Jedno jest pewne, przynajmniej niektórym ludziom żyje się troszkę dostatniej, skoro jak grzyby po deszczu powstają sklepy z żywnością ekologiczną i coraz więcej osób płaci więcej za z pozoru wyglądający tak samo towar. Ale czy na pewno? Czy rzeczywiście produkty ekologiczne to fanaberia co bardziej zamożnej części społeczeństwa? Dlaczego produkty ekologiczne są droższe, jakie mamy gwarancje, że są lepsze i dlaczego warto je kupować i spożywać?
W poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania wirtualnie udałem się do gospodarstwa ekologicznego prowadzonego przez Anitę i Piotra, zwolenników i propagatorów ekologicznych (tradycyjnych) metod uprawiania roślin i hodowli zwierząt.
Z tego odcinka podcastu dowiesz się:
- Czy w Polsce są uprawiane i sprzedawane produkty GMO
- Dlaczego rolnicy decydują się na uprawianie i używanie produktów GMO
- Co to są rośliny „Roundup ready”
- Jakie czynniki powodują to, że produkty ekologiczne są droższe od konwencjonalnych
- W jaki sposób sprawowany jest nadzór na spełnieniem wymogów produkcji ekologicznej
- Na czym polega ekologiczna produkcja zbóż i hodowla zwierząt
- Jak powstają ekologiczne jajka i czym się charakteryzują
- Jak sprawdzić świeżość jajka
Podcast: Play in new window | Download (Duration: 41:22 — 38.1MB)
Śledź nas: Apple Podcasts | RSS | More
Certyfikat produkcji ekologicznej
Jeżeli kupując produkty ekologiczne masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące ich jakości, poproś sprzedawców o przedstawienie ważnego certyfikatu świadczącego, że ich produkty są rzeczywiście ekologiczne. Poniżej znajdziesz przykład, jak taki certyfikat powinien wyglądać.
W zależności od jednostki certyfikującej certyfikaty mogą mieć trochę inną szatę graficzną, jednak sens (zawarte w nim informacje) zawsze jest taki sam. Dodatkowo, taki certyfikat można potwierdzić w internecie, w przypadku tego przykładowego pod tym adresem.
Transkrypt podcastu – dlaczego produkty ekologiczne są droższe
Kliknij tutaj, aby pobrać transkrypt tego odcinka podcastu
Jak możesz słuchać podcastu?
- na blogu – wszystkie podcasty z naszego bloga,
- na dowolnym odtwarzaczu mp3, pliki możesz pobrać z bloga i przegrać je na swój odtwarzacz.
- Filmiki instruktażowe – jak najwygodniej słuchać na swoim telefonie – to banalnie proste! 🙂
Zdecydowanie polecam ostatni sposób – słuchanie podcastów na swoim smartfonie. Ja tak robią już od kilku lat i jestem z tego sposobu bardzo zadowolony. Swoje ulubione podcasty mam zawsze ze sobą i słucham w każdym miejscu i o dowolnym czasie. Polecam!
Oceń mój podcast – Morsowanie
Jeżeli chcesz mi się jakoś odwdzięczyć to najlepszym dla mnie podziękowaniem będzie pozostawienie opinii w iTunes. Dzięki temu mój podcast będzie lepiej widoczny i łatwiej będę mógł docierać do nowych słuchaczy. Możesz to zrobić klikając na linka poniżej.
-> Oceń podcast “Więcej Niż Zdrowe Odżywianie” na iTunes
Notatki do tego odcinka podcastu:
- Spisana treść tego podcastu, kliknij tutaj.
Dobre pytanie o to czy nieuczciwi sprzedawcy mogą sprzedawać jajka 3 jako 0. Cenna informacja, że można o ich pochodzeniu dowiedzieć się ze stempla.
W Podcascie jest mowa o certyfikacie, który powinien mieć każdy kto uważa się za ekologicznego producenta (np. rolnik). Nasunęła mi się myśl, że praktycznie nikt nie wie (łącznie ze mną) jak taki certyfikat powinien wyglądać.
Rozumiem, że opakowane produkty z “zielonym listkiem” mają formę certyfikatu i można je zweryfikować. Ale jeśli rolnik przedstawi mi na rynku certyfikat, to nie będę wiedział czy jest prawdziwy.
Ciesze się, że mogę słuchać o takich tematach.
W Polsce jest kilka jednostek, które wydają certyfikaty, dlatego też różny może być ich wygląd. Ważny jest numer certyfikatu (który można sprawdzić na stronach jednostek po nazwisku, np. agrobiotest, biocert, cobico, ważny jest spis produktów i listek 🙂
Nasz certyfikat na przykład można obejrzeć na stronie biocertu: http://www.biocert.pl/certyfikat-3/?pdb=16766
Dziękuję Przemku za Twój komentarz. Do posta z tym podcastem dodałem przykładowy certyfikat, jak powinien wyglądać i opis jak zweryfikować jego autentyczność. Witaj na naszym blogu! 🙂
Proszę podać lub zapytaj gości gdzie we Wrocławiu można kupować produkty lub gdzie jest ta farma aby samemu przekonać się jak wygląda kurnik .
Pozdrawiam Jacek
We Wrocławiu jesteśmy co sobotę na bazarze “Krótka Droga” przy Białoskórniczej 26 (10.00-13.00)
Nasze gospodarstwo znajduje się pod Jelenią Górą, w Kromnowie; nasza strona facebookowa do pooglądania zdjęć: https://www.facebook.com/ekofarmaupiotra
Wielu klientów przyjeżdża na miejsce po jajka i warzywa, niektórzy nawet lubią poplewić sobie w polu :). Zapraszamy i pozdrawiamy 🙂
Podcast ten dodaję do swojej top listy 🙂 A tutaj info o tym ,że Roundap został uznany w Kalifornii za rakotwórczy http://oczymlekarze.pl/nowosci/2457-roundup-uznany-za-rakotworczy-w-stanie-kalifornia
Przypomina mi się taka historia, gdy młody człowiek pytał pewnego eko-rolnika, dlaczego jego jajka są takie drogie. Ten odpowiedział krótko: “słodkie napoje gazowane są droższe, a w moim jednym jajku jest więcej wartości odżywczych niż w kilku butelkach tej chemii”. Myślę, że to bardzo dobrze podsumowuje. Zdrowa żywność nie tyle jest droga, co po prostu WARTOŚCIOWA.