Kapusta biała należy do rodziny roślin krzyżowych, które przygotowane w pewien szczególny sposób nabierają silnych właściwości wzmacniających układ odpornościowy. Jaki to sposób i na czym polegają te właściwości?
Warzywa krzyżowe w swoim składzie zawierają siarkę nadającą jej ostry, gorzki smak. Podczas miażdżenia, ugniatania lub bardzo drobnego siekania ściany komórkowe są zgniatane a uwolniona siarka pod wpływem enzymów zamienia się w izotiocyjaniny (ITC) – związki o bardzo silnym (udowodnionym) działaniu przeciwnowotworowym.
Dlatego przygotowując sałatkę z kapusty i z każdego innego warzywa krzyżowego (np. brokuł, kalafior, brukselka) zadbaj o to, aby je drobno posiekać. Potem odczekaj przynajmniej 15 minut – wtedy wytwarzają się te prozdrowotne substancje.
Składniki na sałatkę z kapusty białej dla 1. osoby:
- garść białej kapusty
- 5 rzodkiewek
- 0,5 papryki czerwonej
- 2 szczypty dobrej soli
- 1 łyżka oleju lnianego
- szczypta wybranych ziół, np. lubczyku
Kapustę pokrój w cienkie pióra, posól i zamieszaj. Odstaw na około 10 minut, aby kapusta zmiękła. Pougniataj ją w międzyczasie.
Pozostałe składniki pokrój w ulubiony sposób i dodaj do kapusty. Dodaj olej i wszystko razem wymieszaj.
Dzień dobry Pani Tatiano ! 🙂 Świetny blog
Mam takie pytanie. Bardzo lubię mrożonki szczególnie mrożony szpinak. Niestety dowiedziałam się, że tego typu warzywa są pełne pestycydów. Co mnie bardzo zmartwiło ;( Czytałam jednak, że istnieje domowy sposób pozbycia się większości pestycydów.. Ale jednak mrożony ciężko będzie umyć tym sposobem. Moje pytanie jest takie czy mrożony ma taką samą ilość pestycydów czy może w wyniku mrożenia ma ich mniej ? Dodam jeszcze, że w miejscowości, której mieszkam nie ma sklepów ekologicznych itp 🙁 Jak to jest z tym mrożonym szpinakiem?
Z góry dziękuję za odpowiedz.. Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry 🙂
Mrożony ma ich mniej. Każda obróbka pozwoli stracić część pestycydów. A gdyby tak podczas lata kupować na targu i zamrozić na zimę? Byłby pewniejszy.