Słyszałeś o recyklingu pieczywa albo produktów nabiałowych? To tylko przykłady zgodnych z prawem praktyk umożliwiających ponowne wprowadzenie do sprzedaży produktów spożywczych, które nie zostały sprzedane. Jakie jeszcze niespodzianki przygotowali dla nas producenci żywności i jak nie dać się na nie złapać?
Od razu ostrzegam, że w tym nagraniu usłyszysz historie, od których jeżą się włosy na głowie. Głównie ze strachu, bo już naprawdę nie wiadomo co jeść, aby nie wpakować się na jakąś minę!
Jednak nie przejmuj się, z tej rozmowy wyciągniesz również wiele praktycznych wskazówek, jak sprytnie omijać zastawiane pułapki i wybierać zdrowe pełnowartościowe produkty spożywcze. Zapraszam do wysłuchania rozmowy z Agnieszką Pająk, autorką książki Shopping IQ – co kupować by jeść zdrowo.
Z tego odcinka podcastu dowiesz się:
- Slow food live – moda czy realna potrzeba.
- Formuła 3G: bez gluten, cukru, tłuszczów trans.
- Formuła 5G: 3G plus brak laktozy i GMO.
- Jakie zakupy spożywcze zrobić przechodząc na formułę 5G.
- Na czym polega recykling produktów spożywczych.
- Jakich efektów możesz się spodziewać po wprowadzeniu formuły 3G.
- Jak z formuły 3G przejść do 5G.
- Jakich błędów nie popełniać wdrażając zdrowe odżywianie.
- Jak robić zdrowe zakupy.
Podcast: Play in new window | Download (Duration: 1:02:23 — 36.0MB)
Śledź nas: Apple Podcasts | RSS | More
Transkrypt: Formuła 5G
Kliknij tutaj, aby pobrać transkrypt tego odcinka podcastu
Jak możesz słuchać podcastu?
- na blogu – wszystkie podcasty z naszego bloga,
- na dowolnym odtwarzaczu mp3, pliki możesz pobrać z bloga i przegrać je na swój odtwarzacz,
- filmiki instruktażowe – jak najwygodniej słuchać na swoim telefonie – to banalnie proste! 🙂
Zdecydowanie polecam ostatni sposób – słuchanie podcastów na swoim smartfonie. Ja tak robię już od kilku lat i jestem z tego sposobu bardzo zadowolony. Swoje ulubione podcasty mam zawsze z sobą i słucham w każdym miejscu i o dowolnym czasie. Polecam!
Oceń mój podcast: Formuła 5G
Jeżeli chcesz mi jakoś podziękować, to najlepsze dla mnie będzie pozostawienie przez Ciebie opinii w iTunes. Dzięki temu mój podcast będzie lepiej widoczny i łatwiej będę mógł docierać do nowych słuchaczy. Możesz to zrobić klikając na linka poniżej.
-> Oceń podcast “Więcej Niż Zdrowe Odżywianie” na iTunes
UWAGA: Konkurs książkowy
Na odpowiedzi na pytanie konkursowe (zadane w treści podcastu) czekamy do 3.12.2018. Odpowiedzi należy umieszczać w formie komentarza do tego wpisu. Pięć najciekawszych komentarzy zostanie nagrodzonych książką Agnieszki Pająk Shopping IQ – co kupować by jeść zdrowo.
Notatki do tego odcinka podcastu:
- Spisana treść tego podcastu, kliknij tutaj.
- Agnieszka Pająk: Health Coach, twórczyni i redaktor popularnego portalu slowfoodlife.com, propagatorka zdrowego stylu życia , ekspert wellness, członek Slow Food International, food shopper assistant. Autorka takich bestsellerów jak Metaboliczne IQ – twój kod do zdrowia i Twój dziennik zdrowia. Publicystka znana z artykułów prasowych, wywiadów, programów TV i audycji radiowych. Wspólnie z Dr Grażyna Pająk konsekwentnie od 12 lat budują imperium zdrowia.
- Dołącz do wyzwania: Detoks cukrowy w 3 dni!
UWAGA: Bezpłatny eBook!
„6 kroków do zdrowego odżywiania”
Bezpłatny eBook, a w nim:
Hej,
Dzięki za kolejny świetny podcast! Chciałabym otrzymać książkę, ponieważ z sukcesem (choć powoli) udaje mi się wprowadzać lepsze bawyki żywieniowe w moim domu i wśród najbliższych. Nie jem mięsa od trzech lat i jestem na drodze do weganizmu. W tym czasie z mięsa zrezygnowało całkowicie lub ograniczyło kilka najbliższych osób jak mama, partner i współpracownicy. Chciałabym dowiedzieć się jeszcze więcej o zdrowym żywieniu i znów szerzyć wiedzę i zaraz tym innych 🙂
Pozdrawiam!
