Dlaczego nie ma jednej uniwersalnej diety, na której każdy czułby się doskonale? Skąd biorą się predyspozycje do pewnych grup pokarmowych, na których jedni się czują dobrze, a inni wręcz przeciwnie? Jak poznać swój optymalny sposób odżywiania i co dzięki temu można uzyskać?
Odpowiedzią na powyższe pytania może być wprowadzenie podziału według typów metabolicznych. Dodatkowo otrzymujemy konkretne wskazówki, jakie pokarmy jadać, aby odżywiać się optymalnie do swoich wrodzonych genetycznych predyspozycji.
Czym są typy metaboliczne i jak poznać swój kod do zdrowia? Zapraszam do wysłuchania rozmowy z Agnieszką Pająk, autorką książki: “Metaboliczne IQ, Twój kod do zdrowia“.
Miłego i owocnego słuchania! 🙂
Z tego odcinka podcastu dowiesz się:
- Co to są typy metaboliczne.
- Dieta zgodna z grupą krwi i mikrobiomem.
- 3 podstawowe typy metaboliczne: węglowodanowy, białkowy i mieszany.
- Typ metaboliczny a cechy charakteru człowieka.
- Co się dzieje, jeżeli odżywiasz się niezgodnie ze swoim typem metabolicznym.
- Typy metaboliczne a skłonności do tycia.
- Jak ustalić swój typ metaboliczny.
- Jak w konkursie wygrać książkę – do wygrania 5 zestawów.
Podcast: Play in new window | Download (Duration: 54:23 — 31.4MB)
Śledź nas: Apple Podcasts | RSS | More
Transkrypt – jaki jest Twój typ metaboliczny?
Kliknij tutaj, aby pobrać transkrypt tego odcinka podcastu
Jak możesz słuchać podcastu?
- na blogu – wszystkie podcasty z naszego bloga,
- na dowolnym odtwarzaczu mp3, pliki możesz pobrać z bloga i przegrać je na swój odtwarzacz,
- filmiki instruktażowe – jak najwygodniej słuchać na swoim telefonie – to banalnie proste! 🙂
Zdecydowanie polecam ostatni sposób – słuchanie podcastów na swoim smartfonie. Ja tak robię już od kilku lat i jestem z tego sposobu bardzo zadowolony. Swoje ulubione podcasty mam zawsze z sobą i słucham w każdym miejscu i o dowolnym czasie. Polecam!
Oceń mój podcast – jaki jest Twój typ metaboliczny?
Jeżeli chcesz mi jakoś podziękować, to najlepsze dla mnie będzie pozostawienie przez Ciebie opinii w iTunes. Dzięki temu mój podcast będzie lepiej widoczny i łatwiej będę mógł docierać do nowych słuchaczy. Możesz to zrobić klikając na linka poniżej.
-> Oceń podcast “Więcej Niż Zdrowe Odżywianie” na iTunes
Notatki do tego odcinka podcastu:
- Spisana treść tego podcastu, kliknij tutaj.
- Agnieszka Pająk: Health Coach, twórczyni i redaktor popularnego portalu slowfoodlife.com, propagatorka zdrowego stylu życia , ekspert wellness, członek Slow Food International, food shopper assistant. Autorka takich bestsellerów jak Metaboliczne IQ – twój kod do zdrowia i Twój dziennik zdrowia. Publicystka znana z artykułów prasowych, wywiadów, programów TV i audycji radiowych. Wspólnie z Dr Grażyna Pająk konsekwentnie od 12 lat budują imperium zdrowia.
UWAGA: Bezpłatny eBook!
