Brokułowe pesto? Prawie każdy, kto interesuje się zdrowym odżywianiem wie, że brokuły są bardzo zdrowe. Zawierają wiele minerałów, witamin i fito-składników, można je jeść na surowo lub ugotowane, najlepiej na parze. Jednak nie każdy wie, że przyrządzone w pewien szczególny sposób nabierają dodatkowych właściwości prozdrowotnych – obniżają ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe.
Dotyczy to nie tylko brokułów lecz każdego warzywa krzyżowego. Ich nazwa (warzywa krzyżowe) bierze się od kształtu płatków ich kwiatów – tworzą charakterystyczny krzyż. Co takiego trzeba zrobić, aby to zdrowe warzywo przekształcić w żywność funkcjonalną, produkt spożywczy, który oprócz tego, że odżywia nasze ciało ma udokumentowane działanie przeciwnowotworowe?
Zanim odpowiem na to pytanie napiszę dlaczego warzywa krzyżowe są żywnością funkcjonalną, mającą ogromne właściwości prozdrowotne. Warzywa krzyżowe (np. brokuł, kalafior, brukselka, kapusta, rzodkiewka, jarmuż) w swoim składzie zawierają siarkę, nadającą im charakterystyczny gorzko ostry smak.
Gdy ściany komórek warzyw krzyżowych ulegają miażdżeniu (krojenie, mielenie, drobne gryzienie), zachodzi reakcja chemiczna zamieniająca siarkę w izotiocyjaniny (ITC) – związki o bardzo silnym (udowodnionym) działaniu przeciwnowotworowym.
Dlatego właśnie, aby umożliwić w warzywach krzyżowych powstanie izotiocyjanów (ITC) przed spożyciem należy je drobno posiekać, pokroić lub po prostu zmiksować. Dzięki temu z ich komórek zostaną uwolnione związki siarki, które po kilkunastu minutach (tyle należy minimalnie odczekać przed spożyciem) zamienią się w lecznicze izocyjaniany (ITC)
I tu dochodzimy do dzisiejszego przepisu na brokułowe pesto. Klasyczne, najbardziej popularne pesto robi się ze świeżej bazylii, oleju i orzechów piniowych lub włoskich. Ja chciałem jednak połączyć przyjemne z bardzo zdrowym i zrobić smaczne pesto, które będzie miało właściwości prozdrowotne.
Dlatego zdecydowałem się na zrobienie pesto z dodatkiem zmiksowanego brokuła.
Składniki na brokułowe pesto:
- 1 brokuł ok 0,5 kg
- pęczek świeżej bazylii
- 3 łyżki soku z cytryny
- 0,5 szklanki orzechów włoskich
- 1 ząbek czosnku
- 4 łyżki oliwy z oliwek
- 0,5 łyżeczki zdrowej soli
Wszystkie składniki wrzuć do blendera kielichowego. Miksuj około 2 minuty. Jeżeli jest zbyt suche dodaj wody lub oliwy. Miksowanie trzeba kilkakrotnie przerywać, aby zgarniać nierozdrobnione fragmenty warzyw ze ścianek blendera. Lub jeśli masz dobry blender przerwij raz aby przegarnąć składniki i miksuj jeszcze około 30 sekund.
My do miksowania używamy tego blendera, sprawuje się doskonale.
Podawaj z makaronem pełnoziarnistym, jako dodatek do surówki, na kanapce albo zawinięte w naleśnikach lub pełnoziarnistej tortilli.
Pobierz bezpłatnego eBooka!
1. Nasza historia – co nam dała zmiana odżywiania.
2. Co musisz zrobić zanim zaczniesz zmiany.
3. Produkty, które powinny zniknąć z kuchni.
4. Co w zamian? Zdrowe zamienniki.
5. Co się stanie, jeżeli nic nie zrobisz.
6. Jak zrobić to szybciej i łatwiej.
Czy ten brokuł ma być surowy, czy wcześniej zblanszowany/ugotowany?
Witaj Arctic! Ja robiłem z surowego brokuła. Jeżeli masz opory przed jedzeniem takiej surowizny to wcześniej możesz go delikatnie zblanszować. Gotowanie raczej odpada, bo zrobi się papka.
Jakie to jest pyszne! Właśnie jesteśmy po obiadku i nie możemy sie nadziwić temu przepisowi. To Więcej Niż Zdrowie. Dziękujemy 🙂
Bardzo się cieszę! Dziękuję za wieści 🙂
Pozdrawiam
Muszę powiedzieć, że długo myślałam, aby zrobić tę pastę.
Jakoś nie przemawiał do mnie brokuł na surowo,
chociaż gotowanego uwielbiam.
I stało się . Dzisiaj zrobiłam pastę i zjadłam połowę porcji
ot tak łyżką. Jutro zjem z pełnoziarnistym chlebkiem.
Wydaje mnie się, że często będzie gościć na moim stole.
Bardzo mnie to cieszy 🙂
Witaj Barbaro na naszym blogu!
Dziękuję za powitanie.
Na pewno będę często korzystać z Waszych przepisów.
Wygłąda świetnie, niestety nie mam bazylii, ale mam za to dużo zielonej pietruszki. Czy pietruszunia może być 😉
Powiem szczerze, że nie mam pojęcia, bo nigdy nie próbowałem. Jak już spróbujesz to napisz proszę jak Tobie smakowało z pietruszką 🙂
Mój sposób na wszelaką surowizne, pestki i orzechy to przepuszczenie przez wyciskarkę, oczywiście bez sitka do soków. Potem tylko dokładnie wymieszać z całą resztą. Pesto troszkę przeze mnie zmodyfikowane z uwagi na aktualny brak orzechów i bazylii, a zamiast dałam pestki słonecznika, natkę pietruszki i pestkę avokado. Pyszne ☺
Ohh, świetny pomysł z wykorzystaniem wyciskarki do soków. Rzeczywiście robienie tego pesto w blenderze to nie lada wyzwanie. Dziękuję za pomysł! 🙂
Bardzo proszę ☺ ja z kolei dziękuję za pomysł na falafelki bez piekarnika ?