Sok z cytryny – 6 cudownych właściwości

Sok z cytryny? Jaki napój jest tani w przygotowaniu, wspomaga trawienie, powoduje, że Twoja skóra jaśnieje, może pomóc w zrzuceniu wagi i zawiera dużo witaminy C? To nie jest żaden eliksir młodości, tylko woda ze świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny!

Właściwości odżywcze soku z cytryny.

Sok z cytryny ma wiele właściwości odżywczych, w szczególności jest bardzo dobrym źródłem witaminy C. Jedna filiżanka soku z cytryny dostarcza 187% dziennego zalecanego zapotrzebowania na witaminę C. Dodatkowo zawiera potas, magnez i miedź.

W jednej filiżance soku z cytryny znajdziesz:

 • 61 kalorii
 • 3 gramy białka
 • 6 gram cukru
 • 112 miligram witaminy C (187% dziennego zapotrzebowania)
 • 303 miligram potasu (9% dziennego zapotrzebowania)
 • 31,7 mikrogramów kwas foliowego (8% dziennego zapotrzebowania)
 • 0,1 miligram witaminy B6 (6% dziennego zapotrzebowania)
 • 0,1 miligram witaminy B1 (5% dziennego zapotrzebowania)
 • 0,1 miligram miedzi (4% dziennego zapotrzebowania)
 • 1 gram pektyn (4% dziennego zapotrzebowania)
 • 14,6 miligrama magnezu (4% dziennego zapotrzebowania)
 • 0,4 miligramy witaminy E (2% dziennego zapotrzebowania)

Sok z cytryny
Sok z cytryny

1. Wspomaga trawienie i oczyszczanie.

Struktura atomowa soku z cytryny jest zbliżona do budowy soku trawiennego znajdującego się w żołądku. Dlatego picie soku z cytryny powoduje wydzielanie przez wątrobę żółci, która m.in. symuluje perystaltykę jelit i ułatwia transport zjedzonego pokarmu przez kolejne odcinki układu trawiennego. Picie wody z sokiem z cytryny jest doskonałym uzupełnieniem kuracji oczyszczającej.

Kwasy zawarte w soku z cytryny spowalniają i stabilizują pracę układu trawiennego. Dzięki temu spożyte składniki pokarmowe są stopniowo uwalniane do organizmu minimalizując nagłe skoki poziomu insuliny i napady głodu. Woda z sokiem z cytryny wspomaga funkcje enzymatyczne, stymulując pracę wątroby i intensyfikując usuwanie toksyn z organizmu.  Działa moczopędnie, dlatego możesz częściej odwiedzać toaletę, co dodatkowo wzmacnia efekt oczyszczania organizmu z niepotrzebnych produktów przemiany materii (toksyny).

2. Dostarcza mnóstwo witaminy C.

Organizm ludzki nie jest w stanie samodzielnie wytwarzać witaminy C, musimy ją pozyskiwać wraz z pokarmem. W tej roli doskonale sprawdza się właśnie sok z cytryny.

Jakie są zalety utrzymywania odpowiedniego poziomu witaminy C w organizmie? Witamina C stymuluje produkcję białych krwinek krwi, niezbędnych do prawidłowej pracy układu odpornościowego. Jako przeciwutleniacz, witamina C także chroni nasze komórki przed procesem utleniania. Codzienne picie wody z sokiem z cytryny zapewnia stały dopływ witaminy C do organizmu.

Nasz eBook z obłędnymi koktajlami, które oczyszczają i odżywiają organizm!

3. Ożywia skórę i leczy ciało.

Przeciwutleniacze zawarte w soku z cytryny pełnią podwójną rolę. Zwalczają wolne rodniki utrzymując świeży wygląd Twojej skóry. Dodatkowo dostarczanie odpowiedniej ilości witaminy C z soku z cytryny stymuluje Twój organizm do produkcji kolagenu, składnika niezbędnego do posiadania gładkiej i świeżo wyglądającej skóry.