„6 kroków do zdrowego odżywiania”
Bezpłatny eBook, a w nim:
Przyznam szczerze, że swój typ metaboliczny poznałam już kilka lat temu dzięki Grażynie Pająk, która wspominała o tym zagadnieniu w audycji radiowej „Trójki”. Z wielką ciekawością zrobiłam sobie test, otrzymałam wynik i ogólne wskazówki dotyczące żywienia. Wynik jaki otrzymałam wskazywał typ mieszano-węglowodanowy, z tego względu mogłam jeść zdrowych produktów białkowych i węglowodanowych praktycznie w stosunku 50/50, z lekką przewagą węglowodanów. Teraz, po kilku latach, zrobiłam sobie ponownie test, ale wynik jaki otrzymałam wskazywał już konkretnie typ mieszany, bez uwzględniania kierunku węglowodanowego. Chciałabym poczytać więcej o typach metabolicznych, poznać ich genezę, zobaczyć jakie cechy charakteru przypisane są do poszczególnych typów i dowiedzieć się więcej o wskazówkach żywieniowych. Pomogłoby mi to jeszcze bardziej doprecyzować swoją dietę pod względem ilości spożywanych węglowodanów i białek, a co za tym idzie uzyskać lepsze samopoczucie. „Twój dziennik zdrowia” z pewnością pomógłby mi konsekwentnie wprowadzić zmiany w życie. Pozdrawiam ciepło, Beata.
Hej,
Chciałabym przeczytać tę książkę, bo ciężko mi uwierzyć, że na mięsnej, wysoko-tłuszczowej diecie można być zdrowym. Mam pełno wątpliwości… Skończyłam podyplomówkę z dietetyki, zdrowo się odżywiam (we własnym rozumieniu tego sformułowania ;)), nie jedną książkę o odżywianiu przeczytałam i przeanalizowałam, i w większości z nich znalazłam wspólny mianownik, a mianowicie unikanie zakwaszania organizmu to podstawa. Jak zatem mięso konsumowane w dużej ilości może być dla nas dobre? Jestem joginką i wegetarianką zafascynowaną ajurwedą, nie uważam jednak, że dieta roślinna jest dla każdego, zdaję sobie sprawę, że nie każdy jest w stanie na niej funkcjonować, ale nie uważam, że unikanie warzyw i owoców może komuś w czymś pomóc. Dlatego właśnie chciałabym poznać punkt widzenia autorki, bo bardzo odbiega od współczesnego kanonu racjonalnego odżywiania.
Nie jest jednak tak, że całkowicie nie zgadzam się z tym co usłyszałam w podcaście. Podział ten przypomina mi trochę ajurwedyjskie dosze, każdy jest inny, każdy rodzi się z jakimiś uwarunkowaniami i to one w dużej mierze nami “rządzą”. Ciekawa jestem szczegółów różniących żywieniowe konstytucje
Ps. Udanych wczasów, Michał!
Ewa
Dzień dobry! 🙂 Z natury jestem ciekawska, szczególnie jeśli chodzi o odkrywanie własnej natury i nowinek związanych ze zdrowym stylem życia, który prowadzę i uwielbiam! Od zawsze lubiłam rozwiązywać przeróżne testy osobowościowe i psychologiczne, by tylko dowiedzieć się czegoś więcej o sobie. 😉 Znając swój typ metaboliczny i żywieniowe IQ, mogłabym lepiej dopasować dietę do swoich potrzeb i uniknąć błędów żywieniowych, które dają o sobie znać na różnych polach, a nie chcę marnować ani chwili na złe samopoczucie! Mam nadzieję, że będzie to dla mnie swoisty drogowskaz żywienia, dzięki czemu będę lepiej komponować posiłki i znacznie lepiej się czuć. A nawet jeśli czasem zgrzeszę (;)), to przynajmniej będę wiedzieć dlaczego czuję się tak a nie inaczej, a dzięki większej świadomości żywieniowej mogłabym się lepiej rozwijać i dążyć do stanu, w którym jedzenie będzie już tylko przyjemnością bez niemiłych konsekwencji 🙂 Pozdrawiam!
Jestem mężatka od prawie 7 lat i w ciągu tego czasu zdarzyłam zauważyć, ze żywienie moje i mojego męża musi się różnic. Jeszcze nie odkryłam w jakim stopniu, ale gdybym mogła przeczytać książkę o tym na pewno by mi było łatwiej. Mam tendencje do tycia, zaś mój ukochany jest szczupły i uwielbia siłownie. Niestety nie może wszystkiego jeść bo inaczej będzie miał problemy żołądkowe. Bardzo miło było słuchać podcastu i jutro przesłucham go raz jeszcze! Nie chce żeby mi nic umknęło! Bardzo dziękuje Wam obojgu za to co robicie! Pozdrawiam
Jesteśmy młodym małżeństwem (jeszcze nawet nie minął rok 🙂 i od tego czasu razem gotujemy i próbujemy się zdrowo odżywiać. Wbrew stereotypom jeszcze nikt nie przytył 😉 Mimo tego, odniosłam wrażenie, że mój typ metaboliczny jest inny niż mojego męża. Chcielibyśmy zatem sprawdzić czy moje przeczucia zgadzają się z rzeczywistością i co powinniśmy zmienić, aby odpowiednio zaznaczyć te różnice w przygotowywanych posiłkach. Na obecną chwilę w 90% jemy to samo, a być może nie do końca powinno tak być? Chcielibyśmy się zatem przekonać co i w jaki sposób powinniśmy zmienić.