Natalia
Bardzo chciałabym otrzymać książkę p. Agnieszki Pająk, ponieważ jestem mamą pół rocznej dziewczynki, którą chcę jak najzdrowiej odżywiać. Dzięki wpisom o żywieniu niemowląt, umieszczony na tym blogu, bardzo dużo się już dowiedziałam, jednak nadal się gubię w temacie zdrowych zakupów i wybierania w 100% zdrowych produktów, wnikliwego czytania etykiet i unikania pułapek producentów żywności. Czuję, że ta książka pomoże mi pewniej poczuć się w temacie zdrowego żywienia zarówno córki jaki siebie z mężem 😉
Dbając o zdrowie schudłam 15kg oraz pozbyłam się problemów ze zdrowiem i złym samopoczuciem. Jestem kolekcjonerką książek o zdrowym odżywianiu. Posiadam także książki Pani mamy, które są niesamowitym źródłem wiedzy, ALE tej książki zdecydowanie brakuje w mojej kolekcji i bardzo chciałabym ją wygrać. Z dzisiejszego podcastu dowiedziałam się o „recyklingu pieczywa” oraz innych oszustwach producentów. A z racji, ze mój mąż jest jeszcze trochę oporny w przejściu na 5G to ta książka bardzo pomogłaby mi zadbać o jego zdrowie oraz dzięki takiemu autorytetowi przemówić mu trochę do rozsądku 🙂 a jak wiemy- chcemy aby Ci, których kochamy żyli jak najdłużej 🙂 pozdrawiam
każdy punkt powinien mieć podaną minutę od kiedy dany temat się zaczyna
Witam,
Jestem w szoku po tym co usłyszałem, ale również przerażony ogromem informacji. Dużo chorujemy w rodzinie. Dwójka maluchów, które mamy w domu potrzebują dobrych nawyków, Czuje, że to jest ten czas. Mam zrywy, ale brakuje konsekwencji. Od pewnego czasu pije rano ciepłą wodę z cytryną i imbirem, przygotowuje koktajle, w weekendy gotuje potrawy, ale lista porażek jest zdecydowanie dłuższa…aż wstyd się przyznać.
Z ksiązki obiecuje korzystać i przekazywać treści w niej zawarte bliskim i znajomym. Dziękuje za wartościowy odcinek Michał !
Pani Agnieszka Pająk razem z mamą Grażyną to wspaniałe osoby i jestem wdzięczna losowi, że dane mi było na nie trafić, bo dzięki nim zmieniło się moje życie. Obie panie mają ogromną wiedzę na temat zdrowego żywienia, jak również nie boją się mówić prawdy.W wielu audycjach, w których brały udział, poruszany był problem metod wykorzystywanych przez przemysł spożywczy. Metod, które są czasem tak bardzo dalekie od zdrowego żywienia ludzi. Dlatego książka pani Agnieszki “Shopping IQ – co kupować by jeść zdrowo” jest dla mnie pozycją, którą pragnę przeczytać. Jak największa liczba ludzi powinna poznać prawdę – jakie metody i sztuczki wykorzystują ludzie z koncernów, jak nas oszukują i zwyczajnie trują. Każdy powinien przeczytać taką książkę. Może wtedy ludziom otworzyłyby się oczy i zaczęliby sami dbać o żywienie siebie i swoich bliskich. W ten sposób może gdyby nie było popytu na takie oszukane produkty, to przestano by je produkować…
Ja chciałabym otrzymać książkę ponieważ czuje, że cofam się w moich zmianach dotyczących zdrowego odżywiania. To co usłyszałam w podkaście trochę mnie zszokowało. Rosnąca świadomość konsumentów powinna spowodować większa ilość produktów o dobrym składzie a nie większą kreatywność producentów…
Jeszcze nie dosłuchałam do końca, ale czegoś nie rozumiem: w modelu 3G jest dozwolone pieczywo (z glutenem przecież)??? I ciemne pieczywo, które jak wiadomo jest “dociemniane” karmelem??? Coś mi tu nie pasuje… :/
Sorry, ale polecanie strukturyzowanej wody to moim zdaniem lekkie przegięcie i zalatuje ziębitami 🙂 Jest jeszcze sporo rzeczy z którymi się nie zgadzam (chociażby zachwalanie oleju kokosowego), ale generalnie przekaz spoko 🙂 Pozdrawiam 🙂
Witam, gratuluje śwetnego bloga:) wspaniale,że mądrzy ludzie chcą się dzielić swoją wiedzą z innymi. Od dłuższego czasu próbuję zgubić zbędne kilogramy po ciąży jednak bezskutecznie. Wspaniale byłoby otrzymać książkę autorstwa Pani Agnieszki Pająk, która pozwoliłabymi rozpocząć madrą dietę, dzięki której mogłąbym zgęłbiać swiadomie tajniki zdrowego odżywiania.
