Owsianka to coś, z czym często wiążą się ambiwalentne uczucia. Niby to zdrowe, ale jak to jeść? Przecież owsianka jest ble.
Jednak jak pokazuje moje doświadczenie, większość osób, którym ją proponuję, mówią, że jest smaczna. A dlaczego? Bo owsiankę to trzeba umieć przygotować, a nie wpychać w dzieci mazistą brejkę.
Składniki na owsiankę z bogactwem kwasów omega dla 1. osoby:
- płatki owsiane 6 łyżek
- nasiona chia 2 łyżki
- woda 1 szklanka
- gruszka 1 mała sztuka
- orzechy włoskie 3 sztuki
Płatki owsiane wymieszaj z chia i zalej szklanką wrzątku, zamieszaj. Zostaw pod przykryciem, nie gotuj. Odczekaj 10 min.
Po tym czasie dodaj pokrojony owoc i posyp orzechami.
Owies działa kojąco, leczy układ nerwowy i rozrodczy, wzmacnia śledzionę i trzustkę, zawarty w nim błonnik wiąże i usuwa toksyny z układu pokarmowego, wzmacnia mięsień serca. Jest jednym z pokarmów najbogatszych w krzem, który usuwa z komórek substancje toksyczne, uszczelnia naczynia włosowate, zwiększa wytrzymałość i regenerację układu kostnego oraz tkanki łącznej, zapobiega przedwczesnemu starzeniu się.
Owies zawiera czynniki powstrzymujące rozwój grzybów. Usuwa podrażnienia i stany zapalne skóry, poprawiając jej ogólny wygląd i zapobiegając wiotczeniu. Ogranicza wypadanie włosów, przyspiesza ich wzrost, wzmacnia paznokcie. Owies zawiera również fosfor niezbędny do prawidłowego rozwoju mózgu i nerwów. Ponadto zawiera białko, wartościowe tłuszcze, węglowodany, a także witaminy w szczególności z grupy B oraz wapń, magnez, sód, miedź. Jest doskonały w profilaktyce infekcji. Płatki owsiane mają dużą zawartość błonnika i małą ilość kalorii. Same dobre rzeczy i dla dziecka i dorosłego:-)
Nasiona chia stanowią źródło kwasów tłuszczowych Omega 3, które wspomagają wzrok, pracę mózgu, poprawiają pamięć i koncentrację. Chronią przed demencją, są niezbędne dla kobiet w ciąży. Zmniejszają złogi cholesterolu w ścianach naczyń krwionośnych. Regularnie spożywane korzystnie wpływają na układ nerwowy, strukturę kości i mięśni. Chia to również źródło witamin, minerałów i przeciwutleniaczy – zawierają witaminę E i witaminy z grupy B, żelazo, magnez, fosfor, cynk. Charakteryzują się również wysoką zawartością łatwo przyswajalnego białka (21/100g) oraz błonnika (28/100g).
Orzechy włoskie są bogatym źródłem kwasów wielonienasyconych, błonnika, witamin i minerałów. Zawierają dużo antyoksydantów (przeciwutleniaczy) spowalniających procesy starzenia się komórek. Regularne ich chrupanie obniża ryzyko chorób serca. Orzechy włoskie są często nazywane „pożywieniem dla mózgu” – poprawiają sprawność umysłową, pamięć i koncentrację. Przy czym po wyłuskaniu nie można ich długo przechowywać, aby tłuszcz w nich zawarty nie zdążył zjełczeć.
Zostaw komentarz