Dodatkowo we wrześniu wyjeżdżamy na półroczną wyprawę rowerową po Ameryce Południowej, co jest dla nas dodatkową motywacją do tego by być w możliwie najlepszej kondycji zdrowotnej i być bardziej świadomym tego jak powinna wyglądać nasza dieta zarówno tutaj w Polsce jak i na innym kontynencie! 🙂
To mąż 😀 jeszcze chciałby dodać, że moja druga połówka musiała przejść odzwyczajenie od mamusinej kuchni i od tego czasu widać już pewne postępy (mniej wizyt u lekarza z infekcjami!). Jednak właśnie potrzeba nam trochę wejścia na wyższy etap zgodnie z tutaj zajawionymi wskazówkami.
Hej
Bardzo mnie zainteresował temat typów metabolicznych. Od dłuższego czasu interesuje się wszystkm co zwiazane ze zdrowym odżywianiem, z wielką uwagą przesłuchałem prawie wszystke Twoje podcasty. Temat typów metabolicznych juz mi się obił wcześniej o uszy ale nigdy wcześniej się jakoś temu nie przyglądałem. Trenuje dość intensywnie kolarstwo i cały czas szukam odpowiedniego dla siebie schematu żywienia. Jestem bardzo ciekaw czy odżywianie zgodnie z typem metabolicznym bedzię miało znaczący wpływ na poprawę swoich osiągów. Poznanie dokładnie wszystkich typów pozwoliło by mi na pewno zwiększyć moją świadomość w zakresie żywienia i realizować swoje cele zwiążane ze sportem.
Pozdrawiam
Bartek
Chciałbym się dowiedzieć jaki jest mój typ metaboliczny, ponieważ testowałem już różne diety – od wegańskiej do tłuszczowej i może popełniłem gdzieś jakiś błąd, ale na żadnej nie czułem się w 100% dobrze – od wiecznego głodu do braku energii w ciągu dnia i nie mam bladego pojęcia z czego może to wynikać.
Dzięki książce może w końcu mógłbym ustalić, gdzie tkwił błąd i zacząć jeść tak, aby służyło to mojemu zdrowiu i wyglądowi 🙂 A przy okazji lubię poszerzać swoje horyzonty i chętnie poznam punkt widzenia Agnieszki na zdrowe odżywianie 🙂 Pozdrawiam
Cześć, mocno mnie zaintrygowała sprawa typów metabolicznych. Wydaje mi się, że odżywiam się w miarę zdrowo, z nielicznymi odstępstwami, ale wiem, że ciągle mój sposób odżywiania pozostawia wiele do życzenia. Moim celem w zdrowym odżywianiu jest maksymalne zwiększenie energii życiowej, która jest potrzebna by w jakościowy sposób funkcjonować w pracy, w rodzinie, w sytuacjach towarzyskich. Jeżeli poznanie takiego typu i wskazówek odnośnie stosowania się do niego pozwoliłoby mi na poprawę jakości życia, wchłonę taką wiedzę jak gąbka. Serdecznie pozdrawiam
Witam,chciałbym poznac swój typ mataboliczny i calej mojej rodziny.Mam całe spektrum,żona otyła ja z malym brzuszkiem,córka szczupła a syn raczej tez spora nadwaga.pozdrawiam Robert.