Zastanawiam się czasem czy lepiej żyć w nieświadomości ponieważ świadomość czym Nas producenci “częstują” przeraża. Używam produkty jak namniej przetworzone jednak tu gdzie mieszkam tj w Holandii jest o nie niezwykle trudno. Kiedy przyszła na świat Nasza córeczka zaczęłam wnikliwiej czytać informcje na produktach. Często zastanawiam się czy dziecko naprawdę do 1 roku życia musi poznać większość smaków, których jakość jest conajmniej wątpliwa i nietstety ograniczam się do tych najbardziej pewnych to znaczy te, ktore mam w ogródku. Odwiedziłam wiele miejsc w poszukiwaniu produktów naturalnych bez stosowania chemii. Kiedy zaczęłam pytać o pochodzenie min.: bio kurczaków hodowcy reklamującego się kurkami na wybiegu okazało się, że kurki sprowadzane są z Francji;( inny stwierdził, ze : “obecnie każdy może sobie przykleić etykietę z bio!” jeszcz inny nie chciał ze mną rozmawiać…” Przestałam kupować drób i wędliny cześciej jemy min.;ryby i zamienniki mięsa. Dziecku nie podaje nic “gotowego”wiele potraw przygotowuje sama min pieczenie chlebka, robię konfitury bez cukru nie używam soli( w poszukiwaniu nowych inspiracji trfiłam na “Więcej niż zdrowe odżywianie”:)) Zastanawiam się również by zacząć robić twarożek i jogurty. Karmiąc piersią (niemal12 miesięcy) oraz używając warzyw z własnego ogródka mogę uchronić moją jeszcze małą córeczkę przed ‘chemiczna żywnością” Niejednokrotnie kosztem snu i wielkiego zmęczenia ale zdrowie i uśmiech dziecka rekompensuje wszystko:))
W tym roku z malutkiego kawałka ziemi udało mi się wyhodować min.:dynie, ktore są podobno zdrowsze od marchwi. Pozdrawiam serdecznie. Agnieszka 🙂
Cześć i czołem!
Dlaczego chciałbym otrzymać książkę? Odpowiem moją własną wersją 5G:
1. Głęboko wierzę, że zdrowe odżywianie może być tzw. kluczowym nawykiem i mieć bezpośrednie, pozytywne przełożenie na inne aspekty naszego życia;
2. Gdziekolwiek jestem i z kimkolwiek przebywam, staram się delikatnie zachęcać innych do zastanowienia się nad rolą
jaką pełni odżywianie w naszym życiu;
3. Gdyby to ode mnie zależało, wprowadziłbym przedmiot “zdrowe odżywianie” do szkół;
4. Godzinami słucham podcastów, z czego “Więcej niż zdrowe odżywianie” jest dla mnie jednym z najważniejszych;
5. Głos pani Agnieszki jest bardzo przyjemny, stąd oczywisty wniosek, że lektura książki “Shopping IQ” również taka
będzie. 🙂
Pozdrawiam
Dziękuję za nowy odcinek! Jak zawsze pięknie się słuchało! Co do książki… pewnie i tak kupię mamie na gwiazdkę, a przy okazji sama skorzystam 😉 Chociażby dlatego, że troszkę się w tym wszystkim już gubię…Jeszcze niedawno wszystko wydawało się dość proste – nie jeść przetworzonego! Pić dużo wody! Przyglądać się sobie… Jednak im więcej czytam, słucham to czuję się przytłoczona! Przerażona! Bezsilna… Sama już instynktownie odrzucam wiele produktów, jednak brakuje mi takiej usystematyzowanej wiedzy, zebranej, właśnie na te najbardziej podstawowe tematy np. co właściwie znajduje się na tych sklepowych półkach? i tym samym na półkach i w lodówce mojego rodzeństwa, ich dzieci i mojej mamy? Temat jedzenia/odżywiania się jest niezmiernie fascynujący, w każdym wymiarze. Ale również wszechobecny i kontrowersyjny, a razem z wiedzą i większą świadomością zauważyłam, iż muszę również stopniowo uczyć się prawidłowej umiejętności dzielenia się tą wiedzą, nie narzucania, nie wymądrzania się, kontroli nad emocjami, bo czasem chcą wziąć górę…Czuje, że ta książka fajnie może mi pomóc w budowaniu tej umiejętności i usystematyzowaniu wiedzy. A jak już emocje w dyskusji wezmą górę to przynajmniej przyczyni się do wzrostu satysfakcji z tego, że już nie tylko czuję, że coś jest “niejadalne”, ale i WIEM! 😉 Smacznego i zdrowego dnia/wieczoru wszystkim życzę 🙂 I jeszcze raz dziękuję za trud zdobywania i dzielenia się wiedzą i doświadczeniem! Natalia
Jakiś czas temu postawiłem sobie zadanie aby uświadomić moją siostrę w kwestiach odżywiania. Zadanie nie łatwe ponieważ jest ona dość oporna na moje apele albo, co tez przeszło mi przez głowę, nie mam takiego daru przekonywania jakby mi się zdawało. Do tego jest ona mało internetowa a przecież to kopalnia wiedzy! Niestety jakimś cudem omijają ją wartościowe treści a te z kotkami i śmiesznymi filmikami już nie. Problemem jest za dużo sklepowych słodkości, białego pieczywa, makaronu i ogólnie jakoś tak po prostu za dużo 😉 Zrobiłem już niewielki postęp ale to wciąż za mało.
