Kuchnia Pięciu Przemian. Regularne jadanie posiłków jest jedną z powystawowych potrzeb człowieka. Przez wiele lat różne nacje a nawet cywilizacje eksperymentowały, najczęściej metodą prób i błędów z różnymi sposobami ich przyrządzania. Nie dość, że można użyć różnych składników, można je również dodawać w różnej kolejności, w różnych odstępach czasowych. I nie zawsze chodzi tylko o to, aby marchewka była odpowiednio miękka…
Okazuje się, że sposób przygotowania potrawy bezpośrednio przekłada się na to jak długo pozostanie świeża. Przekłada się również, a może przede wszystkim na to, czy strawa będzie wzmacniała nasz organizm, harmonizowała zachodzące w nim procesy, czy tylko zaspokajała głód.
Kuchnia Pięciu Przemian w mojej ocenie, jest kwintesencją celebrowania procesu przyrządzania jedzenia, celebrowania obudowanego skrzętnie pielęgnowaną, wieloletnią tradycją, najlepszymi doświadczeniami naszych przodków.
W tym odcinku podcastu rozmawiam z Moniką Biblis, autorką ponad dziecięciu książek dotyczących kuchni pięciu przemian, zapraszam.
Z tego odcinka podcastu dowiesz się:
- Na czym polega Kuchnia Pięciu Przemian?
- Jakich obszarów życia dotyczy?
- W jaki sposób poszczególne smaki działają na organizm ludzki?
- Jak ugotować zupę zgodnie z zasadami Kuchni Pięciu Przemian?
- Co wspólnego pięć żywiołów ma wspólnego z etapami życia człowieka?
- Pięć przemian, pięć emocji, jakich?
- Jakich dobroczynnych efektów można się spodziewać gotując zgodnie z Kuchnią Pięciu Przemian?
- Jak przygotować jajecznicę zgodnie z Kuchnią Pięciu Przemian?
Podcast: Play in new window | Download (Duration: 46:26 — 64.0MB)
Śledź nas: Apple Podcasts | RSS | More
Transkrypt podcastu – Kuchnia Pięciu Przemian
Kliknij tutaj, aby pobrać transkrypt tego odcinka podcastu.
Jak możesz słuchać podcastu?
- na blogu – wszystkie podcasty z naszego bloga,
- na dowolnym odtwarzaczu mp3, pliki możesz pobrać z bloga i przegrać je na swój odtwarzacz.
- Filmiki instruktażowe – jak najwygodniej słuchać na swoim telefonie – to banalnie proste! 🙂
Zdecydowanie polecam ostatni sposób – słuchanie podcastów na swoim smartfonie. Ja tak robią już od kilku lat i jestem z tego sposobu bardzo zadowolony. Swoje ulubione podcasty mam zawsze ze sobą i słucham w każdym miejscu i o dowolnym czasie. Polecam!
Oceń mój podcast – Kuchnia Pięciu Przemian
Jeżeli chcesz mi się jakoś odwdzięczyć to najlepszym dla mnie podziękowaniem będzie pozostawienie opinii w iTunes. Dzięki temu mój podcast będzie lepiej widoczny i łatwiej będę mógł docierać do nowych słuchaczy. Możesz to zrobić klikając na linka poniżej.
-> Oceń podcast “Więcej Niż Zdrowe Odżywianie” na iTunes
Notatki do tego odcinka podcastu:
- Książki napisane przez Monikę Biblis
- Blog prowadzony przez Monikę – kuchnia5przemian
- Spisana treść tego podcastu, kliknij tutaj
Super materiał. Mnóstwo doskonałej wiedzy i fajne przepisy na dania według Pięciu Przemian 🙂 Co do kaszy jaglanej i jej podprażania przed gotowaniem, ja słyszałam taką teorię, że taka właśnie metoda sprawia, że kasza osusza organizm z nadmiaru śluzu, czyli jest pomocna w przeziębieniach, katarach. Ale nie pamiętam gdzie to słyszałam… Ale takie kulinarne osobiste doświadczenia mam takie i mogę je potwierdzić, że kasza jaglana tylko przepłukana wodą, po ugotowaniu będzie kleista (proporcje 2:1), a ta podprażona i ugotowana (proporcje 3:1) będzie sypka.
Dziękuję Beata za komentarz i podzielenie się swoimi doświadczeniami 🙂
Dziękuję serdecznie, Pani Beato! Pozdrawiam ciepło 🙂
Gotuje z przepisów Pani Moniki od 4 miesięcy -uwielbiam. Prawdą jest, że potrawy przygotowanę według Pięciu Przemian smakują o wiele lepiej, są energetyczne i lekkie. Dziękuje za inspiracje. Pozdrawiam
Witaj Aniu na naszym blogu 🙂
W naszych przepisach na zupy jest kilka propozycji wg Pięciu Przemian. Może Ci zasmakują 🙂
Państwa przepisy także bardzo mi odpowiadają. Wczoraj zrobiłam hummus – wreszcie odnalazłam konsystencję i smak długo poszukiwany, dzisiaj frittatę z cukinia i serem – naprawde palce lizać 🙂 Zakwas buraczany włanie sie robi. Będę tu wracać często. Dziekuje za inspiracje 🙂
Nawet nie wiesz, jak nas to cieszy. Takie komentarze, jak Twój pozwalają nam wierzyć, że to, co robimy jest komuś przydatne 🙂
Gdybyś miała pytania co do zakwasu, pisz śmiało. Ja tak na Ty – mam nadzieję, że Ci to nie przeszkadza 🙂
Pozdrawiamy serdecznie! 🙂
Dziękuję Pani Aniu i pozdrawiam serdecznie,
Monika 🙂