Witam. Pani Agnieszko bardzo chciałbym poznać swój typ metaboliczny, żeby poznać kod do zdrowia i szczęśliwego życia. Żona mówi, że mam za dużo ciałka, ale ile można jeść selerów i marchewek, gdy człowiek lubi bardziej konkretne rzeczy ! Chciałbym pomoc Żonie w przygotowywaniu posiłków i wiem, że znając kod metaboliczny oraz posiadając taka książkę odmieniłby nasza kuchnie, zdrowie i przyszłość! I to ja mąż Wojtek, który stroni od gotowania 😉
Pozdrawiam Wojciech
Hej! 🙂
Jestem Magda. Bardzo ciekawy wywiad! Moim życiowym odkryciem była książka Dr Grace „Każdy kęs ma znaczenie”. Natomiast o typach metabolicznych nie słyszałam i bardzo mocno mnie zaintrygowały! Bardzo chciałabym poznać mój kod do zdrowia. Myślimy z mężem o małym dzieciątku i chciałabym uporządkować swoje odżywianie , zdrowie i być szczęśliwą i zdrową mamą ze zdrowym dzidziusiem. Nie mogę znaleźć balansu między proporcjami oraz typem jedzenia. Waga skacze a wiec i nastroje są różne. 😉
Pozdrawiam serdecznie i proszę o więcej wywiadów z Panią Agnieszką i Dr Grace .:)
Magdalena
Intuicyjnie od dawna wiem, że przeważa u mnie typ białkowy. Zawsze wolałam śledzie niż ptasie mleczko. Mimo tego, widzę u siebie też cechy charakterystyczne dla przeciwnego typu, np mogłabym nie jadać śniadań, bo z rana nie mam apetytu. Od dawna zmagam się z nawracajacymi problemami skórnych i nierównowaga hormonalna. W książkach Pani Agnieszki widzę motywację i nadzieję na rozwiązanie tych problemów. Pozdrawiam i liczę na więcej podcastow o podobnej tematyce.
Na wstępie chciałem powiedzieć ze super podcast, temat zainteresował mnie na całego. Od lat walczę z ustaleniem odpowiedniej dla mnie diety i chciałbym dość do tego sam co da mi znakomitą lekcję gdyż we wszystkim staram się być samoukiem. Wyleczyłem się z problemów jelitowych poprzez zmianę odżywiania krok po kroku myślałem że mam nadwrażliwe jelito i Twój podcast otworzył mi oczy na wiele spraw. Dlaczego też chciałbym uzyskać dostęp do KSIĄŻKI AGNIESZKI PAJĄK ? Ponieważ uprawiam aktywny tryb życia od 2009r poprzez bieganie i od pewnego czasu ćwiczenia kalisteniczne czyli z obciążaniem masy własnego ciała bez ciężarów, jestem zwolennikiem każdego naturalnego sposobu na zdrowie całego ciała stąd też wykorzystuje wszystko to co dała nam natura. Z tego powodu także dążę do biegania boso czyli używając naszych cudownych systemów amortyzacji jakie dała nam natura i już można powiedzieć jestem na najlepszej drodze ku temu. Dlatego też staram się szerzyć wiedzę na ten temat zdrowego naturalnego trybu życia i brak mi jeszcze niezbędnej wiedzy na temat odżywiania aby mieć do tego wszystkiego siłę i dużo mocy do wykorzystania gdyż na co dzień pracuję także fizycznie. Myślę nad tym że może kiedyś wystąpie w jakimś podkascie jako BOSY BIEGACZ i zaszczepię trochę ciekawości u ludzi :). POZDRAWIAM
Jestem sportowcem i wiem , że dieta jest dla mnie bardzo ważna . Chciałbym zobaczyć jak odkrycie typu metabolicznego wpłynie na moja formę . Dziękuje i pozdrawiam
Dzięki temu podcastowi mam już podejrzenia jaki jest mój typ metaboliczny, ale chciałabym poznać również typ metaboliczny mojego męża i rodziny i dzięki tej wiedzy pomóc im i sobie odżywiać się według naszych genetycznych uwarunkowań. Jestem osobą, której ciężko jest przytyć natomiast mój mąż zauważyłam, że stopniowo przybiera na wadze i ma problemy zdrowotne. Mam nadzieję że gdy zgłębię tę wiedzę nasze problemy się skończą i będę mogła podzielić się ta wiedza z innymi na czym mi bardzo zależy. Ale zanim się to stanie najpierw trzeba zacząć od siebie, żeby później stać się wzorem dla innych. Pozdrawiam. Sylwia
Dzień dobry!
