Soki warzywno-owocowe dobrze jest pić często, choć latem raczej wybieramy koktajle owocowe, aby wykorzystać składniki w całości. W tym wpisie znajdziesz kilka propozycji soków dobrych dla detoksu owocowo-warzywnego, gdzie jest ograniczona ilość owoców do wykorzystania. Jeśli ktoś się nie oczyszcza również może skorzystać z propozycji i na przykład dodać więcej i bardziej różnorodnych owoców do smaku.
A co jest tak cennego w sokach warzywno-owocowych? Witaminy, mikroelementy, enzymy, fitohormony. Gdy je piję mam więcej energii i lepiej mi się myśli. I jakoś nie pamiętam, abym chorowała 🙂
Błonnik dostarczam w innych posiłkach typu zupy, czy sałatki i przekąski owocowe.
Soki można robić z wielu różnych składników, ale dla mnie zawsze podstawą jest marchewka, burak i biała kapusta.
Ja podczas oczyszczania pijam głównie soki z poniższych składników. Sięgam po nie szczególnie, gdy łapie mnie głód.
Do wyciskania soków używam takiej wyciskarki wolnoobrotowej:
Można również sokowirówki, choć wyciskarka jest lepsza, ponieważ dzięki procesowi wyciskania do soku pozostaje w nim więcej cennych składników.
KLIKNIJ TUTAJ, jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o wyciskarce, której używam i odebrać kod rabatowy na 100 PLN zniżki przy jej zakupie :-).
Poniżej przykładowe soki. Ilość możliwości jest ograniczona jedynie poprzez zalecenia diety i preferencje.
Soki najlepiej spożywać bezpośrednio po ich wyciśnięciu. W temperaturze pokojowej już po dwóch godzinach mogą zachodzić w nich procesy gnilne (zależnie od użytego surowca). Jednak świeżo wyciśnięte soki po schłodzeniu w lodówce, szczelnie zamknięte w słoiku można przechowywać nawet 6-8 godzin. Można więc spokojnie zabierać je do pracy (jeśli jest tam lodówka).
Dzięki uczestnictwu w kursie śpię jak suseł, co od ponad sześciu miesięcy było nie do osiągnięcia. Dodatkowo odblokował się mój szyjny odcinek kręgosłupa - od 26 lat nie byłam w stanie odwrócić głowy w lewo. Stwierdzono wtedy zmiany w kręgosłupie szyjnym. Wiele razy miałam robione prześwietlenie, rezonans, tomografię. Aż nagle pod koniec oczyszczania w samochodzie stwierdziłam że moja głowa obraca się w lewo !
W trakcie oczyszczania bardzo pomocna była świadomość, że miałam wsparcie w grupie. Czuję się zdecydowanie lepiej. Dziękuję! Było świetnie!
Przepisy na soki na czas diety warzywno-
owocowej
Jeśli nie jesteś na diecie użyj więcej owoców, np. pomarańcze, a przede wszystkim jabłka.
Sok jarmużowy z kiwi: 2 machewki, 1 burak, kawałek kapusty, łodyga selera naciowego, 3 garście jarmużu, 1 kiwi.
Sok jarmużowy z rabarbarem: 2 machewki, 1 burak, kawałek kapusty, 2 garście jarmużu, łodyga selera, łodyga rabarbaru (może być filiżanka czarnych lub czerwonych porzeczek).
Sok szpinakowy: 2 machewki, 1 burak, kawałek kapusty, łodyga selera, łodyga rabarbaru, 3 garście szpinaku, 1 jabłko.