Badania prezentowane w amerykańskim piśnie American Journal of Clinical Nutrition pokazują, że spożywanie witaminy C prowadzi do wygładzenia skóry i sprawia, że wygląda ona młodziej.

4. Pomaga w utrzymaniu właściwej wagi.

Dzieje się tak z powodu pektyny (rodzaj błonnika) dość często spotykanej w owocach. Pektyna powoduje, że sytość po spożyciu posiłku utrzymuje się dłużej, dzięki temu łatwiej jest nam wydłużać przerwy między posiłkami i unikać podjadania.

Dodatkowo picie wody z cytryną zapobiega odwodnieniu, które jest często przyczyną np. bólu głowy, złego nastroju, które mogą prowadzić do niepotrzebnego podjadania. Picie wody z cytryną pomaga nawadniać organizm, dzięki czemu możesz czuć się świeżo i mieć dobry nastrój.

5. Dodaje energii i poprawia nastrój.

Zamiast filiżanki kawy wypij rano szklankę wody z sokiem z cytryny. Woda z cytryną doda Ci energii na długo, a filiżanka kawy wprost przeciwnie. Dlaczego? Nasze ciało pozyskuje energię z atomów i molekuł dostarczanych z pożywieniem i piciem. Negatywnie naładowane jony takie, jakie są zawarte w soku z cytryny, zwiększają w naturalny sposób poziom Twojej energii.

6. Dba o świeży oddech.

Substancje zawarte w soku z cytryny działają bakteriobójczo, ułatwiając zachowanie odpowiedniej flory bakteryjnej w jamie ustnej. Dodatkowo olejki eteryczne na długo po wypiciu wody z sokiem z cytryny pozostawiają w ustach świeży i przyjemny aromat.

Ciekawe fakty na temat soku z cytryny.

Do około X wieku cytryny były używane głównie jako rośliny ozdobne. Zawitały do Europy dzięki krucjatom z XI wieku, ale na stałe osiedliły się w Europie dopiero w XIV wieku. Obecnie głównymi producentami cytryn są Włochy, Grecja, Hiszpania, Turcja i USA.

Jak najlepiej pić sok z cytryny?

Przede wszystkim na czczo, nie później niż pół godziny po obudzeniu się jako dodatek do wody. Oprócz dostarczenia do organizmu mnóstwa cennych związków mineralnych zwartych w soku z cytryny, również nawodnisz organizm. Po 8-godzinnym nocnym odpoczynku Twój organizm jest odwodniony, chociaż tego nie czujesz.

Niech jego nawodnienie będzie pierwszą rzeczą, jaką rano zrobisz. Lekko ciepła woda z sokiem ze świeżo wyciśniętej cytryny. Może to być sok z połowy cytryny, ale wystarczy również np. łyżka stołowa soku – w zależności od tego, jak bardzo tolerancyjny jesteś na smak kwaśny.

Ważne, aby takiej wody nie dosładzać. Dlaczego? Bo nawet zdrowe słodziki (np. miód, melasa, syrop daktylowy) powodują, że woda przestaje być wodą. Zaczyna być płynem, który organizm zanim wchłonie, musi najpierw strawić (wydzielić enzymy, pociąć węglowodany złożone na cukry proste itd), co znacząco wydłuża czas dotarcia wody do komórek, które po nocnym odpoczynku desperacko domagają się nawodnienia.

Sok z cytryny jest wspaniałym początkiem dnia na co dzień oraz przede wszystkim podczas warzywno-owocowej diety oczyszczającej (więcej o oczyszczaniu organizmu znajdziesz pod tym linkiem).

 

Źródła informacji

UWAGA: QUIZZ

Kliknij na poniższe zdjęcie, aby sprawdzić swoje żywieniowe preferencje. W 2 minuty przekonasz się jak daleko Ci do eksperta.