Do niedawna typ metaboliczny nie istniał w mojej świadomości. Przyznam, że dopiero dzięki twojemu podcastowi zetknęłam się z tym określeniem.
Moja przygoda ze zdrowym stylem życia zaczęła się już trzy lata temu, raczej typowo – chciałam po prostu zrzucić nieco zbędnych kilogramów. Jak się szybko okazało na samym odchudzaniu się nie skończyło. Zaczęłam się więcej ruszać, ćwiczyć, potem naszła mnie refleksja – może warto by było przyjrzeć się też swojemu odżywianiu. Zaczęłam od mięsa, bo z nim najwięcej kontrowersji. Potem dowiedziałam się, że laktoza też nieszczególnie służy, podobnie z glutenem i rafinowanym jedzeniem. Nawet z weganizmem eksperymentowałam, ale krótko – okazjonalnego jajeczka sobie nie odmawiam. Początkowa ciekawość dzisiaj jest już pasją do zdrowego stylu życia, bo kolejne zmiany w wyglądzie i samopoczuciu udowodniły mi, jak wielki wpływ na nas ma to, co jemy. Ajurweda, medycyna chińska, ziołolecznictwo, lecznicze głodówki… lista fascynujących tematów ciągle się powiększa, a najnowszą zagadką do zgłębienia jest właśnie… mój typ metaboliczny.
Po wysłuchaniu tego podcastu jestem przekonana, że poznanie typu metabolicznego jest kolejnym etapem na mojej życiowej drodze do pełni zdrowia. Choć na szczęście nie choruję przewlekle, to wciąż szukam sposobów, aby zadbać o siebie jeszcze lepiej. Ta przygoda nigdy się nie kończy. O ile waga jest już w porządku i energii mam więcej niż kiedyś, to nieustannie walczę z trądzikiem i bywają dni, kiedy trudno jest mi zwlec się rano z łóżka. A może właśnie typ metaboliczny ma na to jakiś wpływ? Oto nowa myśl! Odpowiedzi jeszcze nie znam, ale mam cichą nadzieję, że prędzej czy później się dowiem. Już doczekać się nie mogę 🙂
Po przesłuchaniu podcastu podejrzewam jakie typy metaboliczne mam ja i moi najbliżsi. „Zdiagnozowałam” całą moją rodzine i rodzine męża. Zanim zacznę się wymądrzać i radzić wszystkim wokoło co usłyszałam w podkaście warto byłoby podeprzeć się wiedzą z książek 🙂
Bardzo chciałabym otrzymać pakiet tych książek, ponieważ jestem zafascynowana ostatnim podcastem! Od kilku lat jestem fanką podcastu „Więcej niż zdrowe odżywianie”. Z zapartym tchem słucham różnych porad i staram się choć część zasad bądź porad wcielać w swoje życie. Życie, które dzięki zmianie odżywiania staje się coraz bardziej wartościowe. Nie, nie zawsze jestem konsekwentna, ale JA sprzed 3 lat a ja dziś to 2 różne bajki. Niedługo rozpoczynam NOWY ETAP w swoim życiu i odkąd ta perspektywa zaświtała w moim życiu, postanowiłam też całą siebie i swoją świadomość. Jesienią ma przyjść na świat nasze długo wyczekiwane maleństwo…. Tak, to dzięki niemu już TERAZ PODEJMUJĘ WYZWANIE! Chcę być wzorem do naśladowania, świadomym rodzicem, który będzie służył radą, pomocą i wiedzą w kształtowaniu nowego życia…. Ta nagroda będzie kolejnym bodźcem do zmian i gorąco wierzę, że te książki są w stanie wpłynąć na moje ŻYCIE! Podobno wiara czyni cuda, więc wierzę, że tym razem spotka mnie zaszczyt otrzymania tak bogatych treści niezwykłej autorki, Pani Agnieszki Pająk. Dziękuję także Tatianie i Michałowi za ten i wiele innych podcastów!!! One już zmieniły moje życie! Pozdrawiam Agata
5 lat temu zrobiłam testy metodą Volla i okazało się że jestem uczulona na wiele produktów. Musiałam więc całkowicie zmienić moją dietę i faktycznie samopoczucie się poprawiło, jednak wiele problemów nadal pozostało nierozwiązanych. Zrobiłam jeszcze testy na nietoleracje pokarmowe IGG i wykluczyłam kolejne produkty z diety. Przestałam jeść gluten i nabiał oraz bardzo ograniczyłam mięso, a moje problemy skórne się pogorszyły i waga z którą nigdy wcześniej nie miałam problemu poszła do góry. Jestem już mocno zdesperowana bo naprawdę nie wiem co mogłabym jeszcze zrobić, albo co robie źle. Po wysłuchaniu waszego kolejnego podcastu zaczełam się zastanawiać czy może przez te wszystkie wykluczenia różnych produktów odżywiam się niezgodnie z moim typem metabolicznym i z tego powodu zamiast poprawy nastąpiło pogorszenie. Mam ogromną nadzieję że przeczytanie książek Agnieszki Pająk mogłoby mi pomóc rozwiązać w końcu tę zagadkę. Dziękuję za kolejny fajny podcast i powodzenia w realizacji nowych pomysłów. Pozdrawiam.
