Gdy byłam dzieckiem nie rokowałam na miłośniczkę gotowania, czy pieczenia. Gdy byłam nastolatką tym bardziej nie miałam czasu na eksperymenty w kuchni, ponieważ byłam miłośniczką sportu. No chyba, że były to smażone ziemniaki, które nauczył mnie przygotowywać mój tata. On robił je najpyszniejsze. Teraz ja takie robię. Ale nie o ziemniakach chcę pisać lecz o moich ciągotach do gotowania. Gdybym tak miała codziennie gotować to samo, nie byłabym jego fanką. Ale wymyślanie potraw to zupełnie co innego…
Zaczęło się, gdy wyszłam za mąż za Michała, który jest bardzo wdzięcznym obiektem moich eksperymentów.
Całkiem niedawno była u nas akurat mama z wizytą. Rozmawiałyśmy sobie, a tarta powstała sama. Wiedziałam, że można zrobić spód z jakichś orzechów. Wiedziałam, że do nadzienia można dodać dynię. Spodziewałam się również, że są jakieś przepisy w internecie, ale ja lubię sama komponować nowe potrawy, nowe smakołyki.
I oto jest: aksamitna, słodka, pyszna tarta orzechowa z dynią. FANTASTYCZNA!
Składniki na bezglutenową tartę orzechową z dynią i kokosową nutą:
Składniki na spód tarty:
- 1,5 szklanki ulubionych orzechów i nasion – proporcje dowolne (ja użyłam 10 orzechów włoskich, 20 migdałów, 8 łyżek pestek dyni, 6 łyżek pestek słonecznika, pół szklanki orzeszków ziemnych)
- 1 łyżka tłuszczu kokosowego
- 1 szklanka daktyli
Składniki na nadzienie tarty:
- 40 dag obranej dyni
- 1 łyżka tłuszczu kokosowego
- 0,5 szklanki daktyli
- 0,75 szklanki mleka (ja używam roślinnego)
- 7 łyżek opłukanej kaszy jaglanej
- 3 łyżki świeżo zmielonego siemienia lnianego
- 4 łyżeczki kakao
UWAGI:
- 200 g (paczkę) daktyli podziel na 3 części, z czego jedna część jest do nadzienia, a dwie na spód tarty,
- zanim włożysz daktyle do miksowania upewnij się, czy nie trafiła się tam pestka – przekrój każdy daktyl nożem,
- tłuszcz kokosowy możesz pominąć, ale dzięki niemu tarta ma tę fantastyczną kokosową nutę.
Spód do tarty – sposób przygotowania
Wszystkie orzechy i nasiona zmiksuj z tłuszczem w blenderze. Nie powinny być zmiksowane na papkę. Ja najpierw miksuję orzeszki ziemne z tłuszczem. Po czym dodaję daktyle i miksuję. Jeśli Twój blender nie jest za silny, pozostałe orzechy i nasiona będą tylko trochę pokruszone, ale wychodzi doskonale. Orzeszki ziemne z daktylami spajają pozostałe składniki i wychodzi bardzo smaczny spód.
Masę równo rozłóż w formie do tarty lub w tortownicy. Ja używam tortownicy o średnicy 24 cm – łatwiej się taką tartę kroi. Może być też tortownica o średnicy 22 cm – tarta jest wówczas wyższa. Spodu się nie piecze.
Nadzienie do tarty – sposób przygotowania
Obraną dynię pokrój w kostkę. Do garnka daj dynię, tłuszcz, mleko, opłukaną kaszę i daktyle. Gotuj przez kilkanaście minut, co jakiś czas mieszając, aby się nie przypaliło – aż dynia zacznie się rozpadać. Odstaw na 15 minut, aby kasza doszła.
Po ugotowaniu (jeszcze ciepłe) zmiksuj z pozostałymi składnikami przeznaczonymi na nadzienie.
Nadzienie wyłóż na orzechowy spód, wygładż i po przestudzeniu wstaw tartę na kilka godzin do lodówki, aby odparowała i się schłodziła. Jeśli nie możesz się doczekać, wstaw na 30 minut do zamrażalnika. Tylko o niej nie zapomnij 😉 Przed podaniem posyp wiórkami kokosowymi.
Dynia jest niskokalorycznym, bogatym źródłem mikroelementów (minerały, witaminy – głównie z grupy A), przez co jest ważnym elementem zdrowego odżywiania. Zawiera między innymi beta-karoten (poprawia wzrok), odkwaszające minerały: wapń, potas, magnez. Ponadto dostarcza dużo nierozpuszczalnego błonnika, który dba o perystaltykę jelit i utrudnia przyswajanie tłuszczów z posiłków.
Proste w przygotowaniu i sprawdzone przepisy na:
1. Alkaliczny bezglutenowy chleb gryczany na zakwasie z ziarnami.
2. Chleb bezglutenowy gryczano-owsiany na zakwasie ze słonecznikiem.
3. Chleb bezglutenowy na drożdżach z siemieniem lnianym i amarantusem.
A co można dodać zamiast kaszy jaglanej? Jestem na diecie scd i nie mogę jej jeść. Podobnie kakao.
Marta, kakao to podstawa smaku w tej tarcie Możesz go zamienić na karob, ale on jest jednak inny w smaku. Zamiast kaszy jaglanej możesz dać inną mąkę, którą możesz jeść (możesz zmielić nerkowce), albo tapiokę.
Biere sie za to ciasto,wyglada Smakowicie i na pewno tez tak smakuje.Dziekuje za ten pyszny przepis. Pozdrawiam serdecznie.