Jakie jest 10 pomysłów na zdrowy i szybki obiad? Nie wszyscy lubią godzinami stać w kuchni przygotowując posiłki, które dodatkowo nie zawsze idealnie wpisują się w kanon zdrowego odżywiania. Po takich posiłkach często wstajemy od stołu ociężali i zmęczeni. Czy można tego uniknąć? Jaki obiad przygotować, aby nie napracować się w kuchni i po zjedzeniu wstać od stołu lekkim jak ptaszek?
Dlaczego po zjedzeniu obiadu jestem ociężały?
Poniżej znajdziesz 10 propozycji na szybkie w przyrządzeniu, zdrowe i tanie obiady. Obiady, po których zjedzeniu nie będziesz ospały i zmęczony, ale pełen energii i dobrego nastroju. Jak to możliwe?
Poobiednia ospałość jest zazwyczaj spowodowana tym, że żołądek dociążony obiadem zabiera się do pracy, czyli trawienia. Trawienie jest pracą, którą organizm musi wykonać i do tego też jest potrzebna energia. Im bardziej dociążymy żołądek, im trudniej strawne pokarmy zjemy, tym bardziej zmęczeni i ospali będziemy po jedzeniu.
Jak uniknąć poobiedniej ospałości?
Najlepszym sposobem uniknięcia poobiedniej ospałości jest jadanie prostych i lekkostrawnych obiadów. Pewnie już wiesz, że najtrudniejsze do strawienia jest mięso, białka trawione są najdłużej, szczególnie te odzwierzęce. Dlatego większość zaproponowanych poniżej obiadów będzie zawierała białka roślinne. Nie przejmuj się, dla amatorów mięsa też będzie kilka propozycji, ale mniej i na końcu 🙂
Zamiana mięsa na białko roślinne ma jeszcze jedną (oprócz szybszego trawienia) zaletę – oszczędność pieniędzy. Popatrz na swój “typowy paragon” z supermarketu. Które pozycje (pomijam alkohole, kawy i inne używki) są najdroższe? Mięso, ser i produkty wysoce przetworzone! Decydując się na samodzielne przygotowywanie prostych potraw na bazie produktów roślinnych nie dość, że lżej się czujesz po jedzeniu to dodatkowo oszczędzasz pieniądze!
Poniższa lista 10 pomysłów na zdrowy i szybki obiad jest bardzo subiektywna. Są to obiady, które w naszej rodzinie najczęściej jadamy i które nam najbardziej smakują. Może zasmakują również Tobie?
Obiad 1: Marchewka z groszkiem i ziemniakami
Przepis na marchewkę z groszkiem znajdziesz tutaj.
Do tego gotujemy ziemniaki w mundurkach i odsączone stawiamy na stole. Każdy samodzielnie obiera sobie ziemniaki i zjada ze smakiem z dodatkiem marchewki z groszkiem.
Obiad 2: Kasza gryczana z sosem pieczarkowo-cebulowym
Przygotowanie tego obiadu zajmie Ci maksymalnie 30 minut.
Wystarczy, że masz pod ręką kaszę gryczaną, pieczarki, cebulę, czosnek i jakąś zieleninę, na przykład szpinak. Dokładny przepis na to danie znajdziesz tutaj.
Obiad 3: Warzywa z sosem z soczewicy i nerkowców
Ten obiad jest póki co największym przebojem w naszej rodzinie. Jak pytamy nasze nastoletnie dzieci co przygotować na weekendowy obiad, to ta propozycja pada z ich ust najczęściej.
Warzywa gotujemy na parze, najczęściej jest to brokuł, kalafior i ziemniaki. Całość polewamy sosem z soczewicy i nerkowców zrobionym według tego przepisu.
Obiad 4: Warzywne bezglutenowe spaghetti
To był “przypadkowy obiad”, Tatiana ukręciła posiłek z tego, co akurat było w lodówce i spiżarni. Wyszło kolorowo, zdrowo i przede wszystkim bardzo smacznie.
Od tamtej pory chętnie do tego obiadu wracamy. Przepis tutaj.
Obiad 5: Kotlety pieczarkowo-jaglane
To propozycja dla osób, które nie wyobrażają sobie obiadu bez kotleta.
Zrobione z kaszy jaglanej i pieczarek są bardzo smaczne, odżywcze i jednocześnie relatywnie (w porównaniu do mięsnych) lekkostrawne. Przepis tutaj.
Obiad 6: Kluski po sycylijsku z bakłażanem
Takim obiadem poczęstowała nas kuzynka Alicja i od tej pory na stałe zagościł w naszym domowym repertuarze obiadowym.
Bakłażan doskonale zastępuje mięso. Jest odżywczy, lekkostrawny i łatwy w przygotowaniu. Przepis na całe danie tutaj.