Dzień dobry.
Dzisiaj został mi polecony Pana podcast i w trakcie biegania odsłuchałem odcinka o typach metabolicznych i jestem bardzo zainteresowany odżywianiem zgodnie z tym planem. Zależy mi głównie dlatego, że póki co jem w sposób dosyć chaotyczny, żywię się sam bo od jakigoś czasu tak ułożyłem sobie życie, lubię biegać i inne aktywności fizyczne ale często nie mam apetytu i zdaję sobie sprawę, ze nie do końca dobrze się odżywiam.
Chciałbym z książek które są do wygrania w konkursie dowiedzieć się więcej o sobie i o potrzebach mojego organizmu bo widzę, że ta strefa życia kuleje i nawet ostatnio dopadła mnie taka biegunka, że na półtora tygodnia zostałem wyłączony z życia, forma którą stopniowo budowałem na bieg w którym będę brał udział za miesiąc, spłynęła do kanalizacji i od tygodnia z powrotem powoli dochodzę do siebie.
Pozdrawiam i życzę Panu dalszych ciekawych audycji a sobie dobrego przyswajania wiedzy o zdrowym odżywianiu.
Jacek Polak
Witam bardzo ciekawy podkast .Staram sie zdrowo odżywiać ale nie zawsze wychodzi to jak bym chciała .Bardzo chcialabym poznac mój i mojej rodzny typ metaboliczny gdyz pomoglo by mi to w dalszej drodze do zdrowego odzywiania.U mnie mąż ma nadwage syn starszy niedowage a najmłodszy brak odporności wiec majac książkę i znajac ich typy metaboliczne miala bym pewność że odzywiam ich dobrze i bede mogla im pomóc.Bardzo Wam dziękuję za wasza pracę i serce jakie wkladacie w to co robicie pozdrawiam
szkoda, ze tak pozno trafilam na ten podcast a szczegolnie na ten odcinek. Czuje jakby otworzyly mi sie oczy, jak tylko dojechalam _(bo podcastow slucham w drodze) do pracy to zrobilam sobie test i potwierdzilo sie wiele rzeczy, ktore staly sie oczywiste przy sluchaniiu tego odcinka podcastu. Kilka lat temu przeszlam z zalecenia lekarza na diete, ktora zalecala jedzenie 33% weglowodanow, 33% bialka i 33% tluszczy. Celem bylo zajscie w ciaze a przy okazji zrzucenie kilku kg. Cel glowny udalo sie osiagnac w niecale 3 miesiace (wspomne tylko ze do tego momentu probowalam 3 lata) a cel zrzucenia kg wlasciwie od reki, po miesiacu wazylam juz 5 kg mniej, pozniej kolejne 4 kg i 3kg – no i zaszlam a ciaze, mimo ze diete zaczelam sobie juz na tym etapie odpuszczac. Ale naturalne “ciagoty” organizmu i samo zbilansowanie diety w ten sposob bardzo odzwierciedla to co wyszlo w tescie. Nie moge sie doczekac az przeczytam ksiazke 🙂 a na pewno zrobie to w sierpniu, kiedy dziadkowie zajma sie moja 1.5 roczna pociecha 😉 a nam moze dzieki tej diecie uda sie “zafundowac” corce rodzenstwo (mimo ze ja juz zblizam sie do 40tki ;)) – jestem plena optymizmu
Witam! Bardzo zaciekawiło mnie zagadnienie dotyczące typów metabolicznych. Bardzo chciałabym poznać swój typ metaboliczny i żywieniowe IQ. Jestem osobą, która już od dziecka była pulchna a potem otyła. Teraz bardzo świadomą swoich wyborów żywieniowych. Jednakże pomimo wdrażania coraz większej liczby zdrowych nawyków żywieniowych redukcja idzie mi słabo. Cały czas zadaję sobie pytanie co robię źle???I choć jakiś tam skromny rezultat mam to jednak do prawidłowej wagi jeszcze bardzo daleko….Zrobiłam nawet badania w kierunku insulinooporności i prawidłowości funkcjonowania tarczycy. Jeżdżę na rowerze, ćwiczę w domu i raczej do leniwych nie należę a jednak idzie mi słabo. Od 2015 roku poszukuję swojej odpowiedniej drogi żywieniowej i mam nadzieję kiedyś rozwiązać tą zagadkę. Może w książce znalazłaby się odpowiedź…..?