Inne propozycje:
- 2 marchewki, 2 buraki, 1 gałązka selera naciowego, 2 garście jarmużu, kilka różyczek brokuła, pół szklanki pociętej białej kapusty, łodyga natki pietruszki, pół szklanki porzeczek (ja mam zamrożone, ale mogą być 2 łyżki cytryny)
- 2 marchewki, wiązka botwinki z liśćmi, 1 gałązka selera naciowego, 100 g szpinaku, pół szklanki pociętej białej kapusty, łodyga natki pietruszki, 1 kiwi
- 1 kg pomidorów, 1 cebulka ze szczypiorem, kilka gałązek bazylii
- 2 marchewki, 1 burak, 3 garście szpinaku albo 1 świeża pokrzywa, pół filiżanki aronii (ja mam zamrożoną, ale mogą być 2 łyżki cytryny).
To, co zamrożone najpierw musi zostać rozmrożone.
Zmiany, jakie zauważyłem po oczyszczaniu to duuużo lepiej śpię i nie "podjadam w nocy". Dodatkowo zmniejszył mi się apetyt. Nie ciągnie mnie do słodyczy.
Polecam ten kurs, bo to fajny wstęp do zmiany nawyków żywieniowych. Wprawdzie dość szokowy, ale działa.
Najbardziej podobało mi się prowadzenie za "rękę". Jest menu, są listy zakupowe - wystarczy zrobić. Wszystkie materiały przygotowane na tip top. Bardzo odpowiadała mi forma kursu oraz przekazywania informacji. Przepisy w większości mi smakowały, a część na stałe zagościła w naszym menu.
Pobierz bezpłatnego eBooka!
1. Trzy fazy detoksu, przez które musisz przejść.
2. Potęga nawadniania – udrożnij „wewnętrzną oczyszczalnię”.
3. Niech pokarm Cię uzdrowi – świeże, surowe, odżywcze.
4. Czas dla Ciebie i Twojego ciała.
5. Odżywianie wewnętrzne – nie szalej z kaloriami.
Uwielbiam soki, choć przyznam szczerze, że nie zawsze chce mi się je przygotowywać (a bardziej sprzątać sokowirówkę 😉 ). Podczas swojego ostatniego detoksu wymyśliłam taki smaczny koktajl – 1 jabłko + 1 kiwi + woda 🙂 Pyszny! I można go przygotować ręcznym blenderem – dzięki temu jest mało zmywania, wystarczy opłukać blender 😀 A z soków to też uwielbiam połączenie marchwi i buraków albo marchwi i jabłka 🙂
Och, ja mam tak samo. A wyobraź sobie trzy dni tylko na sokach! 🙂
Dziekuje za pomysł na sok z jarmużem bo akurat mam go dużo! Przyznam sie że nigdy nie pomyślałam o kapuscie…. i to jest dla mnie male odkrycie…. dzięki!!
Ja jeżeli nie mam czasu to robie soki na 2 dni. Do butelek z sokiem dodaje sypkiej vit C bo jest znakomitym antyutleniaczem. Sok ten wkładam do lodówki i pije go rano, myślę że nie traci zbyt wiele…. sądząc po smaku tylko.
Rok temu na to wpadłam. Chciałam jeść jak najwięcej jarmużu, ale już mi się gryźć nie chciało 🙂
Z tego co wiem, to faktycznie można sok przechowywać dłużej niż 8 godzin w szklanym, szczelnie zamkniętym naczyniu.
sok z jarmużem i rabarbarem to porcja na szklankę soku?
To zależy od soczystości i wielkości marchewek i buraków. Zawsze możesz dodać ich więcej, aby uzyskać szklankę.
Trochę mnie zadziwiają komentarze typu: “nie chce mi się sprzątać po robieniu soków”, bowiem jeśli spojrzeć na to co się zyskuje na piciu soków to bałagan po ich robieniu to drobiazg. Jako rodzina pijemy soki od roku, wyciskarka chodzi codziennie. Rano robię około 2 litrów soku, codziennie. rano pijemy po szklance a resztę mąż bierze do pracy. Owszem, po roku potrzebowałam urlopu nawet od robienia soków, ale na wakacjach jadłam po prostu więcej sałatek i surówek. w zeszłe wakacje wzięliśmy świeżo zakupioną wyciskarkę ze sobą na dwutygodniowy wyjazd z wyżywieniem, ale mimo to zaczynaliśmy dzień od soków, warzywa i owoce kupowaliśmy codziennie w biedronce. Piszę to, aby uświadomić innym, że świadomość wartości wyciskanych soków dla zdrowia jest taką motywacją, że problem przerabiania wielu kilogramów owoców i warzyw (samych jabłek idzie nam 10 kg tygodniowo) to mały pikuś. Idąc sloganem: Zdrowie jest najważniejsze!!!
