniem lnianym i amarantusem.
A gdzie podział się zakwas?
Chleb na zakwasie, bez zakwasu… 🙂
Mimo to, Chleb wygląda apetycznie.
🙂
“Kaszę gryczaną wypłucz i zalej w szklanej misce 2 szklankami wody. Odstaw na około 34 godziny.”
Po 34 godzinach powstaje zakwas. Ale faktycznie nie napisałam tego we wpisie.
Pozdrawiam 🙂