Cześć Michał, cześć Tatiana, cześć Agnieszka!
Od wielu już lat, codziennie rano stoję przed pewnym dylematem: owsianka z owocami czy jajecznica. Każdy z wariantów mi bardzo smakuje, oba dają mi porównywalną ilość energii, ale nie jestem w stanie obiektywnie stwierdzić, po zjedzeniu której wersji śniadaniowej czuję się lepiej i która bardziej służy mojemu ciału. O pozostałych posiłkach dnia już nie wspomnę.
Próbowałam już z jedzeniem zgodnym z grupą krwi – nie wyszło.
Im więcej rad znajomych i informacji z czeluści internetu do mnie dociera, tym bardziej zagubiona i bezradna się czuję – nie wiem jaki typ produktów służy mi najlepiej
Ostatecznie postawiłam na jedzenie zgodne z tym, co apetytowi podpowiada intuicja, ale i to zawiodło: są dni kiedy jestem pełna energii do życia i są też dni, kiedy zaraz po pracy muszę pójść spać ze zmęczenia (i tych jest niestety zdecydowanie więcej – a kto zrobi pranie?!).
Chciałabym wreszcie poznać swój typ metaboliczny, żeby pozwolić ciału wykorzystać pełnię swojego potencjału. Bardzo zwracam uwagę na zdrowe odżywianie, ale co z tego, skoro nieświadomie często się krzywdzę nieodpowiednim doborem składników i moje wysiłki idą na marne?
Marzy mi się, by moja dieta wspomagała mnie w codziennych wyzwaniach, żebym tryskała energią na spotkaniach, zamiast zasypiania ukradkiem w kącie sali konferencyjnej.
Myślę, że odżywianie zgodne z typem metabolicznym to punkt wyjścia do zdrowszego i szczęśliwszego życia, a takie jest moim celem.
Pozdrawiam Was serdecznie i dziękuję za bardzo dobry odcinek podcastu.
Magdalena
Bardzo wszystkim dziękujemy za konkursowe komentarze. Zwycięskie wpisy zostały zamieszczone przez:
2 lipca 2018 Ewa
4 lipca 2018 Bartosz Olenko
7 lipca 2018 Magdalena
10 lipca 2018 Przemysław
14 lipca 2018 Nepa
Razem z Agnieszką gratulujemy zwycięzcom. Prośba o przesłanie mailem adresu na który Agnieszka wyśle ufundowane przez nią nagrody. 🙂
Pozdrawiam serdecznie,
Bardzo się cieszę, dziękuję! 🙂
Witam, właśnie wysłuchałem podcastu i jestem zachwycony panią Agnieszką. Książkę już zacząłem czytać bo na szczęście jest też dostępna w abonamencie Legimi.
Jestem zachwycony bo często miewałem różne objawy zwiazane z jedzeniwm ale raczej nie przywiazywalem do nich wagi. Świetnie jest spojrzeć z tej strony jaki jest zaproponowany w podcascie. Słuchając miałem ten moment “Aha”. Nie mogę się doczekać aż wrócę z pracy za godzinkę i zrobię sobie ten test.
Dziękuję i Pozdrawiam,
Nowy, stały słuchacz Andrzej