Obiad 7: Fettuccine z brokułami i sosem z nerkowców
To dopiero hit obiadowy! Jest w czołówce naszych ulubionych potraw.
Jeżeli do sosu z nerkowców dodasz jeszcze płatków drożdżowych (choć nie musisz jeśli nie masz), to smak zachwyci niejednego sceptyka potraw bezmięsnych. Przepis tutaj.
Obiad 8: Pulpety z mięsa i soczewicy czarnej
Na koniec trzy przepisy na obiady mięsne.
Jadając mięso dobrze jest pamiętać o bilansowaniu go dużą ilością zielonych warzyw. Produkty odzwierzęce działają zakwaszająco, a warzywa przeciwnie – są alkalizujące. Więc jeżeli coś jeszcze pamiętamy z chemii, kwas i zasada neutralizują się dając środowisko (kwasowość) zbliżoną do neutralnej.
Na początek pulpety mięsne z dodatkiem czarnej soczewicy, przepis tutaj.
Obiad 9: Indyk ze szpinakiem
Mięso indyka bardzo szybko się przyrządza, wystarczy je lekko poddusić (nie smażyć).
Do przygotowania potrawy najlepiej jest użyć świeżego szpinaku, ale może też być mrożony. Przepis tutaj.
Obiad 10: Spaghetti pomidorowe
Spaghetti pomidorowe najbardziej lubię podane z bazylią.
Na stole stawiamy doniczkę ze świeżą bazylią, a każdy sobie skubie według uznania i dodaje do swojego talerza. Palce lizać! Przepis tutaj.
Na zakończenie
Zdrowe odżywianie wcale nie musi być trudne, pracochłonne ani drogie.
Jeżeli zastanawiasz się od czego zacząć, proponuję zajrzeć do artykułu Jak wystartować ze zdrowym odżywianiem. A jeżeli uważasz, że zdrowe odżywianie jest drogie to polecam artykuł Jak jeść zdrowo i tanio.
Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę dużo zdrowia! 🙂
Pobierz bezpłatnego eBooka!
1. Nasza historia – co nam dała zmiana odżywiania.
2. Co musisz zrobić zanim zaczniesz zmiany.
3. Produkty, które powinny zniknąć z kuchni.
4. Co w zamian? Zdrowe zamienniki.
5. Co się stanie, jeżeli nic nie zrobisz.
6. Jak zrobić to szybciej i łatwiej.
Jest jedną rzecz, która mnie martwi.. słowa w podcastach ” do usłyszenia za dwa tygodnie” odświeżam z uporem maniaka i liczę na “cud” ze może wcześniej się pojawi.. zawsze jest mega wyczekiwany, tematy bardzo interesujące.. a jak już się pojawia i ściągam powstrzymuje się często w miejscach publicznych do podskakiwania z radości! UWIELBIAM! 🙂 to kawał dobrej roboty, czuć w tym pasje.. nie wszystkie posty z bloga pojawiały się na podcast addict ( android) stąd też widzę ze mam sporo do nadrobienia co mnie niezmiernie cieszy.. Cokolwiek napisze nie odda tego jak bardzo wasze podcasty poprawiaja humor 🙂 Genialne!
Cześć Magda! Nawet sobie nie wyobrażasz jaką radość mi sprawił Twój komentarz. Niezmiernie się cieszę, że słuchanie naszych podcastów sprawia Ci tyle radości! 🙂
Podcast Addicta używa również Tatiana – min. do słuchania moich podcastów i rzeczywiście początkowo aplikacja dostawała “czkawki”, ale od jakiegoś czasu (ponowna reinstalacja aplikacji) nie ma już z tym problemów. Może Ty też spróbuj reinstalacji? Pozdrawiam serdecznie, M
Mam pytanie.
Ostatnio robię na obiad takie danie:
Dynię makaronową kroję na pół, usuwam pestki, sypię w ich miejsce przyprawy, polewam olejem z ostropestu, odwracam skorupką do góry i wkładam do piekarnika na papier do pieczenia. Jem potem z kaszą gryczaną lub ryżem i kiszoną kapustą lub ogórkami kiszonymi.
Smakuje mi to wybornie, ale po obiedzie czuję się bardzo ociężały.
Zakładając, że nie przesadzam z ilością – czy to połączenie składników jest właściwe czy powoduje trudności w trawieniu?
Cześć Artur, danie jak najbardziej dobre pod warunkiem, że olej z ostropestu wymienisz na przykład na oliwę. Olej z ostropestu zawiera dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych (OMEGA3), które podczas podgrzewania utleniają się tworząc szkodliwe związki. Ale samo zestawienie (poza olejem) zapowiada się bardzo godziwie 🙂