Namoczyłam ciecierzycę i zastanawiałam się, co by tu z niej zrobić. Przyszedł syn ze szkoły i wymyślił, że może by tak zrobić fasolkę po bretońsku. Fasoli namoczonej nie było, ale była ciecierzyca…
Pozostałe składniki czekały w spiżarce na zaproszenie do kuchni 😉
Składniki na ciecierzycę w pomidorach:
- 2 szklanki suchej ciecierzycy
- 2 cebule
- 2 marchewki
- 1 pietruszka
- kawałek selera (tyle ile pietruszki)
- 2 liście laurowe
- 6 ziaren ziela angielskiego
- szklanka przecieru pomidorowego
- pół szklanki podprażonych pestek dyni
- 1 łyżeczka soli himalajskiej (dodaj na koniec gotowania)
Ciecierzycę namocz przez co najmniej 12 godzin, wypłucz i ugotuj z warzywami (bez przecieru i soli). Wody daj tylko tyle, aby zakryć ciecierzycę.
Po 40 minutach wyjmij warzywa, zblenduj i wlej z powrotem do potrawy. Dynię zmiel w młynku do kawy. Do potrawy dodaj przecier i dynię. Zagotuj, posól i posmakuj. Jeśli lubisz ostrzejsze potrawy, to jest dobry moment na doprawienie :-).
Potrawa gotowa.
Smacznego!
Gotując tą potrawę, przy okazji zrobiłam pastę z ciecierzycy, która doskonale sprawdziła się na kanapkach.
A może i Ty masz zdrowy przepis z wykorzystaniem ciecierzycy? Jeśli tak, podziel się nim proszę w komentarzu pod tym wpisem.
Pobierz bezpłatnego eBooka!
1. Nasza historia – co nam dała zmiana odżywiania.
2. Co musisz zrobić zanim zaczniesz zmiany.
3. Produkty, które powinny zniknąć z kuchni.
4. Co w zamian? Zdrowe zamienniki.
5. Co się stanie, jeżeli nic nie zrobisz.
6. Jak zrobić to szybciej i łatwiej.
Witaj Tatiana,
Czy soczewica i ciecierzyca można łączyć z chlebem?Ja wciąż mam dylematy co z czym łączyć.
Pozdrawiam
Witaj Agnieszko,
Nie dziwią mnie Twoje dylematy. Co do zasady wysokobiałkowe warzywa nie powinny być łączone z pieczywem, dlatego my takie rzeczy, jak fasolka po bretońsku, czy ciecierzyca w pomidorach jemy bez pieczywa. Ale robimy pastę z ciecierzycy czy soczewicy, które czasami zjadamy właśnie z chlebem, ale najczęściej zjadamy taką pastę na liściu sałaty czy plastrze rzepy. Każdy organizm inaczej reaguje na takie połączenia i dobrze jest go obserwować. Jeśli pojawiają się wzdęcia, najlepiej jest zrezygnować z łączenia z pieczywem.
Pozdrawiam
A dlaczego to nie powinno się łączyć strączkowych z pieczywem? Jest wręcz przeciwnie, ponieważ te dwa produkty zawierają aminokwasy komplementarne dla białka zwierzęcego (a więc niezbędnego dla “budulca ludzkiego”).
Pozdrawiam
Cezary
Tak Cezary, strączki dla uzyskania kompletu białek powinny być łączone z pełnym ziarnem. Nie musi to być pieczywo, może być ryż, czy inne ziarno, ale dobrze jest to zjeść w posiłku.
Moje dzieci lubią bardzo (i ja też!) cieciorke na słodko jako zupa krem. Po prostu ugotować cieciorke i 3-4 słodkie marchewki i zmiksować. Ja sobie dodaje też ciut kurkumy ale to nie zmienia smaku.
Tylko te dwa składniki? Będę musiała spróbować 🙂
Super przepis
Mam tylko pytanie czy można dodać trochę kminku lub innych przypraw działających przeciwwzdymająco?
Pozdrawiam!
Kminek, cząber, majeranek – jak najbardziej 🙂 Masz jeszcze jakieś, które na Ciebie działają?
Kminek i majeranek wystarczą. Cząbru nie cierpię a inne to nie wiem które by były dobre. Ale dziękuję Ci Tatiano za błyskawiczną odpowiedź.
Pozdrawiam