Siostra tuż przed świętami wraca z Włoch z pracy i już słyszę jej przechwałki, że schudła kilka kilo ale nie wie jak to się dzieje że w Polsce znowu przytyje. Zdarza się to regularnie po każdym przyjeździe. Może to stres a może.. włoskie jedzenie i jego zjadane ilości. Przywozi oliwę z oliwek i kawę więc mamy zapas.
Mój plan jest prosty: skoro nie słucha mnie to posłucha obecnego odcinka podcastu a słowa eksperta może bardziej do niej trafią. I zrobi to, już ja przypilnuję.
Mając do tego książkę pozaznaczam wszystkie ważne informacje i będę je przemycał przy okazjach pokazując palcem co kupować i dlaczego z przykładami na produktach. Książki nie dostanie jako prezent bo wiem jak by się to skończyło. Po przejrzeniu wyląduje na półce i będzie się kurzyć razem z tą którą dostała ode mnie dawniej… A nie taki jest mój chytry plan…
Podcast jest świetny, pamiętam poprzedni odcinek z panią Agnieszką i jej historia o sobie zrobiła na mnie wrażenie. W obecnym najbardziej jestem zaskoczony, że olej rzepakowy jest tak niezdrowy a smażenie u nas tylko na nim bo oliwa do sałatek.A i przekrętami z masłem to gruba sprawa.
Do podcastu techniczna uwaga o bardziej skondensowany i krótszy wstęp. Słucham wielu podcastów i zawsze nie mogę doczekać się “mięsa” więc im krótszy tym lepiej. To taka moja mała konstruktywna krytyka by podcast był jeszcze lepszy.
Pozdrawiam i dzięki za dobra robotę.
Bardzo dziękuję za komentarze i miłe słowa na temat podcastu. Zwycięskie komentarze zostały napisane przez:
1/ 19 listopada 2018 Aleksandra
2/ 19 listopada 2018 Artur
3/ 30 listopada 2018 Natalia S
4/ 2 grudnia 2018 Krzysztof
5/ 19 listopada 2018 Beata
Gratuluję zwycięzcom, z każdym z Was skontaktuję się mailowo w celu pozyskania adresu wysyłki nagród, aby dotarły jeszcze przed świętami 🙂
Co kupować by jeść zdrowo? Mam wrażenie, że wszystko wokoło jest pozbawione zdrowia, pędzimy, jemy byle jak, nie umiemy odpoczywać. Sam proces zakupów również tym się cechuje. Wpadamy do sklepu, często głodni, kupujemy oczami, jemy szybko nie czując smaku i efekty widać w samopoczuciu, rozdrażnieniu, zmęczeniu, na wadze i w portfelu.
Sam proces zakupów powinien rozpocząć się od mądrego planowania. Gdybyśmy wyrobili w sobie taki nawyk z pewnością nasze zakupy byłyby o wiele łatwiejsze. Jeżeli coś zaplanujemy – dążymy do realizacji planów. Czego potrzebuję, żeby zaplanować mądrze swoje zakupy? Zadaję sobie to pytanie i dziś już wiem, że ułatwi mi to książka Dr Pająk oraz Wasze podcasty, których słucham od jakiegoś czasu i znajduję w nich wiele informacji, które poddaję sprawdzeniu, bo aż się wierzyć czasem nie chce, że jedzenie truje.
Czy można gdzieś przeczytać o recyklingu pieczywa? Chciałabym sprawdzić tą informacje bo wydaje mi się to nieprawdopodobne?
Póki co trafiłem na to jedynie w książce Agnieszki Pająk