pozdrawiam
Racja Kasiu, choć przedmówczyni zamieniła soki na koktajle, co faktycznie oszczędza czas i dodatkowo dostarcza błonnika 🙂
w Biedronce?? to tak witamin pół na pół z chemią 😉
Kup tam, gdzie chcesz, byle soki pić. 🙂
Do przygotowywania takich soków lepiej używać sokowirówki, czy wyciskarki? Słyszałam, że te drugie są dużo lepsze ale ile w tym prawdy?
W wyciskarce wyciśniesz sok nawet ze szpinaku. Z sokowirówki może się to nie udać. Ponadto z wyciskarki sok ma więcej błonnika.
Dziękuję za odpowiedź. Zastanawiam się nad zakupem. Mam w domu jeszcze blender ręczny ale robienie nim soku, to zbyt męczące i żmudne wyzwanie.
blender sobie odpuść, lub używaj do koktajlu. blender i sokwirówka wytwarzają wysoką temp podczas pracy co niszczy większośc wartosci odżywczej soku
O nie wiedziałam o tym. Teraz już wiem skąd ta różnica w cenie. Tylko jak się rozglądam za wyciskarkami, to też niektóre kosztują kilka tysięcy, a inne kilkaset złotych. Co wybrać?
Hmm, trudny wybór. My mieliśmy taką za 450 zł, a teraz tą https://www.wiecejnizzdroweodzywianie.pl/testujemy-pozioma-wyciskarke-g21-gracioso/ i jest świetna, dużo lepsza od poprzedniej. Smaczniejsze soki z niej są.
do takiej nie mam porównania,
miałam porównanie do hurom, ale to cena prawie 3000zł,
sama mam muke, mniej wiecej za połowe tej ceny,
i nie widzę większych różnic,
wiec po co przeplacac
Kupiłem za Waszą radą Graciosę, od pół roku 5x w tygodniu wyciskam soki i zaobserwowałem, że wydajność mi się zmniejszyła. Ostatnio wrzuciłem ponownie pulpę z selera naciowego i wycisnęło mi jeszcze 10% soku w stosunku do pierwszego tłoczenia. Czy też tak macie?
Ja zauważyłem, że duże znaczenie ma naprzemienne wkładanie twardych (marchewka, burak) i miękkich (jabłka, szpinak, pomarańcze) owoców / warzyw – wtedy efektywność wyciskania jest największa.
Z tego co wiem to taka jest specyfika wyciskarek z poziomym ślimakiem – nawet dużo droższe wyciskarki o najwyższej sprawności (np. wyciskarki dwu ślimakowe) pozostawią jakąś część soku w owocach/warzywach. Natomiast w naszej wyciskarce nie zaobserwowałem, aby jej skuteczność / wydajność z czasem się zmniejszała.
miałam sokowirówkę, mam blender, a teraz mam wyciskarkę wolnoobrotową,
i nie ma porównania, wiciskarka jest super, to najlepsze rozwiązanie, do soków, zup, przecierów, ja sama mam muke
i jak opinie i wrażenia z używania muke ?
sprawdza się w domu, cicha, bezawaryjna ?
A czy z traw można wyciskacz sok w tej wyciskarce?
Próbowałam z pokrzywy i świetnie daje radę.
zdecydowanie wyciskarki, sok z wyciskarki jest dużo zdrowyszy