Taki pomysł na sałatkę przyszedł mi do głowy przy okazji tworzenia wyzwanie soczewicowego. Pieczona dynia, warzywa sałatkowe i soczewica. Mmm – pycha. Szczególne ta dynia 🙂 Wzbogaca smak sałatki tak, że po żaden dodatkowy składnik nie sięgam. Warto przy okazji pieczenia dyni ze szpinakiem na obiad upiec jej więcej i zrobić sałatkę na kolację.
Składniki na sałatkę z pieczoną dynią i soczewicą dla 2. osób:
- 20 dag dyni (najlepiej Hokkaido)
- 2-3 liście kapusty pekińskiej
- 4 łyżki soczewicy czarnej lub zielonej
- 2 garście szpinaku
- kilka plasterków świeżej marchewki
- 1 łyżka posiekanych migdałów
- kawałek startej rzodkwi lub kalarepy
- 0,5 łyżeczki soku z cytryny
- 2 łyżki oliwy z oliwek
Dynię (jeśli Hokkaido to ze skórą) pokrój w paski i włóż do nagrzanego piekarnika – 170 st. góra/dół, albo 150 st. z termoobiegiem. Piecz 20 minut.
W tym czasie ugotuj wypłukaną soczewicę – w dwa razy większej ilości wody niż soczewicy – 15 minut od zagotowania.
Na talerzu ułóż kapustę pekińską, szpinak, marchewkę, soczewicę, dynię i polej sokiem z cytryny, oliwą, posyp migdałami i gotowe.
Dynia jest niskokalorycznym, bogatym źródłem mikroelementów (minerały, witaminy – głównie z grupy A), przez co jest ważnym elementem zdrowego odżywiania. Zawiera między innymi beta-karoten (poprawia wzrok), odkwaszające minerały: wapń, potas, magnez. Ponadto dostarcza dużo nierozpuszczalnego błonnika, który dba o perystaltykę jelit i utrudnia przyswajanie tłuszczów z posiłków.
Jest bogatym źródłem łatwo przyswajalnego białka, zawiera cenne dla naszego organizmu składniki mineralne, takie jak wapń, potas i fosfor. Regularne jej spożywanie wzmacnia także układ krwionośny, ponieważ wysoka zawartość żelaza i kwasu foliowego sprzyja tworzeniu czerwonych krwinek i podnosi poziom hemoglobiny. Ze względu na niski indeks glikemiczny i dużą zawartość błonnika jest szczególnie zalecana osobom zwracającym uwagę na zdrowe odżywianie i stosującym dietę odchudzającą.
Pobierz bezpłatnego eBooka!
1. Nasza historia – co nam dała zmiana odżywiania.
2. Co musisz zrobić zanim zaczniesz zmiany.
3. Produkty, które powinny zniknąć z kuchni.
4. Co w zamian? Zdrowe zamienniki.
5. Co się stanie, jeżeli nic nie zrobisz.
6. Jak zrobić to szybciej i łatwiej.
Zostaw komentarz